Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Překážkářův comeback: Svoboda splnil limit pro ME v Curychu

Petr Svoboda | foto: Petr Lemberk, MAFRA

8 2014
Fantazie nad plůtky. Překážkář Petr Svoboda, který se více než tři roky trápil se zraněními, zaběhl na mezinárodním mítinku Velká cena Tábora čas 13,74 vteřiny. O třináct setin tak splnil ostrý limit Českého atletického svazu pro srpnové ME v Curychu.

Devětadvacetiletý svěřenec trenéra Luďka Svobody se po dlouhé odmlce zaviněné vážnými zdravotními problémy poprvé vrátil na závodní dráhu v polovině června, když při přeboru Prahy na Julisce zaběhl 14,27 s, což je přesně sekundu za jeho vlastním domácím rekordem z roku 2010.

Podruhé se běžec na 110 metrů překážek představil o týden později na závodech ve Staré Boleslavi, kde se zlepšil na 14,01 s.

"Ovšem běh to byl jen do páté překážky, pak jsem úplně ztuhl a dostal strach, že se zase zraním, popsal tehdy Svoboda a dodal, že běžet po tříleté pauze je náročné a psychická připravenost je takřka nulová.

Nyní už se halový mistr Evropy z Paříže v roce 2011 dočkal.

"Je to úžasné, ale ještě úžasnější by byl čas o dvě desetiny rychlejší," usmíval se po závodě trenér Luděk Svoboda. "Do mistrovství Evropy ale máme ještě měsíc, takže ty dvě desetinky ubereme, aby to v Curychu vyšlo na finále," dodal.

"Můj další splněný životní sen, který jsem momentálně měl," jásal Petr Svoboda v rozhovoru pro ČTK. "Nikdo si neumí představit, jak jsem prožíval tři a půl roku beznaděje a řečí, že už na to nikdy nemám. Dnes jsem dokázal, že jsem nebojoval marně. A to ještě nebylo vůbec ono," prohlásil.

Na jihu Čech se dařilo i výškaři Jaroslavu Bábovi, který skočil 230 centimetrů. To se mu naposledy povedlo loni v únoru. Letos se trápil i s limitem na ME 226 cm. Loni v létě byl jeho nejlepší výkon 227 cm.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze