Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Řev bugin, hlína a smyky. Přerov opět ožije autokrosem

Autokros - ilustrační foto | foto: Petr Janeček, MAFRA

16 2014
Nadupané buginy letící vzduchem a v nich nejlepší autokrosaři kontinentu. Po roce se znovu vrátil do rokle u Přerova seriál mistrovství Evropy. „Přihlásila se téměř celá evropská špička,“ potvrdil mluvčí Autoklubu Přerov Jaroslav Vrtělka.

O stupně vítězů chtějí bojovat i domácí jezdci - Ladislav Hanák, Marek Sekanina či Vít Nosálek. Závodní víkend začíná tréninky a prvními rozjížďkami už v sobotu, finále je na programu v neděli od 15.15.

Přerov je sedmým závodem devítidílného seriálu. Mistrovství Evropy se jede ve čtyřech kategoriích. Junior Buggy je určené pro mladé jezdce a motory o maximálním objemu 600 ccm. Seriálu vládnou Češi Filip Šmíd, Václav Tříska a Petr Nikodém, kteří se představí i v Přerově.

Nejsilnější zastoupení bude mít kraj v divizi Buggy 1 600. Pro olomouckého pilota Ondřeje Musila, mistra Evropy z roku 2010, to bude po Nové Pace teprve druhý závod v seriálu. Větší ambice bude mít Vít Nosálek.

„Víťa by mohl šestnáctkám kralovat, protože přerovská trať mu sedí, má ji rád a je tu jako doma,“ podotkl Vrtělka na adresu jezdce ze Zábřehu, který je v pořadí evropského šampionátu na průběžném sedmém místě.

Ještě o příčku výš, ale se stejným počtem 62 bodů, je šternberský pilot Marek Sekanina. „Chtěli bychom být v první trojce. Pojedeme doma, ale o to to bývá většinou těžší. Pokud se však chceme protáhnout v celkovém pořadí někam výš, nemůžeme si dovolit nějaké odpadnutí. Do konce sezony už zbývají jen tři závody,“ připomněl jednadvacetiletý Sekanina.

Svou buginu chystal do posledních okamžiků před odjezdem na závod. „Na autě jsme dělali celou noc na pátek. Teď se jeví, že by mělo fungovat dobře, ale uvidíme až na trati,“ vyhlíží start.

Na pódium míní útočit i přerovský jezdec Ladislav Hanák v divizi Super Buggy (do 4 000 ccm). V průběžném pořadí šampionátu je zatím s 58 body čtvrtý, na dvojici Němců Bernd Stubbe, Andre Hinnenkamp a Nizozemce Johana De Jonga však ztrácí dvanáct a více bodů. Zato má za sebou s bodovými ztrátami Jakuba Kubíčka a Nizozemce Callaghana.

„Laďa Hanák i přes nějaké zádrhely určitě bude bojovat o špičku. I když on sám říká, že na domácí trati se mu ne vždy daří,“ připomíná Vrtělka.

V divizi plechových aut Touring Autocross lze čekat boj vedoucího Maďara Tamase Karaie s dvojicí Čechů Václavem Fejfarem a Miroslavem Neumannem.Najdete na iDNES.czmobilní verze