Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kokosy na sněhu po česku? Překážkář Svoboda chce přesednout do bobu

Petr Svoboda (vlevo) a Dominik Dvořák při zkušebním startu na bobovém trenažéru. | foto: Václav Mudra

4 2015
Zatím skáče přes překážky, ale brzy se možná bude prohánět stokilometrovou rychlostí ledovým korytem. Elitní český atlet Petr Svoboda chce pokračovat v kariéře jako bobista a láká ho start na zimní olympiádě v roce 2018.

„Byl bych prý první český sportovec mezi muži, který by startoval na zimních i letních olympijských hrách. Když už jsem nebyl první bělošský atlet, který běžel 110 metrů překážek pod 13 sekund, tak tohle může být můj další cíl,“ usmívá se 30letý atletický šampion.

Aby bylo jasno: Svoboda s atletikou rozhodně nekončí. Po vleklých zdravotních trablech je konečně fit a jeho hlavním cílem je teď jednoznačně letní olympiáda v Riu v příštím roce. Po ní by se už ovšem mohl začít otrkávat jako bobista.

A není to jen nějaká fantasmagorická představa. Petr Svoboda to s novou sportovní kariérou myslí vážně. „Je to na devadesát devět procent,“ tvrdí odhodlaně.

Ostatně, nejeden elitní bobista začínal jako atlet, příkladů najdeme řadu v Česku i v zahraničí. Například tým amerických bobistek před třemi lety posílila také překážkářka Lolo Jonesová - a startovala i na zimní olympiádě v Soči.

O víkendu si Petr Svoboda na trenažeru v Liberci poprvé vyzkoušel, jaké to je svézt se v bobu. „Tady sedí pilot a tady brzdař?“ vyptával se českých reprezentantů na základy pro sebe nového sportu. „Ten laminát, co má člověka chránit, je dost tenký,“ zjišťoval. Pak roztlačil bob vážící čtvrt tuny a za jízdy do něj naskočil. „Hupsl jsem do něj jako baletka, aby mi neujel,“ smál se.

Překvapilo ho, jak je dvojbob ve skutečnosti malý a bobisté naopak velcí. „Vždycky jsem si myslel, že jsem silný, ale proti vám si připadám nicotně,“ zahlásil Svoboda.

„Kolik vážíš?“ zeptali se ho.

„Devadesát pět kilo.“

„Tak to bys měl tak deset přibrat.“

„To nebude problém, posilovnu mám rád.“

Petr Svoboda (vlevo) a Dominik Dvořák při focení kalendáře.
Petr Svoboda (vlevo) a Dominik Dvořák při focení kalendáře.

Petr Svoboda (vlevo) a Dominik Dvořák při focení kalendáře.

S nečekaným spojením Svoboda-boby přišel právník Jan Šťovíček, bývalý automobilový závodník. Sprinterovi se ten nápad hned zalíbil. „Vybavil se mi kultovní film Kokosy na sněhu. Napadlo mě, jaká to bude švanda, až budu sedět doma ve vaně a trénovat náklony doleva a doprava,“ vtipkuje bývalý halový mistr Evropy.

„Na druhou stranu samozřejmě vím, že bob se řítí korytem rychlostí až 135 kilometrů za hodinu a člověk svěřuje svůj život do rukou řidiče. Ale já jsem extrémista, nebezpečí je pro mě obrovské lákadlo, i když se to přítelkyni moc nelíbí.“

Pokud všechno půjde podle plánu, parťákem Petra Svobody by se měl stát jeden z největších talentů českého bobového sportu Dominik Dvořák, mimochodem taky bývalý atlet. „Na spolupráci s Petrem se těším, bude to super posila,“ říká Dvořák. „Má sílu, rychlost a dynamiku, což jsou u bobistů podstatné věci.“

Šéf bobistů Martin Bohman věří, že Svoboda může být pro malý sport velkou posilou. „Má všechny předpoklady, ale boby jsou opravdu tvrdý sport a prověří charakter člověka,“ podotýká Bohman. „Petr nám může pomoct i s propagací bobů. Jsme mistři Evropy z roku 2007, na olympiádě jsme vyjeli sedmá a desátá místa, a moc se o tom neví.“Najdete na iDNES.czmobilní verze