Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vrabcová-Nývltová se po úspěšné atletické sezoně vrací zpátky na lyže

Eva Vrabcová-Nývltová ve skiatlonu na MS ve Falunu. | foto: Svaz lyžařů ČR

12 2015
Vítězila v běžeckém půlmaratonu, na kratší, desetikilometrové trati, i na kolečkových lyžích. Eva Vrabcová-Nývltová má za sebou nejúspěšnější sezonu coby atletka a čeká ji ta zimní – lyžařská. „Hlavním vrcholem pro mě bude Tour de Ski, ale to asi pro všechny,“ říká s úsměvem devětadvacetiletá lyžařka.

Kde vůbec berete čas na odpočinek? Skončí zimní sezona a začne zase ta letní, atletická...
(Směje se) Zrovna tenhle týden mám takový volnější, takže si užívám takových těch lidských věcí. Dojdu si na nákupy, kosmetiku, nechám si udělat pedikúru. Vypustím z hlavy všechny starosti a odpočnu si. Nicméně se necítím unavená, takže se těším, až se zítra půjdu proběhnout.

Atletická sezóna je letos definitivně u konce, nebo ještě něco plánujete?Letos už ne. Mrzí mě to, protože mě to bavilo, měla jsem z toho radost.

To vypadá, jako by vám to bylo líto. Jste z toho smutná?
Určitě mě mrzí, že ta sezóny skončila, zvlášť když byla tak slušná. Navíc jsem teď dostala nabídku startovat i na frankfurtském maratonu, který se běží 25. října. Ale směrem k zimě by to byl naprostý nesmysl.

Teď je to docela moderní, Martina Sáblíková na obou olympiádách, Petr Svoboda na bobech. Pro vás je to taky cíl té jarní sezony? Nebo to prostě zkusíte a ono to nějak dopadne...
No spíš takhle. Možná že kdybych teď běžela ten frankfurtský maraton, tak by ta šance byla hodně reálná. Ono se říká, že maraton je dvakrát půlmaraton + osm minut. Pokud bych to brala takhle, tak bych splnila A limit pro Hry v Riu, který je nastaven na 2:35 hodiny. Každopádně do Frankfurtu nejedu a na jaře zase není tolik času se připravit.

NADORAZ. Česká běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová dojela v olympijském...

NADORAZ. Česká běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová dojela v olympijském závodu na 30 kilometrů volnou technikou na pátém místě. (22. února 2014)

Kde plánujete o maratonský limit na letní olympijské hry v Riu bojovat?
Nejraději bych běžela Pražský maraton, který je pro mě takovou srdeční záležitostí. Je hrozně stylový a je to doma, takže pro mě docela velká výzva.

A když ho zaběhnete?
Tak to bude bonus (říká s úsměvem).

Dejme tomu, že by se to v Praze nepovedlo, zkusíte pokořit olympijskou metu na jiném maratonu?
To zatím nevím. Ale kdyby se to nepovedlo, tak 7. července je mistrovství Evropy v půlmaratonu v Amsterodamu, kde už jsem limit splnila. A tam bych se ráda ukázala.

Nemáte to teď tak trochu i v hlavě? V létě se vám opravdu dařilo, v takové formě byste se na olympiádu s největší pravděpodobností dostala. Nebude ta motivace na lyžování trochu upozaděná?
Ne, tak to neberu. Pořád jsem lyžařka a to hlavní teprve přijde. Atletika je odměna s tím, že maraton je pro mě velký sen už dlouho. Neříkám limit, ale maraton jsem si chtěla zaběhnout už před spoustou let. Konečně k tomu snad dostanu příležitost, takže se mám po sezoně na co těšit, ale v tuhle chvíli je ta zimní sezona prioritní.

Vy díky atletické sezóně naběháte spoustu tréninkových kilometrů na závodech. Je to pro vás příjemnější, než jezdit na kolečkových lyžích?Rozhodně, já ty kolečkové lyže nemám úplně ráda, zato běh je pro mě naprostá přirozenost a užívám si ho.

No a není to nevýhoda, že vaše soupeřky jezdí i v létě na lyžích, byť kolečkových a vy místo toho běháte? Pak nemáte tolik najeto...
Říká to spousta lidí, názorů je na to hodně. Podle mě je ale běžecká příprava pro udržování fyzičky nejdůležitější a ty kolečkové lyže jsem zase tak nešidila. V tomhle smyslu mi to tedy nemůže.

Závod MČR v silničním běhu Běchovice - Praha vyhrála lyžařka Eva...

Závod MČR v silničním běhu Běchovice - Praha vyhrála lyžařka Eva Vrabcová-Nývltová.

Sezona začíná přibližně za měsíc a půl, co vás teď čeká?
Teď pro mě přijde ta nejdůležitější lyžařská příprava, která byla kvůli atletice trošku upozaděná. Čekají mě hlavně těžké tréninky zaměřené na sílu, takže to nejhorší je teprve přede mnou. Slýchám i lidi, kteří říkají, že se to nedá kombinovat, ale podívejte se třeba na Katku Neumannovou. Ta jezdila na kole a nikdo jí to nevyčítal.

Když s tím nejtvrdším tréninkem teprve začínáte, stihnete dohnat tréninkové manko do Tour de Ski?
O to se nebojím, mám to tak připravené. Pokud se nestane něco neočekávaného, tak by se to stihnout mělo. Nejlíp tak, aby už ty první závody Světového poháru byly normální, abych je jela jako lyžařka.

Nadcházející sezona je bez olympijských her i mistrovství světa. Pro vás bude hlavním cílem Tour de Ski. Předloni jste byla osmá, letos šestá, půjde to ještě posunout?
Tour de Ski bude letos pro všechny hlavní vrchol, proto to bude ještě těžší. Navíc tam jsou sprinty, které pro mě asi budou rok od roku horší. Už teď běžím tři kilometry jako půlmaraton. Ale jednoznačně je to pro mě hlavní vrchol sezony spolu se Ski Tour Canada.

Celkový výsledek ve Světovém poháru pro vás tedy není tak důležitý? Zaměříte se spíš na jednotlivé závody?
Jasně, ty závody, které pojedu, chci zajet co nejlíp. Víc bych se chtěla zaměřit na 30 kilometrů v Oslu, pak na 15 kilometrové tratě a na desítku v Novém Městě na Moravě. Sprinty určitě objíždět nebudu a myslím, že ani nebudeme na všech závodech, takže být vysoko někde ve svěťáku bude hodně obtížné. Prioritou jsou pro mě jednotlivé závody.Najdete na iDNES.czmobilní verze