Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rusko vládlo dopingovým kauzám i v minulosti, má jasno Svoboda

Petr Svoboda dře v semifinále na 60 metrů překážek. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

11 2015
Aféra, která cloumá ruskou atletikou, nenechala v poklidu ani Petra Svobodu. Halový mistr Evropy z roku 2011 a pátý překážkář z letního kontinentálního šampionátu v Curychu 2014 má jasno. "O Rusku se mezi atlety jinak než jako o zemi s dlouholetou dopingovou praxí nemluví," říká jedenatřicetiletý dlouhán, který má navíc ve sbírce šesté místo z mistrovství světa v roce 2009.

Co říkáte ruské dopingové aféře?
Dost ji sleduju, bavíme se o tom s trenérem Luďkem Svobodou. Já si nikdy žádného ruského soupeře s dopingem nespojoval, protože nikdo z ruských překážkářů dlouho výkonnostně nevybočoval. O Rusku se ale mezi atlety nemluví jinak než jako o zemi s dlouholetou dopingovou praxí.

V posledních letech září Sergej Šubenkov, dvojnásobný mistr Evropy a světový šampion z letošního Pekingu. Žádné podezření jste nepojal?
Když se dostal do špičky, tak jsem se já dostával z dlouhodobého zranění. V Pekingu dominoval a nesly se takové ty hlasy, že je nasypaný a podobně. Já mu ale přeju, ať je čistý, protože je prima, když překážkář bílé pleti prohání zbytek světa.

Cožpak jste si na ruských atletech nikdy ničeho nevšiml?
Ale ano, mohl jsem se třeba podivovat nad tím, když se ruský dálkař Meňkov před dvěma lety zlepšil na 839 centimetrů, což se dva roky předtím nikomu nepovedlo, a na mistrovství světa v Moskvě pak skočil 856. Já to ale přikládám talentu a nijak jsem o tom nespekuloval. Kdybych ale něco věděl třeba o někom ze svých soupeřů, tak bych mu nejspíš sebral tretry, hodil je do koše a řekl mu - ty se mnou nepoběžíš.

Pro někoho je současná aféra šokem, pro někoho méně. Na které straně stojíte vy?
Vím, že ruská atletika vládla dopingovým kauzám i v minulosti. To, že se to teď provalilo, navíc v takovém měřítku, možná překvapení je, ale já patřím do skupiny, kterou to nepřekvapilo vůbec.

Může být někde situace v tomto směru ještě horší než v Rusku?
Těžko říct, ale Rusové jsou tím pověstní, což v minulosti platilo i o některých zemích východního bloku. Může se stát, že třeba na Jamajce nebo v Americe jsou v tomto pohledu vybaveni ještě líp, jen to nikdo neumí zjistit. Ale to jsou jen kdyby.

Může řešení této kauzy něco v atletice změnit?
Doufám, že jen k lepšímu. Někoho přistihli, teď se mluví o pěti ruských atletkách, ale můžu já vědět, jestli to nejsou bílí koně, kteří to mají odnést za všechny ostatní? To je jen moje domněnka. Doping byl, je a bude. Bojuje se proti tomu, ale je to běh na dlouho trať, je to jako potírat terorismus. Já ty debaty o dopingu nemám rád, radši se soustředím na sebe.

Může podle vás tato kauza atletiku nějak poškodit?
Lichotivá reklama to není. Mohou totiž existovat i takoví partneři nebo sponzoři, kteří nechtějí být spjati s dopingovou aférou tak obludných rozměrů. Pro atletiku to rozhodně není to pravé ořechové.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze