Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyhrát v Novém Městě? Bylo by to super, říká Jakš před startem sezony

Běžec na lyžích Martin Jakš | foto: SLČR

13 2015
Je zdravý! Tradiční otazník Martina Jakše před začátkem Světového poháru v klasickém lyžování je snad pro letošek vyřešený. Připravoval se s polskou reprezentací pod dohledem Miroslava Petráska, prakticky co čtrnáct dní absolvoval vysokohorské soustředění a dril si nemůže vynachválit.

Teď ho čeká ta náročnější část - ukázat, že se vydal správnou cestou. Na výzvu se těší a sní o vítězství v Novém Městě na Moravě.

Letos jste začal trénovat s polskou skupinou vedenou Miroslavem Petráskem. Asi si hodně rozumíte...
S Mírou jsem dlouhodobě vycházel výborně. Už od té doby, kdy jsem v reprezentaci začínal. Ať ta sezona byla horší nebo lepší, vždycky jsme ten trénink dávali spolu dohromady. V těch posledních dvou sezonách se udělalo dost práce a chtěl jsem na to navázat a dotáhnout to ještě k výraznějším výsledkům.

Spolu jste absolvovali několik vysokohorských soustředění, kolik jich bylo přesně?
Začali jsme v Livignu, kde jsme strávili asi 10 dní, pak jsme přijeli na Passo Stelvio, které je ve 2 700 metrech. Tam jsme jezdili lyžovat nahoru. Následovala Santa Caterina v 1 800 metrech, pak jsme byli na Dachsteinu a končit bychom měli ve 3 300 metrech.

To vypadá na docela náročný program...
No letos je to skoro o polovinu víc soustředění ve vysoké nadmořské výšce.

Poláci i díky Justyně Kowalczykové jsou známí svými náročnými tréninky. V čem byl trénink se sousední reprezentací jiný oproti tomu českému?
Zapracovali jsme hodně na síle, Poláci ji měli dobře zmáklou. Maciej Starega byl za poslední dva roky schopný postoupit v jakémkoliv sprintu z kvalifikace a měl výsledky i do nejlepší desítky. Od něj se přejaly ty rychlostní typy tréninků, posilovna. A Míra (Petrásek - reprezentační trenér Polska) se to snažil spojit s tím, čím dostal Lukáše Bauera na vrchol, tedy dlouhé tréninky.

Za jak dlouho si myslíte, že se nový trénink projeví?
Doufám, že ta síla u mě bude hrát nějakou roli hned. Prošli jsme nějakými testy třikrát za sezonu na nějakém soupažátku a bylo vidět, že tam určitý pokrok je.

Jak jste na tom s polštinou? Všichni jste si rozuměli hned od prvního okamžiku?
Skupina byla nová, takže první soustředění byly náročnější. Ale je to polština, což má k češtině dost blízko. Nějaká základní domluva je celkem jednoduchá. Jak já, tak i oni jsme si pak už dobře rozuměli.

Martin Jakš (24) během závodu na 50 kilometrů na MS ve Falunu.

Martin Jakš (24) během závodu na 50 kilometrů na MS ve Falunu.

Takže žádné anglické výrazy?
(Úsměv) Když je problém, tak se sáhne pro nějaké anglické slůvko, protože v obou jazycích jsou výrazy, které jsou hodně odlišné. Ale že bychom pořád mluvili anglicky, tak to ne. Možná by mi to taky prospělo, že by se člověk rozmluvil i v jiné řeči, ale spíš jsme si osvojili takovou čechopolštinu.

Pro vás možná ten největší otazník - co zdraví? Zkoušel jsem před sezónou nějaké speciality, abyste neonemocněl?
Dva tři roky zpátky jsem zkoušel různé věci jako diety, otužování. Což mi až tak nepomohlo, nějak jsem to teď ustálil, základy dodržuji, ale nic speciálního v tom není. Významnější roli může hrát spíš to, že jsem po těch letech adaptovanější na vyšší tréninkovou zátěž. Tělo to líp snáší a já doufám, že to bude snášet i v zimě.

Jak taková dieta u profesionální sportovce vypadá?
Vyhýbal jsem se mléčným výrobkům, vajíčkům, ale ve finále to porovnání nebylo úplně dobré a ani já jsem se necítil nejlíp. Slýchal jsem, že po dietě se člověk hned cítí líp, ale já jsem to takhle neměl.

Kam se ještě chystáte do prvního závodu ve finském Kuusamu?
Teď jsem přijel z Božího daru a hned zase jedem do Oberhofu, kde budeme mít tři dny trénink v tunelu a pak budu mít týden na oražení doma. Jedu ještě do Vyškova na dvoudenní výcvik s vojáky. Pak ještě jedno vysokohorské soustředění s polskou skupinou, kde proběhne i testovací závod. Pak už je na řadě Kuusamo.

Martin Jakš na předávce s Alešem Razýmem ve sprintu dvojic v Novém Městě na

Martin Jakš na předávce s Alešem Razýmem ve sprintu dvojic v Novém Městě na Moravě.

Říkáte výcvik s vojáky. To vypadá na zajímavé zpestření tréninkového bloku, nemyslíte?
Pro mě to bude asi zajímavost, moc výcviků jsem zatím neabsolvoval. Bylo to nazvané jako psychologicko-taktický výcvik, nebo tak nějak. Mělo by to probíhat od rána až někdy do noci s pětihodinovým odpočinkem.

Pak už vás čeká neolympijská sezona a nejede se ani mistrovství světa. Hlavním cílem bude Tour de Ski. S jakým výsledkem na ní budete spokojený?
Nejlepší desítka (vypálí hned). Už jsem v ní sice třikrát byl, ale myslím si, že ten cíl je pořád relativně dost vysoký a musí se sejít dost věcí, aby se to podařilo. V koutku duše doufám, aby to bylo ještě lepší, ale s desítkou budu spokojený. Když k tomu přidám i individuální závod kolem nejlepší pětky, bude to ideální.

A Světový pohár?
Celý svěťák chci odjet na dobré úrovni, ale Tour de Ski z toho vyčnívá. Myslím, že mi i sedí tím, že je to etapový závod. V té páté, šesté, sedmé etapě se mi vždycky jelo líp a posouval jsem se víc dopředu. Takže na to bych chtěl navázat a uspět v tom. A na konci je ještě Ski Tour Canada, kde bych chtěl taky zajet dobrý výsledek.

Součástí Světového poháru je i zastávka v Novém Městě na Moravě, které se vrací do kalendáře po roční odmlce. Těšíte se?
Tak to je jasné. Nové Město se rovná čeští fanoušci. Nepředpokládám, že by se pokořovaly návštěvnické rekordy z biatlonu, ale kdyby se to aspoň trochu přiblížilo létům, kdy závodili a vyhrávali Katka Neumannová s Lukášem Bauerem, bylo by to super.

Tehdy ještě nestála ve Vysočina Aréně tak velká tribuna.
A i tak byla návštěvnost stejná. Fanoušci byli všude podél trati. Byla to fakt neskutečná atmosféra, až člověka mrazilo. Když si vzpomenu, jak jsem jel do kopce a neslyšel jsem sám sebe, jak dýchám. Z toho člověka polije studený pot.

Zmínil jste Katku Neumannovou, Lukáše Bauera, oba v Novém Městě už vyhráli. Teď je řada na vás, co říkáte?
(Smích) Bylo by to super. Myslím si, že jsem pro to udělal dost, ale musel by to být den D a všechno by se muselo sejít.Najdete na iDNES.czmobilní verze