Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smečař zatleskal rozhodčímu. Byl vyloučen a zápas musel skončit

MLADÝ HŘÍŠNÍK. Sedmnáctiletý Donovan Džavoronok byl v Karlových Varech vyloučen, tým ČZU už nemohl střídat, a tak byl zápas předčasně ukončen. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

27 2015
Věděli jste, že volejbal zná čtyři druhy karetních trestů? Rozhodčí může hráčům ukázat žlutou kartu, červenou, obě v jedné ruce nebo každou kartu samostatně. Ve čtvrtečním extraligovém čtvrtfinále v Karlových Varech viděli diváci první tři varianty, a trest dokonce vedl k předčasnému ukončení zápasu i celé série.

„Za dvacet let, co jsem pískal, jsem nezažil, aby kvůli vyloučenému hráči musel být ukončen zápas,“ podivoval se šéf extraligových rozhodčích Milan Labašta, který utkání shodou okolností dozoroval jako technický delegát.

O co šlo? Pátý zápas série mezi Karlovarskem a ČZU Praha byl velice vyhrocený. Emoce plály na obou stranách a sporné výroky rozhodčího Petra Němečka napětí ještě zvyšovaly. Ve třetím setu se cítili víc poškozeni domácí a byla z toho první žlutá karta - pro trenéra Petra Broma. Pražané set vyhráli a snížili na 1:2.

Tresty

Sankce ve volejbalu

Napomenutí
Žluta karta - napomenutí neznamená další sakci.

Trest
Červená karta - bod a podání pro soupeře

karty

Vyloučení
Žlutá a červená karta v jedné ruce - vyloučení do konce setu

Diskvalifikace
Žlutá a červená karta odděleně - diskvalifikace z celého zápasu

Exkurzi do temných koutů volejbalových pravidel přinesl čtvrtý set, ve kterém se tresty začaly vršit v přímé úměře k chybám arbitra. „Zápas se mu bohužel nepovedl, sporných výroků bylo moc,“ konstatoval Labašta.

Žlutou kartu může každý tým dostat v setu jen jednu, pak už musí následovat vyšší trest. A ve čtvrtém setu otevřeli trestní rejstříky obou týmů trenéři; dostali žluté karty, a tak pro jejich svěřence byly k mání už jen vyšší sazby.

Špatně posouzený útok do autu, opravený verdikt lajnového rozhodčího, sporná teč... V Pražanech se kupily pocity křivdy a mladí emotivní hráči protestovali víc, než je zdrávo. Šance na zvrat ve hře nebyl velký, a když Demar a Křesťan dostali červené karty, přiřkli protivníkům další dva body.

Ze 13:9 narostl náskok Karlovarska rychle na 20:9. V tu chvíli hosté znovu protestovali, Donovan Džavoronok sudímu ironicky zatleskal a ten znovu sáhl po červené kartě. „Byl z toho jedenadvacátý bod pro domácí tým, ale Džavoronok ve svém nevhodném chování pokračoval. Jsem přesvědčen, že dobře věděl, co mu hrozí,“ myslí si bývalý dlouholetý mezinárodní rozhodčí Labašta.

Sedmnáctiletý smečař si řekl o vyšší trest, tedy o vyloučení. „Dojde-li k vyloučení, musí být potrestaný hráč vystřídán. Jestliže to není možné, je set ukončen a body dopočítány soupeři do pětadvaceti,“ popisuje Labašta.

Přesně tahle situace nastala, protože trenér ČZU už předtím využil všechny možnosti střídání a Džavoronka už nemohl nikým nahradit.

Karlovarsko vyhrálo čtvrtý set 25:9 a skončil také celý zápas (3:1) i čtvrtfinálová série (4:1).

Šéf ČZU: Hráčům nemám co vytknout

Pražskému týmu tím skončila celá sezona. „Je to trapná tečka za velmi dobrou sezonou,“ řekl prezident klubu Jiří Olšiak.

Fotogalerie

Vinu dává jednoznačně rozhodčímu: „Hráčům nemám co vytknout, všechny problémy pramenily z chyb prvního rozhodčího. Jeho povinností je udělat vše pro to, aby zápas dovedl k úspěšnému konci, ale to on neudělal a zápas nesmyslně ukončil předčasně. Tresty byly neadekvátní, domácí hráči rozhodčímu ve třetím setu taky ironicky tleskali, ale karty jim neudělil,“ zlobí se Olšiak.

Šéf karlovarského klubu Jakub Novotný nechtěl rozpačitý závěr vůbec komentovat: „Vývoj posledního setu mě velmi překvapil, ale k výkonům rozhodčího se odmítám vyjadřovat. To je na komisi rozhodčích,“ řekl bývalý kapitán národního mužstva. „Jinak to byla velmi napínavá série, ve čtvrtek jsme měli po celou dobu navrch a zaslouženě jsme postoupili.“

Pro ČZU Praha sezona skončila, Karlovarsko je v semifinále a od 2. dubna bude bojovat proti Českým Budějovicím.Najdete na iDNES.czmobilní verze