Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Češi, Francouzi, Norové nebo někdo jiný? Kdo vyhraje smíšenou štafetu?

Biatlonový trénink na střelnici v Novém Městě na Moravě | foto: Český biatlon

6 2015
Kvarteta Francie, Norska a Česka by měla být podle papírových předpokladů a nahlášených sestav největšími favority smíšené štafety, která bude od 17.30 vrcholem úvodního dne Světového poháru biatlonistů v Novém Městě na Moravě.

Český tým vyběhne do závodu až ze třetí řady a s číslem 9, které je určené jeho 9. místem v první a dosud jediné smíšené štafetě tohoto pohárového ročníku. Ovšem Ondřej Moravec a spol. myslí rozhodně výš. Nejen bilance posledních pěti smíšených štafet, po nichž čtyřikrát stála česká parta na stupních vítězů, je k tomu opravňuje.

Tentokrát do závodu nasadí Češi čtyři biatlonisty, z nichž všichni figurují v celkovém pořadí Světového poháru do 13. místa. Což nemůže říci žádná z dalších zemí, účastnících se tohoto závodu.

A koho nominovali soupeři?

V netrpělivě očekávané norské sestavě jsou na mužských úsecích bratři Böové, odpočívat budou v pátek jak Svendsen tak Björndalen, kteří nevyběhnou ani do předchozího závodu smíšených dvojic.

Francouzi se ve své hvězdné sestavě Bescondová, Dorinová-Habertová a bratři Fourcadové pokusí obhájit první pozici z Östersundu.

Jak dnes poběží?

Sestavy vybraných smíšených štafet

1 Francie

Bescondová, Dorinová-Habertová, S. Fourcade, M. Fourcade

2 Norsko

Hornová, Eckhoffová, J. Boe, T. Boe

3 Německo

Hildebrandová, Hinzová, Böhm, Doll

4 Ukrajina

Varvynecová, Semerenková, Pidrušnyj, Semjonov

5 Itálie

Vittozziová, Sanfilippová, De Lorenzi, Martinelli

6 Slovinsko

Maliová, Gregorinová, Bauer, Fak

7 USA

Dunkleeová, Dreissigackerová, Nordgren, Doherty

8 Rakousko

Hauderová, Zdoucová, Eberhart, Landertinger

9 ČESKO

Vítková, Soukalová, Šlesingr, Moravec

11 Bělorusko

Skardinová, Domračevová, Ljadov, Čepelin

12 Rusko

Glazyrinová, Šumilovová, Cvetkov, Šipulin

15 Slovensko

Fialková, Gereková, Kazar, Otčenáš

Němci nechali stát skvělého Schemppa, druhého muže Světového poháru, finišovat bude překvapivě Doll (31. v poháru). A v ruské čtveřici pro změnu chybí Garaničev, osmý v pohárové klasifikaci. Naopak na třetím úseku bude Cvetkov, kterému se při posledních startech vůbec nevedlo.

Italové coby jediná z velmocí nepřivezla na Vysočinu svůj A-tým, protože Wiererová, Oberhoferová, Hofer a Windisch hledají formu na soustředění v Norsku, čímž výrazně poklesly i ambice italské štafety.

V té běloruské je rovněž Darja Domračevová, naopak Finové nechali Kaisu Mäkäräinenovou soustředit se na víkendové individuální závody. I s ní by s největší pravděpodobností na přední příčky nezaútočili.

Zařazení smíšené štafety do programu pohárového kola v Novém Městě není náhodné. „IBU vychází vstříc zájmům jednotlivých středisek o konkrétní disciplíny,“ dozvěděl se Ondřej Moravec. Čeští organizátoři měli zájem právě o tuto. V létě, kdy o ni žádali, ještě netušili, jaký boom způsobí v letošní sezoně čistě ženská štafeta.

Pro český tým je ta smíšená spojena s řadou nádherných zážitků. Jen si připomeňme:

SP 2012/13: Östersund - 3. místo.

MS 2013: Nové Město - 3. místo.

SP 2013/14: Östersund - 1. místo.

ZOH 2014: Soči - 2. místo.

Který z pocitů při těchto štafetách byl nejemotivnější?

„Před rokem v Östersundu, když Ondrovi Moravcovi na poslední chvíli stihli dodat jeho lyže, které jsem mu omylem od startu odnesla,“ směje se Gabriela Soukalová. „Tím pádem tady s vámi dnes stále mohu být, protože kdyby se to nestihlo, Ondra by mě nejspíš zabil.“

Veronika Vítková vzpomíná na olympijský závod v Soči. „Jediná z týmu jsem tehdy ještě neměla z olympiády medaili. A na poslední pokus se to povedlo!“

Také Ondřej Moravec povídá: „Nejkrásnější vzpomínkou je jednoznačně stříbrná olympiáda. Finišoval jsem i při naší vítězné štafetě v Östersundu, ale olympiádu řadím jasně výš. Pocit, že i kdybych v cílové rovince zakopl a musel pak dojít do cíle pěšky, tak by nám tu medaili stejně nikdo nevzal, byl vážně super. Mohl jsem si to užít.“

Jaroslav Soukup, který tehdy nastoupil na třetím úseku, přitakává: „Když jsem viděl Ondru v Soči dojíždět, bylo to moc hezké. Přesto, že jsem už mnohem dřív tušil, že to dopadne dobře.“

Nemocný Michal Šlesingr na olympiádě v sestavě smíšené štafety chyběl, stejně tak o rok dříve v Novém Městě na Moravě. „Ale užíval jsem si to svým způsobem taky,“ povídá.

Tehdy u televize.

Dnes si smíšenou štafetu „vychutná“ na trati. Věří, že i s medailovou tečkou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze