Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ledecké se premiéra na MS lyžařů nepovedla, titul v super-G slaví Rakousko

Rakušanka Nicole Schmidhoferová na trati superobřího slalomu na MS ve Svatém Mořiči. | foto: Reuters

7 2017
Úvodní závod superobřího slalomu na světovém šampionátu ve švýcarském Svatém Mořici překvapivě ovládla rakouská reprezentantka Nicole Schmidhoferová před Tinou Weiratherovou z Lichtenštejnska a domácí Larou Gutovou. Nejlepší česká zástupkyně Ester Ledecká dojela na 29. místě.

Den před závodem nehovořila s novináři. Maximálně se koncentrovala na své premiérové představení na světovém šampionátu alpských lyžařek ve Svatém Mořici. Ester Ledeckou čekalo úvodní klání superobřího slalomu.

„Trať ji bude sedět. Není tam příliš skoků, ale plno nerovností,“ řekl České televizi před startem Tomáš Bank, trenér jedenadvacetileté Češky.

I přesto, že Ledecká na dopolední obhlídce trati strávila ze všech závodnic nejvíce času, během své jízdy, do které zasáhla s číslem 28, udělala dvě velké chyby, které ji v celkovém součtu stály lepší umístění.

Fotogalerie

Přitom do závodu odstartovala velmi rychle, na prvním mezičase útočila na umístění v nejlepší patnáctce.

Jenže v polovině náročné trati rodačka z Prahy najela agresivně jednu z branek, která vylétla do vzduchu, následné zpomalení se okamžitě projevilo na dalších mezičasech.

V cíli z toho byla ztráta na vedoucí Rakušanku Schmidhoferovou tří vteřin a pěti setin.

„Byla jsem přehnaně agresivní, hodně mě to zpomalilo,“ doplnila Ledecká v rozhovoru pro Českou televizi. Zároveň přiznala, že jízda nebyla zcela podle jejích představ. „Bylo tam plno chyb, ale do příště je opravím,“ dodala.

Pro titul mistryně světa si perfektní jízdou dojela na začátku letošní sezony ještě členka rakouského B-týmu Nicole Schmidhoferová. Pro sedmadvacetiletou Rakušanku je to nejlepší umsítění její kariéry. Na světovém šampionátu Schmidhoferová dojela nejlépe před dvěma lety v americkém Vailu na čtvrtém místě vě sjezdu.

„Mám tu celou rodinu, jsem strašně šťastná,“ sdělila bezprostředně v cíli Schmidhoferová.

Pro svou první medaili z mistrovství světa si dojela i lichtenštejnská reprezentantka Tina Weiratherová, jež dojela na druhém místě. Pro domácí obrovskou naději na zlato Laru Gutovou je zisk bronzové medaile velkým zklamaním, které neskrývala v cílovém prostoru, když se vyhýbala televizním kamerám a až před samotným vyhlášením výsledků doplnila Schmidhoferovou a Weiratherovou v boxu pro vedoucí závodnice.

Ester Ledeckou doplnily ve startovním poli ještě Pavla Klicnarová, konečné 34. místo, a Kateřina Pauláthová, jež dojela na 36. příčce. Úterní závod superobřího slalomu dokončilo 39 sjezdařek.

Jak se vše odehrálo

Pondělní nevlídné počasí donutilo pořadatele zrušit ženám trénink sjezdu. Tím závodnice přišly o jedinou možnost, jak na náročné trati ve švýcarském středisku potrénovat a načíst si jednotlivé branky.

A tak před samotným závodem v prostoru startu zabíraly televizní kamery kousky papírů, na kterých trenéři kreslili svým svěřenkyním rozestavění jednotlivých bran superobřího slalomu.

Jako první se vstříc náročné trati vydala Italka Curtoniová a její úvodní část 1:21,89 dlouho odolával ostatním soupeřkám. Až bezchybná jízda Lichtenštejnky Weiratherová sesunula italskou reprezentantku z prvního místa.

Usměvavá rodačka z Vaduzu okamžitě stanula v boxu pro aktuálně vedoucí ženu. Nasadila sluneční brýle a netrpělivě očekávala příjezd svých největších konkurentek.

Ihned po Weiratherová se na trať vydala první domácí závodnice Corinne Suterová, jež okamžitě dostala švýcarské fanoušky do provozní teploty. Ve správný čas.

Protože bezprostředně za ní s číslem sedm na trať vlétla vedoucí žena bodování superobřího slalomu Světového poháru Lara Gutová, od které se nečekalo nic jiného než zlato. Jenže Gutová na všech mezičasech na Weiratherovou ztrácela, jen v dolní technické pasáži dokázala být o pár setin rychlejší, přesto to stačilo až na průběžné druhé místo.

V té chvíli už Weiratherová začala přemýšlet a snít o prvním titulu mistryně světa. Na startu stále zbývaly ještě dvě velké favoritky – Lindsey Vonnová s Annou Veithovou. Ale také Nicole Schmidhoferová.

Právě Rakušanka ohromila perfektní připraveností. I přesto, že start nepatřil mezi nejrychlejší, dokázala průběžně zrychlovat, až si do cíle přivezla náskok 33 setin před Weiratherovou.

A po jízdách Američanky Vonnové a Rakušanky Veithové, které závod nedokončily, když úplně vyjely z trati, se rakouská reprezentantka postarala o první překvapení letošního světového šampionátu.

Přijdou další?

Mistrovství světa alpských lyžařek ve Svatém Mořici

Superobří slalom žen

1. Schmidhoferová (Rak.) 1:21,34, 2. Weiratherová (Licht.) -0,33, 3. Gutová (Švýc.) -0,36, 4. Rebensburgová (Něm.) -0,53, 5. Curtoniová (It.) -0,55, 6. Mowinckelová (Nor.) -0,69, 7. Venierová (Rak.) -0,77, 8. Brignoneová (It.) a Worleyová (Fr.) obě -0,84, 10. Goggiaová (It.) -0,91, ...29. Ledecká -3,05, 34. Klicnarová -4,69, 36. Pauláthová (všechny ČR) -6,02.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze