Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Do smíšené štafety se zlatým týmem. Dvojice jedou Puskarčíková a Krčmář

Tak slavili zlato ze smíšené štafety na světovém šampionátu v Kontiolahti: zleva Šlesingr, Vítková, Soukalová, Moravec. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

28 2015
Nic nečekaného: Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr, Ondřej Moravec. Tak zní sestava českých biatlonistů do nedělní smíšené štafety v Östersundu, kde zahajuje Světový pohár. Zato v nominacích některých jiných týmů bychom už překvapení našli.

Od biatlonového areálu v Östersundu jsou tentokrát Češi ubytováni dál než v předchozích letech. Přesněji: 15 minut autem.

Zato bydlí pouhých 200 metrů od letištní ranveje.

„Možná se nám snaží naznačit, abychom už zase odletěli,“ vtipkuje šéftrenér Ondřej Rybář. Ale než odtud opravdu odletí, uplyne dlouhých devět dnů, naplněných osmi pohárovými závody.

„Trochu komplikovanější to máme s odvozy do areálu, ale vynahrazuje nám to opravdu pěkný, luxusní hotel s posilovnou,“ hledá pozitiva šéftrenér.

Zdálo se, že jiné než obvykle bude letos v Östersundu i počasí. V minulosti mu při zdejších pohárových dostaveníčkách dominovaly vítr a mráz, podmínky v předchozím týdnu však byly přijatelné.

Což už se však nedá říci o předpovědi na neděli.

„Hlásí vítr osm metrů za sekundu, vypadá to zase na pěkný fučák,“ povídá Rybář a vzpomíná, jak tu před třemi lety museli zdejší závody kvůli vichřici dokonce rušit. „Větrná střelnice na soustředění v Idre tak byla možná ideální přípravou na Östersund.“

Smíšená štafeta - sestavy vybraných týmů

1 NORSKO: Birkelandová, Eckhoffová, J. Boe, T. Boe.
2 FRANCIE: Bescondová, Braisazová, Desthieux, Beatrix
3 ČESKO: Vítková, Soukalová, Šlesingr, Moravec
4 UKRAJINA: Pidhrušná, Abramovová, Pryma, Pidhrušnyj
5 NĚMECKO: Hildebrandová, Hinzová, Doll, Schempp
6 RUSKO: Podčufarovová, Jurlovová, Malyško, Cvetkov
7 BĚLORUSKO: Skardinová, Krjuková, Djužev, Čepelin
8 USA: Dunkleeová, Cooková, Nordgren, Bailey
9 RAKOUSKO: Hauserová, Innerhoferová, Eberhard, Eder
10 SLOVINSKO: Maliová, Gregorinová, Bauer, Fak
13 SLOVENSKO: Fialková, Gereková, Hasilla, Matiaško.
14 ITÁLIE: Oberhoferová, Gontierová, Windisch, Bormolini
17 POLSKO: Guziková, Hojniszová, Guzik, Szcuriek

Trenéři Rybář, Vítek a Lejsek sáhli při nominaci do smíšené štafety po osvědčené „zlaté“ sestavě z mistrovství světa v Kontiolahti, tedy Veronice Vítkové, Gabriele Soukalové, Michalu Šlesingrovi a Ondřeji Moravcovi. Do „předprogramu“, kterým bude sprinterský závod dvojic, vyšlou pro změnu stejné duo, jež startovalo v únoru při novoměstském pohárovém debutu této disciplíny - Evu Puskarčíkovou a Michala Krčmáře.

Celý A tým je zdravý, až na jedinou výjimku, 22letou novicku Lucii Charvátovou. Ta si po soustředění odskočila stejně jako někteří další reprezentanti na tři dny domů a při krájení chleba si tam uřízla kus bříška na ukazováku, kterým spouští.

„Přišili jí ho, ale zatím improvizuje a ještě nestřílela. Necháváme tomu klid, aby se v prstu vše spojilo a nikde nic neprasklo. Do čtvrtečního vytrvalostního závodu má čas. Přinejhorším bude spouštět prsteníčkem, což je sice těžší, ale nebyla by první,“ říká Rybář a s nadsázkou dodává: „Radši by si všichni měli kupovat jen krájený chleba.“

Kdo chybí a kdo se vrátil

Po měsících přípravy teprve první pohárové závody naznačí, jak kdo byl v létě a na podzim pilný.

„Koukáme tu po sobě s ostatními týmy, jak kdo střílí a běhá, ale stejně čekáme až na ostrý start, abychom věděli, na čem jsme a jak si v porovnání s ostatními stojíme,“ říká Rybář. „Já nikdy nejsem na první závody úplně natěšený, jsem spíš nervózní za sportovce. Čekáme, jestli přípravu zúročí nebo ne, jestli všechno bude O.K.“

Nadchází čas pro první konfrontace.

A v rozhovorech v Östersundu také pro první prognózy.

Nor Johannes Boe vybízí: „Všem, kteří mají rádi sázky, radím: Dejte své peníze na to, že můj bratr Tarjei bude letos celkovým vítězem Světového poháru.“ Ovšem o stejném cíli hovoří i Němec Simon Schempp (vítěz dvou silně obsazených přípravných závodů v Sjusjoenu) a Rus Anton Šipulin.

Před těmi všemi je překážka v podobě obhájce titulu Martina Fourcada.
Francouz zatím ve Švédsku chybí, odskočil si do Kuusama na Světový pohár běžců a v sobotní volné desítce tam bodoval 22. místem.

28.listopadu 2015 v 18:27, příspěvek archivován: 28.listopadu 2015 v 20:07

Satisfied but frustrated...I will come back #masochistic @FISCrossCountry https://t.co/6R3fwT5eFI

Co se týče žen, v předchozí sezoně neustále se lepšící Franziska Hildebrandová předpovídá: „Kaisa Mäkäräinenová a Valja Semerenková jsou hlavními kandidátkami na velký glóbus.“ Za jejich největší vyzyvatelky považuje Soukalovou, Vítkovou, Wiererovou a tři Němky - ji samotnou, Dahlmeierovou a Preussovou.

Chybět bude obhájkyně titulu Darja Domračevová, která prodělala mononukleózu a sezonu vypouští. Fámy, že je zároveň i těhotná, se ukázaly být opravdu jen fámami.

Po roční pauze se vrací na scénu Ruska Olga Viluchinová, stejně tak Ukrajinka Olena Pidhrušná a po mateřské dovolené rovněž Švýcarka Selina Gasparinová. Pod novým příjmením možná uvidíme Rusku Jekatěrinu Jurlovovou, mistryni světa ve vytrvalostním závodě, která se v létě vdala za Rakušana Perchta.

Naopak Slovenka Anastasia Kuzminová, která přivedla před čtyřmi měsíci na svět druhého potomka, holčičku Olívii, zatím zpochybnila, že by se vrátila na scénu už v průběhu této sezony. Dál nezávodí ani Vita Semerenková, po loňském zranění se nedala včas dohromady. A po svatbě požádala o roční závodní přestávku Jekatěrina Glazyrinová z Ruska.

Novým koučem loni nepříliš spokojeného ruského týmu se stal Rico Gross, německá biatlonová legenda, zatímco Slovinec Uroš Velepec se ujal trenérského vesla na Ukrajině.

Habertová i Šipulin jedou dvojice

Do nedělní smíšené štafety nahlásilo týmy 23 zemí. Tři z biatlonových velmocí však nasadily své silnější závodníky už do úvodního klání dvojic. To platí o Francii (Dorinová-Habertová, S. Fourcade), Ukrajině (Džymová, Semenov) i Rusku (Šumilovová, Šipulin).

Vybrané sestavy pro závod dvojic (single mix)

1 NORSKO: Nicolaisenová, Birkeland
2 FRANCIE: Habertová, S. Fourcade
3 ČESKO: Puskarčíková, Krčmář
4 UKRAJINA: Džymová, Semenov
5 NĚMECKO: Hammerschidtová, Böhm
6 RUSKO: Šumilovová, Šipulin
7 BĚLORUSKO: Pisarevová, Ljadov
13 SLOVENSKO: Pokjaková, Otčenáš
14 ITÁLIE: Vitozziová, De Lorenzi
15 FINSKO: Mäkäräinenová, Hiidensalo
17 POLSKO: Nowakowská, Janik
19 KANADA: Crawfordová, Smith

V závodě dvojic se představí též druhá žena posledního ročníku Světového poháru Mäkäräinenová, která zde s parťákem Hidensalem patrně bude mít větší šance, než by měla s finským týmem ve smíšené štafetě.

„Singl mix (sprint dvojic) je tak krátký, že je to víc show než závod, a tak by to mělo zůstat,“ říká Simon Fourcade. „Ale jednou je na programu poháru, tak uděláme vše pro zisk maxima bodů.“

Eva Puskarčíková v cíli stíhacího závodu v Chanty Mansijsku.
Michal Krčmář ve sprintu na mistrovství světa v Kontiolahti.

České duo pro závod dvojic: Puskarčíková a Krčmář

V žádné sestavě se v neděli nepředstaví Italka Dorothea Wiererová, sedmá žena minulého Světového poháru a před týdnem vítězka kontrolního sprintu v Sjusjoenu. Už ze soustředění si přivezla horečku, a ta se jí stále drží. Nemoc vyřadila ze hry rovněž jejího reprezentačního kolegu Lukase Hofera. A odpočívat bude také Ukrajinka Valja Semerenková.

Největšími soupeři Čechů ve smíšené štafetě by podle nahlášených sestav měli být Norové s bratry Boeovými a tradičně silné Německo s Franziskou Hildebrandovou i Simonem Schemppem.

Češi se v posledních třech sezonách umístili na stupních vítězů ve všech smíšených štafetách až na jedinou výjimku - loni v Östersundu.
Také tehdy průběžně vedli, ale trable Ondřeje Moravce na střelnici s novými, menšími rukavicemi je na posledním úseku srazily na devátou příčku.

„Tehdy se sice očekávaný výsledek nedostavil, přesto jsme při štafetě v Östersundu viděli, že ti sportovci na to mají,“ vzpomíná Rybář. „Někdy bývá taková nepříjemná zbytečnost i ku prospěchu věci, ti závodníci si potom dají pozor i na maličkosti. Řekl bych, že Ondra tu samou chybu už nikdy neudělá.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze