Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Překážkář Svoboda: Chci se zapsat do historie

PÁTÝ. Český překážkář Petr Svoboda (v bílém) dobíhá ve finále HMS v Dauhá za medailí. Zcela vlevo vítěz Dayron Robles z Kuby | foto: AP

7 2010
Z katarského Dauhá, kde se v březnu uskutečnilo halové mistrovství světa, si překážkář Petr Svoboda přivezl skvělé páté místo. A o pár dní později nedokázal porazit na šedesátimetrové trati svou přítelkyni. Žádný velký pokles formy v tom ale nehledejte. Šlo o sázku.

Proti atletovi pražského Olympu se postavila jeho přítelkyně, tyčkařka Jiřina Ptáčníková a jeden z jeho sponzorů. Jen Svoboda však musel běžet přes překážky, jeho soupeři absolvovali hladký sprint. Poražený pak měl zaplatit vítězi víkendový pobyt na zámku v Liblici.

A výsledek? Ten už víte. Vyhrála Jiřina Ptáčníková, druhý skončil Libor Škoda (bývalý atlet) a až třetí český rekordman. "Bylo to druhý den po příletu z Dauhá a já byl hodně vyčerpaný, ale to mě neomlouvá," říkal pak Svoboda. "Já nejsem zvyklý prohrávat, tak jsem hned chtěl odvetu. Tu už jsem vyhrál, i když to bylo taky těsně," usmál se spokojeně.

Kdo tedy platil? "Díky bohu, že sponzor došel k rozhodnutí, že když nevyhrál, musí platit vítězi. Takže Jiřinka ten pobyt vyhrála v prvním běhu pro nás."

To byl zřejmě první letošní závod, který skončil pro Svobodu neúspěchem. Vždyť od začátku roku dokázal dvakrát vylepšit český rekord na 60 metrů překážek. Ten má teď hodnotu 7,44 vteřiny.

Do Dauhá pak odjel rodák z Budišova na Třebíčsku jako velký český trumf. "Všichni ode mě čekali medaili, ale já celou dobu říkal, že mým cílem je finále. S pátým místem jsem maximálně spokojený."

Přesto byl hned po startu velmi blízko ještě lepšímu umístění. Měl totiž nejrychlejší startovní reakci ze všech finalistů. "To u mě není moc obvyklé, takže jsem se trochu lekl a zpomalil. Pak jsem ještě kopl do třetí překážky. Čtvrté, možná třetí místo bylo reálné," říká Svoboda, který doběhl s časem 7,58. Zvítězil Kubánec Dayron Robles, jenž cílem proběhl za 7,34 sekundy. "To je čas z jiného světa," dodává s úctou Svoboda.

Teď pro něj odstartuje letní část sezony. Proto 15. dubna zamíří na soustředění na Kanárské ostrovy. "Pak se chci strašně moc soustředit na Zlatou tretru. Vždycky když jsem tam přijel, něco se pokazilo. Letos bych tam chtěl uspět, vždyť to jsou domácí závody a budu tam mít i fanoušky," těší se.

To ale není jediný cíl, který před sebe postavil. Pokud by splnil ten druhý, postavil by nový mezník ve světové atletice. Svoboda totiž chce být prvním bílým sprinterem, který překoná na trati 110 metrů překážek hranici 13 sekund. To se zatím podařilo jen dvanácti atletům na světě, jen černým sprinterům.

"To je můj sen. Je to podobná událost, jako když Roman Šebrle získal v desetiboji devět tisíc bodů, i když je pravda, že to byl větší sportovní úspěch. Ale teď by se další Čech zapsal do historie atletiky. Věřím, že bych to letos mohl dokázat."Najdete na iDNES.czmobilní verze