Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vítězná sestava se nemění aneb štafeta biatlonistek jde opět do boje

TO BYLA JÍZDA. Veronika Vítková, Jitka Landová, Gabriela Soukalová a Eva Puskarčíková, se šťastně usmívají po triumfu v Oberhofu. | foto: AP

14 2015
Pouhé dva dny trval „klid zbraní“ v biatlonovém Světovém poháru. Po povětrnostně nevlídné štaci v Oberhofu začíná nyní další pohárové kolo 460 kilometrů odtud, v jiném německém středisku Ruhpoldingu. A začíná ve 14.30 disciplinou, která v této sezoně přinesla českým fanouškům tolik radosti. Štafetou žen.

Pouze dvě ženské štafety z elitní světové desítky neobměnily ve třech závodech této zimy ani sestavu, ani pořadí běžkyň na jednotlivých úsecích:

Itálie - a Česko.

Tak tedy znovu: Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová, Veronika Vítková.

„Vítězná sestava se nemění, vše zůstává při starém,“ říká kouč Zdeněk Vítek.

Před Vánoci v Hochfilzenu skončily jeho ženy třetí, před týdnem v Oberhofu triumfovaly. Vítek však zůstává oběma nohama pevně na zemi: „Naše ambice jsou zhruba stejné jako před závodem v Hochfilzenu. To znamená: umístění do 8. místa spokojenost, do 6. místa dobré, všechno nad tím je nadstavba. Já už ten biatlon nějakou dobu dělám a vím, co vše se může stát. Ale samozřejmě doufám, že jsou na tom holky stejně dobře jako před týdnem.“

Složení a startovní čísla vybraných štafet

1 Česko: Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková.

2 Bělorusko: Skardinová, Krjukovová, Pisarevová, Domračevová.

3 Německo: Preussová, Hildebrandová, Hinzová, Dahlmeierová.

4 Francie: Bollietová, Latuilliereová, Braisazová, Dorinová-Habertová.

5 Norsko: Olsbuová, Hornová, Solemdalová, Eckhoffová.

6 Itálie: Wiererová, Gontierová, Vittozziová, Oberhoferová.

7 Ukrajina: Merkušinová, Burdygová, Abramovová, Semerenková.

8 Polsko: Hojniszová, Gwizdonová, Nowakowská, Guziková.

9 Rusko: Romanovová, Virolajnenová, Šumilovová, Glazyrinová.

14 Slovensko: Fialková, Gereková, Poljaková, Chrapanová.

Zatímco Vítková a Soukalová se ještě v neděli v Oberhofu představily v hromadném závodě, Puskarčíková a Landová už po nepříliš vydařeném pátečním sprintu na startu nestály. „Ale v oberhofském sněhovém tunelu si zatrénovaly dostatečně,“ tvrdí Vítek.

Všechny čtyři mají nyní společnou „natěšenost“ na další štafetu. „Nejradši bych tu pauzu (mezi závody v Oberhofu a Ruhpoldingu) zkrátila. Já se na tu štafetu hrozně těším,“ říkala v neděli Gabriela Soukalová.

„Gábina jezdí tyhle kolektivní závody ráda,“ potvrzuje Vítek. „Sebevědomí všem holkám předchozí štafeta rozhodně nesrazila. Ale jsou dál relativně pokorné. Ví, že štafeta je o čtyřech lidech a že stačí, aby to jedna zvorala, a výsledek je někde jinde. Když se to ale všem povede, mohou myslet opět vysoko.“

Právě v Ruhpoldingu se předloni poprvé po letech vrátila česká ženská štafeta na pohárové stupně vítězů. Tehdy senzační třetí místo vybojovala v improvizovaném složení Vítková, Soukalová, Černá, Zvařičová. Loni tady Češky skončily s odstupem půldruhé minuty šesté v sestavě Puskarčíková, Landová, Jislová, Soukalová.

SP štafet žen

Průběžné pořadí:

1. Česko 108

2. Bělorusko 102

3. Německo 91

4. Francie 86

5. Itálie 83

5. Norsko 83

7. Ukrajina 74

8. Polsko 70

8. Rusko 70

10. Rakousko 62

Tentokrát vjedou do závodu s výsostnými jedničkami na hrudi, které signalizují, že poprvé v historii vedou pořadí Světového poháru štafet žen. Loni v této disciplině skončily celkově deváté, nyní patří k okruhu kandidátek na malý glóbus.

„Ale máme za sebou jen třetinu,“ připomíná Vítek. „Pořád jsou před námi čtyři štafety, včetně mistrovství světa. Pokud budeme na podobné pozici i po pěti (míněno z celkového počtu šesti), tak už mi do hlavy nějaká ta myšlenka na malý glóbus vlítne. Zatím je to jen dobře rozehraná partie.“

Na rozdíl od Češek či Italek jiné týmy změny v sestavách udělaly. V sestavě Běloruska chybí zkušená Dubarezavová, byla nahrazena Krjukovovou - a Domračevová se vrátila ze 3. úseku na finiš.

Francie nenominovala Bescondovou, svádějící před týdnem v koncovce velký souboj s Vítkovou. V sestavě je místo ní Latuilliereová a ze 2. úseku na poslední se posunula vracející se matka Dorinová-Habertová.

Ukrajina nasazuje místo Varvynecové, která v Oberhofu selhala na posledním úseku, zkušenější Burdygovou, nadále však chybí v sestavě olympijská šampionka ve štafetě Džymová, která startovala pouze v Hochfilzenu.

Rusko překopalo úseky, Glazyrinová tentokrát nebude rozjíždět, ale finišovat.

Polovinu štafety obměnilo po oberhofském selhání (10. místo a ztráta tři a půl minuty) domácí Německo, vítězný tým z Hochfilzenu. Namísto Kummerové a Preussové nastoupí Dahlmeierová a Hildebrandová.

A Finsko tentokrát nemá v sestavě Mäkäräinenovou. Ať se snažila sebevíc, své štafetě stejně na přední příčky nepomohla. V Hochfilzenu si na 4. úseku ani nezazávodila, protože ještě předtím byly Finky dostiženy o kolo. A v Oberhofu předvedla nejrychlejší čas dne, přesto skončily její tým až jedenáctý. Nyní tedy raději šetří síly na individuální starty.

VÍTĚZSTVÍ JE NAŠE. Do cíle právě doběhla Veronika Vítková, ostatní členky...

VÍTĚZSTVÍ JE NAŠE. Do cíle právě doběhla Veronika Vítková, ostatní členky štafety ji běží obejmout.

Po minulé vítězné štafetě si Veronika Vítková s úsměvem „postěžovala“, že ani nemohla v cíli mávat vlajkou, protože na ni žádná u tratě nečekala. „My ji v areálu měli,“ vypráví Vítek. „Byla přichystaná na startu, ale pak bohužel nešla logisticky dopravit do cílové rovinky.“

Tentokrát bude i vlajka v pohotovosti?

„To už by byla ta poslední třešnička na dortu,“ zasměje se trenér. „Kdybychom tím měli něco zakřiknout, klidně necháme vlajku doma. Ale na druhou stranu... kdyby se ta umístění na stupních měla stát rutinou, nebude problém ji nosit.“

Ani pro Ruhpolding není předpověď počasí ideální. Očekávají se vyšší teploty a místy i déšť, přesto organizátoři slibují pro sportovce i diváky v porovnání s Oberhofem mnohem „přátelštější“ týden při „bavorském Super Bowlu biatlonistů“, jak své vlastní pohárové kolo přejmenovali.

Ve 14.30 dvaadvacet ženských štafet vyráží do boje.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze