Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ruhpolding vítá biatlonisty. Češi nasadí šest mužů, jede i Václavík

Ruleta se opět roztáčí. Světový pohár biatlonistů 2015/16 od pátku zase pokračuje. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

7 2016
Většina reprezentantů dorazila ze soustředění ve slovinské Pokljuce, zatímco Gabriela Soukalová přijela z Obertillachu a Ondřej Moravec z Letohradu. Ve středu se všichni opět sešli. Německý Ruhpolding hostí od pátku další dvě kola Světového poháru biatlonistů, když zaskakuje i za provozu neschopný Oberhof.

Poprvé v sezoně tu čeští muži využijí loni perně vybojovanou kvótu šesti biatlonistů na startu závodu Světového poháru. Příležitost dostane Adam Václavík, nejnadějnější z loňských juniorů.

Jednadvacetiletý biatlonista by mohl být živou vodou, která prospěje celému mužskému týmu, který se protrápil prosincovými třemi koly poháru.

„Adam je perspektivní, počítáme s ním do budoucna. Tu šanci dostat musí a v IBU Cupu si ji zasloužil. Když se otrká, tím líp,“ říká šéftrenér Ondřej Rybář.

Ve své sbírce má Václavík stříbro a bronz z juniorského mistrovství Evropy 2014. V této sezoně už dojel v první desítce i v druholigovém IBU Cupu.

Adam Václavík na střelnici během MEJ v Novém Městě.

Adam Václavík na střelnici během MEJ v Novém Městě.

„V juniorské reprezentaci byl po dlouhé době biatlonistou, který výborně běhal,“ připomíná Rybář. „Trochu se sice potýkal se střelbou, ale teď se v hlavě docela uklidnil. Bude to pro něj velký křest ohněm. Loni na něj všichni sázeli, že získá medaili na juniorském mistrovství světa a potenciál na to měl, ale i díky přehnané motivaci to nedopadlo.“

Zatímco v IBU Cupu by měl Václavík tento týden jisté minimálně dva starty, ve Světovém poháru s určitostí vyběhne jen do pátečního sprintu. Další závody už budou výběrové: stíhací pro 60 nejlepších a hromadný pro elitní třicítku.

Dvě pohárová kola biatlonistů v Ruhpoldingu

4. KOLO (místo Oberhofu):
Pátek, 8. ledna:
11.45
sprint muži,
14.30 sprint ženy.
Sobota, 9. ledna:
12.45
stíhací závod muži,
15.15 stíhací závod ženy.
Neděle, 10. ledna:
12.15 hromadný závod muži,
14.45 hromadný závod ženy.

5. KOLO:
Středa, 13. ledna:

14.15 vytrvalostní závod muži.
Čtvrtek, 14. ledna:
14.15 vytrvalostní závod ženy.
Pátek, 15. ledna:
15.30 štafeta muži.
Sobota, 16. ledna:
11.45 hromadný závod ženy,
16.10 hromadný závod muži.
Neděle, 17. ledna:
11.00 štafeta ženy.

„Může to být pro něj hodně nervózní premiéra, ale i proto mu chci dát šanci v Ruhpoldingu také v dalším kole,“ říká Rybář. „Přímá konfrontace s ostatními členy týmu je vždy ku prospěchu. Pokud se mu závod povede, na body by si sáhnout mohl. A když se mu zadaří, může do budoucna vystřídat i někoho ze stávajícího týmu pro Světový pohár. Nikdo nemá jisté místo na celou sezonu.“

Čeští muži i ženy si právo startu šesti závodníků v závodech Světového poháru vybojovali umístěním do 5. místa v minulém Poháru národů. Dosud možnost startu šestého muže ani ženy nevyužívali, což trenéři zdůvodňovali i větším počtem příležitostí, které „záloha“ dostává v IBU Cupu, a logistickými problémy s počtem servismanů.

„Zkusíme také těch šest mužů zvládnout se čtyřmi servismany,“ říká nyní Rybář. „Bude to trochu složitější především v pátek, kdy se jedou dva závody. Do testování se budou muset ještě víc zapojit i trenéři.“

Kromě Václavíka se v Ruhpoldingu představí stabilní pětice Moravec, Šlesingr, Soukup, Krčmář a Krupčík.

Ženy zůstanou ve Světovém poháru v pěti

V závodech žen na rozdíl od mužů Češi ani tentokrát šesté místo nevyužijí, při obou kolech v Ruhpoldingu se tudíž představí Soukalová, Vítková, Puskarčíková, Charvátová a Landová.

„Tato pětice žen je stabilní a nechtěli jsme ji zatím měnit, ani doplňovat,“ soudí šéftrenér. „Ostatní ženy si zazávodí v IBU Cupu, kde budou usilovat o nominaci na mistrovství Evropy a případně i do Světového poháru.“

Zatímco české ženy před Vánoci ve Světovém poháru excelovaly, muži měli k ideální výkonnosti daleko. Rybář sliboval, že při soustředění v Pokljuce budou pracovat na nápravě.

„Blok přípravy tam byl dost tvrdý. Myslím, že toho mají plné zuby,“ soudí. „Zaměřili jsme se na střeleckou stabilitu a vložili jsme tam i takové běžecké tréninky, které by měly napomoci, aby se jim postupně vracela běžecká forma.“

CO NEJRYCHLEJI DO CÍLE. Ondřej Moravec bruslil při sprintu v Pokljuce co to...

Ondřej Moravec po Vánocích stihl vybojovat 2. místo v exhibici na Schalke, část týmového soustředění i porod dcery

Komplikovanější přípravu měli dva loni nejúspěšnější čeští muži. Michal Šlesingr o Vánocích lehce onemocněl a na sníh odjel až 30. prosince. Moravec trénoval nejprve doma na kolečkových lyžích, pak vyrazil na exhibici na Schalke, potom za týmem na Pokljuku a odtud zase rychle domů k porodu dcery Rozálie.

„Ondra se s tím popral výborně. I za složitějších podmínek odtrénoval, co mohl. Dokonce ještě v úterý jezdil na nastříkaném sněhu v Letohradu,“ oceňuje jeho kouč.

Pohár bez Oberhofu? Hodně dobré rozhodnutí, říká Moravec

Moravec je na 28. místě v celkovém pořadí Světového poháru nejlepším z českých mužů, sebevědomí mu však dodalo 2. místo v exhibici na Schalke, které vybojoval společně s Gabrielou Soukalovou.

Gabriela Soukalová po stíhacím závodu žen v Pokljuce

Gabriela Soukalová bude dál hájit žlutý dres

Gabriela Soukalová bude v Ruhpoldingu hájit žlutý dres vedoucí závodnice Světového poháru. „Už se těším. Radši závodím než trénuju,“ hlásí. Podobně hovoří průběžně osmá Veronika Vítková: „Přes svátky jsem si dostatečně odpočinula, kvalitně potrénovala a získala zpět chuť do závodění.“

Snad jedině Vítková možná litovala, že pohárový peloton letos nezavítá do německého Oberhofu. „Tratě mi tam sedí a kopce mají hodně těžké, což mám ráda. Ani drsné povětrnostní podmínky mi nevadí. Ale daří se mi i v Ruhpoldingu, kde je divácká kulisa také úžasná.“

Ondřej Moravec naopak nezastírá, že změna pořadatelství 4. kola jej potěšila. „Je to hodně dobré rozhodnutí. Počasí je v Oberhofu vždy prapodivné a na kamenech si tam často zničím kvalitní lyže. V Rupholdingu je všechno rodinnější, přívětivější, útulnější.“

Před rokem tady česká ženská štafeta triumfovala a Michal Šlesingr v dramatické koncovce hromadného závodu finišoval třetí.

Letos stráví při dvou pohárových kolech v Ruhpoldingu dlouhých dvanáct dnů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze