Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Z páté řady do popředí? Šlesingr: Nemůžeme nahlas říkat, že chceme vyhrát

DALŠÍ ZLATO PRO VETERÁNA? Ole Einar Björndalen, jako vždy bouřlivě oslavován tribunami, rozběhne norskou štafetu | foto: Český biatlon, Petr Slavík

12 2016
Oslo (Od našeho zpravodaje) - Ten mladší Michal (Krčmář) ji rozjede a ten starší Michal (Šlesingr) ji zakončí. Mezi nimi se představí dva olympijští medailisté: Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec. V takové sestavě se vydá dnes do boje česká mužská štafeta.

Žádné překvapení se při nominaci českých mužů do štafety nekonalo, tím pátým mimo hru zůstane opět mladý Adam Václavík. „Všichni čtyři nominovaní ukazují, že na tom tady nejsou zle, i když občas se jim na střelnici něco nepovedlo,“ tvrdí šéftrenér Ondřej Rybář.

Štafeta mužů 4x7,5 km

poslední vrcholné akce

MS 2013 - Nové Město
1. Norsko 1:15:39,0 (0+5)
2. Francie +1:12,8 (0+7)
3. Německo +1:18,5 (2+3)
6. ČESKO (Šlesingr, Moravec, Soukup, Krčmář) +2:50,1 (0+9)

ZOH 2014 - Soči:
1. Rusko 1:12:15,9 (0+8)
2. Německo +3,5 (0+2)
3. Rakousko +29,8 (0+7)
11. ČESKO (Krčmář, Soukup, Krupčík, Moravec) +2:56,0 (0+5)

MS 2015 - Kontiolahti:
1. Německo 1:13:49,5 (0+3)
2. Norsko +15,4 (0+6)
3. Francie +33,6 (0+4)
6. ČESKO (Krčmář, Soukup, Šlesingr, Moravec) +55,1 (0+6)

Michal Krčmář obsadil ve čtvrtečním vytrvalostním závodě skvělé 5. místo, Michal Šlesingr v něm byl sice „jen“ dvacátý, zato se vytáhl třetím nejrychlejším běžeckým časem.

„Coby nejsilnější běžec byl pro nás volbou na závěrečný úsek,“ říká Rybář. „Ale je fakt, že jsme řešili, který Michal by měl jet první a který poslední úsek. Oni by si o to možná i střihli, ale my je nenechali.“

U zbylých dvou, Jaroslava Soukupa a Ondřeje Moravce, bude šéftrenér doufat ve vylepšení střeleckých procent v Oslu. Moravec si zatím odstřelil výraznější úspěchy stojkou za tři ve sprintu a ležkou za dvě ve vytrvalostním závodě. A Soukup není v Oslu tak neomylný jako na mistrovství Evropy v Ťumeni.

Michal Krčmář každopádně před startem ujišťuje: „S klukama se na štafetu těšíme a věříme si v ní. Kdy jindy by nám to v ní mělo klapnout než na mistrovství světa.“

DRAMA V CÍLI. Michal Šlesingr se ve sprintu vyhýbá upadnuvšímu Němci Schemppovi...

SLA ́VNÝ SNÍMEK: Němec Schempp před cílem sprintu v Oslu padá, Michal Šlesingr se mu obratně vyhybá. Dnes se oba sejdou na závěrečném úseku štafety.

Michal Šlesingr poté v dobrém rozmaru vykládá: „To je jasný, my to nemůžeme říkat nahlas, že tu štafetu chceme vyhrát. Ale asi to kluci mají vymyšlený, tak snad mi řeknou instrukce, jak na to.“

Loni sahali Češi po senzačním úspěchu na šampionátu v Kontiolahti, kde jeli po třech úsecích třetí se ztrátou 15 vteřin na vedoucí Němce a v kontaktu s druhými Nory. Jenže finišman Ondřej Moravec musel při ležce třikrát dobíjet, když jej vyvedl z míry Nor Svendsen. Ten při odjezdu ze střelnice zavadil o lyži střílejícího Čecha. Štafeta pak skončila šestá.

Kdo byl nominován

1 NORSKO: Björndalen, T. Boe, J. Boe, Svendsen.
2 RUSKO: Cvetkov, Garaničev, Babikov, Šipulin.
3 FRANCIE: S. Fourcade, Desthieux, Fillon Maillet, M. Fourcade.
4 NĚMECKO: Lesser, Doll, Peiffer, Schempp.
5 RAKOUSKO: Grossegger, Eder, Eberhard, Landertinger.
6 USA: Bailey, Nordgren, Burke, Doherty.
7 ITÁLIE: De Lorenzi, Hofer, Bormolini, Windisch.
8 UKRAJINA: Semenov, Žirnyj, Pryma, Pidhrušnyj.
9 KANADA: Ch. Gow, Smith, S. Gow, Green.
10 ŠVÝCARSKO: Finello, Wiestner, Weger, Dolder.
11 SLOVENSKO: Kazar, hasilla, Šíma, Otčenáš.
12 BULHARSKO: Anev, Sinapov, Iljev, Klečerov.
15 ČESKO: Krčmář, Soukup, Moravec, Šlesingr.

Celkem startuje 25 štafet.

„Tehdy jsem si během závodu říkal, že kdyby se klukům povedlo prosadit se i ve štafetě na stupně vítězů - a bylo k tomu hodně blízko - ukázalo by to ještě víc sílu našeho týmu,“ vzpomíná Rybář. „Když se to potom nepovedlo, byl jsem opravdu hodně zklamaný.“

V letošní sezoně nastoupila česká mužská štafeta ve Světovém poháru třikrát. Úvodní vystoupení v Hochfilzenu jí vůbec nevyšlo, po selhání Michala Krčmáře na prvním úseku (dvě trestná kola po položce vleže) byla šestnáctá. Následně obsadili čeští muži 8. místo v Ruhpoldingu i v Anterselvě.

V Presque Isle se na startu neobjevili, po onemocnění Ondřeje Moravce tam neměli čtvrtého biatlonistu do sestavy.

Právě chybějící body z Ameriky mají značný podíl na tom, že Češi jsou letos v pořadí mužských štafet až patnáctí. Do závodu tedy vyrazí s číslem 15 až z páté řady na startu. V té budou společně s Běloruskem a Kazachstánem.

Ovšem příklad norských žen (číslo 12), které také chyběly v Presque Isle na startu, v pátek prokázal, že i ze zadních řad se můžete propracovat do popředí, že?

Nejméně 25 tisíc diváků má vytvořit bouřlivou kulisu závodu, z nějž Norové podle vlastních slov chtějí titul více než z jakéhokoliv jiného klání na šampionátu. Poté, co se na hrách v Soči nevešli ani na stupně vítězů a loni na světovém šampionátu v Kontiolahti podlehli Němcům, se míní vrátit na trůn, který naposledy opanovali v Novém Městě 2013.

DALŠÍ MEDAILE. Ole Einar Björndalen uhání za stříbrem ve stíhačce biatlonistů...

43. MEDAILÍ? Ole Einar Björndalen na trrati v Oslu.

Postarat se o to má - kdo také jiný? - jejich hvězdná čtveřice. Tedy Ole Einar Björndalen, Tarjei Boe, Johannes Boe a Emil Hegle Svendsen.

Co s tím provedou finišmané dalších tří štafet z tradiční Velké čtyřky? Za Rusy pojede poslední úsek Anton Šipulin, za Francouze Martin Fourcade a za Němce Simon Schempp.

Malý glóbus

po 4 z 5 štafet

1. Norsko 222
2. Rusko 217
3. Francie 185
4. Německo 182
5. Rakousko 166
6. USA 150
15. ČESKO 93

Martin Fourcade by už dnes mohl získat páté zlato z Osla 2016, čímž by dosáhl nového rekordu v počtu zlatých medailí z jediného šampionátu. Pokud se tak nestane, bude mít v neděli v hromadném závodě ještě jednu šanci.

Letošní pohárové štafety vyhráli postupně Rusko, Norsko (i s 12 dobíjenými ranami), znovu Rusko a podruhé Norsko (navzdory absenci Bjoerndalena a Svendsena v Presque Isle).

V souboji o malý glóbus nyní vedou Norové o pouhých pět bodů před Rusy. Těm tak stačí k zisku malého glóbu Nory porazit - za předpokladu, že sami zároveň budou na stupních vítězů.

Autor:


Biatlon na ZOH 2018

Od 9. do 25. února 2018 se v jihokorejském Pchjongčchangu uskuteční XXIII. zimní olympijské hry. Biatlonisté usilují o 11 medailových sad. Muži i ženy mají stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Ondřej Moravec, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová





Najdete na iDNES.cz



mobilní verze