Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Velits počtvrté v řadě? V neděli začíná MS cyklistů týmovou časovkou

Peter Velits přivádí svůj tým do cíle týmové časovky na Vueltě | foto: AP

18 2015
Většina závodníků se shoduje, že jde o mimořádně náročnou disciplínu. Manažeři přizvukují, že k žádnému jinému závodu nepotřebují tak dlouhou technickou přípravu. A pro fanoušky jde o jednu z nejatraktivnějších podívaných v silniční cyklistice. Světový šampionát v americkém Richmondu začíná v neděli týmovou časovkou.

Cyklisté svou pouť za zlatou medailí začnou u botanické zahrady Lewise Gintera - jedné z největších v celých Spojených státech. Před ní stojí socha stvořená z kol, pozůstatek cyklistického klubu Lakeside, aby bylo všem jasné, co že se tady od 20. září bude konat.

„Medailisté“ z časovek týmů

World Tour 2015

Okolo Romandie: 1. Sky, 2. Orica-GreenEdge, 3. Kaťuša
Giro d ́Italia: 1. Orica-GreenEdge, 2. Tinkoff-Saxo, 3. Astana
Critérium du Dauphiné: 1. BMC, 2. Astana, 3. Movistar
Tour de France: 1. BMC, 2. Sky, 3. Movistar
Vuelta: 1. BMC, 2. Tinkoff-Saxo, 3. Orica-GreenEdge

Trasa týmové časovky měří 38,8 km a na závodníky čeká docela zubatá a ne moc technická projížďka. Pojede se po typicky amerických širokých bulvárech a kilometr před cílem cyklisté budou muset vyšlapat 300metrový kopec.

Něco podobného i se závěrečným stoupáním bylo k vidění na letošní Tour, kde o pouhou sekundu vyhráli loňští mistři světa z BMC.

Jistě, tam se jelo v devíti lidech (alespoň většina týmů) a časovka byla kratší, ale určitý signál o favoritech to je.

Před rokem se americký celek BMC radoval na šampionátu i díky mladému Silvanu Dillierovi, který jezdil tehdy úplně první sezónu v nejvyšší kategorii.

„Loni to bylo šílené. Týmovou časovku jsem jel po hodně dlouhé době a to, že jsme vyhráli mistrovství světa, je prostě neuvěřitelné,“ vzpomíná s odstupem Dillier na své snové entrée.

BMC má kromě jiného i další eso v rukávu. Jmenuje se Peter Velits.

Program MS (muži a ženy)

Neděle 20. září: týmová časovka na 38,8 km muži i ženy
Úterý 22. září: individuální časovka na 30 km ženy
Středa 23. září: individuální časovka na 53 km muži
Sobota 26. září: hromadný závod na 129,6 km ženy
Neděle 27. září: hromadný závod na 259,2 km muži

Nikdo jiný se nemůže pochlubit tak skvostnou bilancí. Týmová časovka se v této podobě na šampionátu jezdí tři roky a zlatou medaili vždycky bral tento 30letý Slovák.

Letos sice velkou část sezony promarodil, ale o to by mohl být v neděli čerstvější.

„Nemyslete si, chceme aby zlato zůstalo doma,“ říká odhodlaně sportovní ředitel BMC Jim Ochowicz, který se bude muset obejít bez zraněného Tejaye van Garderena.

Na nejcennější z medailí si ale dělá nárok i řada dalších stájí. A nejvíc asi tým protinožců, tedy Orica-GreenEdge. „Za poslední tři roky jsme udělali obrovský kus práce,“ vykládá odhodlaně jejich sportovní ředitel Matt White. „Nejprve jsme skončili třetí, pak druzí o 0,8 sekundy a loni zase třetí. Je jasné, že chceme vyhrát.“

To samé chtějí i u Etixx-Quick Step. Vždyť jsou to mistři světa z let 2012 i 2013. Letos se na týmový chronometr zaměřili dokonce už dva týdny před startem v Richmondu. „Opravdu jsme se s pár kluky sešli už 7. září,“ potvrzuje hlavní trenér Tom Steels. „Našli jsme v Belgii tříkilometrovou rovinu a zkoušeli různé kombinace cyklistů. Taky jsme se zaměřili na průjezd zatáček, protože na posledním kilometru jsou dvě docela prudké.“

Kromě této velké trojky, která mezi sebe na posledních třech šampionátech pustila jenom tým Sky v roce 2013, se na zkoušku týmové souhry připravují i další celky.

„I my chceme být vidět. Máme fantastická kola Bianchi a obrovskou motivaci,“ neskládá zbraně Wilco Kelderman z LottoNL-Jumbo.

Jeho týmový kolega Sep Vanmarcke dokonce na Twitter umístil video, jak trénuje aerodynamickou pozici, aniž by mu ze zad spadl bidon.

Zlobit bude určitě i Giant-Alpecin s Tomem Domoulinem nebo Movistar s Alexem Dowsettem či Adrianem Malorim.

Na startu se bohužel neobjeví ani jeden český zástupce, takže se medailová sbírka Čechů z této disciplíny určitě nerozroste.

Přitom Čechoslováci mají z týmové časovky v historii mistrovství světa dvě stříbrné a dvě bronzové medaile. Tehdy však šlo o týmovou časovku amatérských národních týmů.

Československé kvarteto se z medailí radovalo v letech 1970, 1975, 1981 a 1985. V časech, kdy tyto časovky měřily 100 kilometrů a jezdily se v pouhých čtyřech lidech.

Letos se pojede třetinová porce v šesti, v krásném prostředí a se zajímavým závěrem.Najdete na iDNES.czmobilní verze