Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Boj o vše. Házenkáře čeká Makedonie a musí zastavit superstar Lazarova

Daniel Kubeš brání makedonskou superstar Kirila Lazarova na Euru 2012, kde soupeř Česku sebral postup ze skupiny. Jak to bude nyní? | foto: Reuters

14 2014
V narážce na známou filmovou hlášku se dá napsat: Úkol zněl jasně, muž s číslem 7 nesmí projít! Sedmičku má v makedonském národním týmu Kiril Lazarov, světová hvězda a nejlepší střelec posledního mistrovství Evropy. Na tom letošním se čeští házenkáři v úterý od 18.15 utkají právě s Makedonií o naději na postup ze základní skupiny.

Oba dnešní soupeře zahájili Euro 2014 v Dánsku vysokou porážkou - jenže zatímco Makedonci prohráli s domácími Dány, nesmírně nabitým a kompaktním celkem, Češi podlehli srovnatelně silnému Rakousku.

"A teď nás čeká ještě těžší soupeř," varuje před Balkánci obranář Daniel Kubeš.

Házenkáři mají s Makedonci nevyřízené účty: na minulém mistrovství Evropy se oba celky spolu v srbské Niši utkaly v přímém souboji o postup ze skupiny. Po vyrovnané první půli Češi nezvládli nástup po přestávce a prohráli 21:27; pád znamenal předčasný odjezd domů a následně i konec opor Nocara či Filipa.

Hvězda Lazarov

Makedonské házenkářské eso Kiril Lazarov se narodil 10. května 1980. Kapitán národního týmu hraje za Barcelonu, předtím působil v Atlétiku Madrid, Záhřebu či Veszprému. Levoruký kanonýr drží střelecké rekordy MS (92) i ME (61). Jeho mladší bratr Filip, také makedonský reprezentant, na Euru chybí kvůli zranění.

"Očekávám podobné utkání před dvěma lety," říká brankář Petr Štochl, jeden z řady pamětníků. "Všechno se zase bude točit kolem Kirila Lazarova. Nejen že dává spoustu gólů, ale taky je vymýšlí pro ostatní, tvoří hru. Budeme-li jej schopní eliminovat, pak máme velkou šanci," věří gólman Berlína.

Lazarov je házenkářským pojmem a v zemi, v níž se házená i díky účasti dvou týmu v Lize mistrů stává nejpopulárnějším sportem, platí za sportovního hrdinu. Jeho levačka pomohla na Euru 2012 Makedonii k 5. místu, což byl historický úspěch.

Třiatřicetiletý kanonýr je na mistrovství ve srovnatelné roli s českým lídrem Filipem Jíchou. Oba jsou kapitáni, oba jsou klíčovými střelci a oběma příliš nevyšla premiéra, ač v ní oba shodně dali nejvíc gólů svých týmů. Jícha i Lazarov skórovali převážně ze sedmiček, jinak dali jen dvě (Jícha) a tři (Lazarov) branky ze hry při nízké úspěšnosti střelby.

Na jejich částečnou obranu: Jíchovi zápas otrávila výborná rakouská obrana na samé hranici agresivity a rovněž Lazarov byl dánskými házenkáři těsně hlídán.

A českého kapitána by mohlo čekat něco podobného. "Makedonci hrají tak jako Rakušané obranu 0-6, rovněž velmi agresivní," říká trenér Hudeček. "Určitě však najdeme řadu kombinací, které by mohly vést k překonání jejich obranného valu."

Co se ofenzivy soupeře týká, má dva základní stavební prvky. Už zmíněného Kirila Lazarova a vedle toho individuální schopnosti takřka všech hráčů. I proti Dánsku ukázaly makedonské spojky, jak se umějí prosadit. "Mají perfektní přechod do rychlého útoku, to je pro Balkán typické. No a v postupném útoku jejich hra stojí na činnosti jeden na jednoho a přípravě pozic pro Lazarova," souhlasí Hudeček.

Zamezit tomu má pečlivá příprava u videa i víra, že se Češi poučí z dost vlažného nástupu proti Rakousku. "Hráči si uvědomili, že úspěch může přinést pouze sebeobětování a agresivní přístup ke hře," doufá Hudeček ve změnu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze