Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Favorit? Jenom když nebude líný běžet, míní trenér před Zlatým pohárem

Josef Bartoš s běloušem valachem Khalshanim | foto: Martin Horký, Adolf Horsinka,  MAFRA

12 2015
Ne že by v sobotu neměla být v permanenci oranice na pardubickém závodišti - bude. Ovšem pouze v rámcových dostizích. Vrchol dne, Zlatý pohár, se poběží jenom po trávě a účastníci budou překonávat pouze relativně jednoduché skoky. Závod na 4 400 metrů s dotací 350 tisíc netají inspiraci v proslulém Zlatém poháru v anglickém Cheltenhamu a v Pardubicích se uskuteční jeho již 22. ročník.

Do dostihu je nahlášena rovná desítka koní, jimž vévodí jméno předloňského vítěze, osmiletého bělouše valacha Khalshaniho ze stáje Charvátová, jejž kurzem provede zkušený žokej Josef Bartoš. Právě s ním Khalshani v roce 2011 slavil; pak se však na něm jezdci střídali a naposledy v květnu kůň vyhrál v Pardubicích cross country IV. kategorie s Janem Faltejskem.

„Kvalitní koně potřebují kvalitní jezdce, Pepa je dobrá volba,“ uvedl k nucené změně (Faltejsek tentokrát na dostihy nedorazí) trenér Khalshaniho Pavel Tůma.

On sám paradoxně nemá ze startu koně ve Zlatém poháru bůhvíjakou radost, přestože se bělouš bude řadit k hlavním favoritům. „Z jara jsme se s majitelem domlouvali, že bude chodit krosy, ale přišel Zlatý pohár a je to jinak,“ vysvětlil Tůma.

Pokud jde o výsledek, hodně záleží na tom, zda bude Khalshani dostatečně motivovaný běžet celý dostih naplno. „Je to chytré zvíře, pardubické závodiště zná. Ví, kde je cíl, a klasika ho tam už moc nebaví. Proto jsme s ním jezdili do Itálie a Francie, kde mají na okruhu různé diagonály, aby to pro něj nebylo pořád dokola stejné. Může ho porazit jeho vlastní hlava, že se tolik nevydá. Ale věřím, že o vítězství bojovat bude,“ řekl trenér.

S kým? Podle Tůmy bude pro Khalshaniho pravděpodobně hlavním konkurentem So Fantastic s Jaroslavem Brečkou, letos první ve „čtyřkovém“ dostihu v Bratislavě. Velmi slušně letos běhal ale třeba i Stretton se žákem Jakubem Spáčilem. Hetman Polny s Janem Kratochvílem zase loni vyhrál „jedničkový“ dostih v Mostě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze