Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Z bláta do sněhu - bude takový republikový šampionát v cyklokrosu?

5 2016
Loni to byla ve Slaném doslova bahenní koupel, noc před závodem i ráno pršelo, do toho silný vítr. Letošní ročník pětašedesátého cyklokrosového šampionátu se uskuteční 9. ledna po sedmi letech v Kolíně a možná na sněhu. Zároveň se pojede i o vítězství v Toi Toi Cupu, kde drží 18bodový náskok Tomáš Paprstka – ten, který je v Kolíně jako doma.

Celá trať měří 2900 metrů, celkové převýšení je pak jen 12 metrů, proto se žádné velké rozdíly mezi cyklokrosaři nečekají. „Trať je víceméně shodná s loňskou v Toi Toi Cupu. Velká část vede po atletickém stadionu Mirka Tučka, před vjezdem na něj je písčitá pasáž, která může rozhodnout. Ale nepředpokládám, že závod bude rozhodnutý v půlce, bude to vyrovnané,“ předpovídá ředitel závodu Jan Slavíček.

Fotogalerie

Se slovy ředitele závodu souhlasí i domácí Tomáš Paprstka, aktuálně vedoucí muž Toi Toi Cupu, který vede před druhým Vojtěchem Niplem o 18 bodů. „Je to fakt hodně rovinatá trať, bude záležet, jak moc se bude taktizovat. A pokud bude sníh? Já ho určitě jenom přivítám, na sněhu umím a baví mě to,“ řekl jeden z kandidátů na titul, který si mistrovskou trať jako jeden z mála půjde projet už v úterý.

Kromě něj se představí celá česká cyklokrosová špička, kromě Martina Bíny, který stále řeší zdravotní problémy a Zdeňka Štybara. Ten už je v plné přípravě na silniční část sezony.

„Radek Šimůnek je ze všech nejzkušenější, poslední dobou prokazuje, že fazonu má. Pokud přijede do špurtu skupinka, může je všechny porazit,“ prozradil trenér cyklokrosové reprezentace Petr Dlask, který na závody na sněhu vzpomíná rád. „Jezdí se mi na něm dobře autem a ještě líp na kole,“ smál se.

„Je to specifické, ale zábavné. Závody na sněhu jsem měl rád, je to takové hraní si s technikou a adrenalin zároveň – jestli to člověku uklouzne nebo ne, jestli jít do rizika,“ uvažoval pětinásobný mistr republiky.

Kromě Radka Šimůnka favorizuje i Michala Boroše, Tomáše Paprstku nebo obhájce titulu Adama Ťoupalíka, který řešil v průběhu sezony zdravotní problémy a výpadky formy. „Ale posledních čtrnáct dní měl dobrých,“ upozorňuje trenér. Mladý český cyklokrosař by mohl získat už šestý titul v řadě – nejprve se dvakrát radoval v kadetech, následně v juniorech a loni poprvé mezi elitou.

V závodě žen bude jasnou favoritkou Pavla Havlíková, která o víkendu vyhrála celkové hodnocení švýcarského poháru EKZ CrossTour.

„Taková pozice ale není vůbec jednoduchá, někdy to vyjde, ale mnohokrát ne. Jít do závodu jako favorit není žádná záruka,“ řekla Havlíková na tiskové konferenci. „Ale sníh by byl fajn zpestření, zase nějaká změna. Ono je to totiž dost neobvyklá sezona, bylo hodně sucho, prášilo se. Přivítala bych sníh i bláto, aby to bylo co nejtěžší,“ přeje si česká ženská jednička.

Ještě před samotným startem proběhne i setkání legend republikového šampionátu, kdy budou mít diváci možnost promluvit si se současnými závodníky a trenéry, i s těmi z let minulých. Souboj o českou trikoloru začne na stadionu Mirka Tučka ve 12.15 v kategorii žen, ve 13,15 pak zahájí svůj závod muži.Najdete na iDNES.czmobilní verze