Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


O české tituly, o Rio, o Katar. V Hodoníně se čeká časovkářská bitva

Leopold König myslí i na titul z mistrovské časovky | foto: Team Sky

23 2016
Nebude to ledajaký republikový šampionát cyklistů, už tradičně pořádaný pro české a slovenské jezdce současně. Naopak, odehraje se poprvé v záři té nejcennější duhy, jaká v pelotonu existuje. Ale to bude až v neděli, kdy do silničního závodu nastoupí i mistr světa Peter Sagan. Už dnes je však v časovkách nachystána v Hodoníně mimořádně atraktivní podívaná.

Což o to, v poledním závodě žen na 24 kilometrů je favoritka pouze jedna a cokoliv jiného než čtvrtý titul v řadě v podání Martiny Sáblíkové by bylo obrovskou senzací. Jen si připomeňme, že loni dominovala dvanáctá žena z mistrovství světa v české konkurenci o dvě a čtvrt minuty před druhou Jarmilou Machačovou.

Do Ria jí ani nadpozemský výkon v Hodoníně pomoci nemůže, titul zajistí Sáblíkové „pouze“ právo startu na říjnovém mistrovství světa v Kataru. Navzdory velké olympijské nejistotě ovšem i nadále zůstává v tvrdé přípravě a chce ukázat, jak kvalitní formu má.

Dvojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková jede pro 9.

JASNÁ FAVORITKA: Martina Sáblíková by měla dál vládnout české časovce žen.

Naopak v odpoledním závodě mužů na 50 kilometrů bude Rio v sázce, což jen umocňuje význam hodonínské bitvy.

Čtvrteční program

mistrovství ČR a SR v časovce v Hodoníně

9.30 časovka juniorek na 16 km
10.30 časovka juniorů na 24 km
11.30 časovka žen na 24 km
15.30 časovka mužů elite a U23 na 50 km

V silniční cyklistice mužů má Česko do Ria vybojovanou kvótu čtyř mužů pro silniční závod a dvou pro časovku (ti však musí být vzati ze čtveřice pro silniční závod). Na rozdíl od případu Sáblíkové, tuto kvótu má Český svaz cyklistiky od funkcionářů UCI potvrzenou černou na bílé, zajistily ji loňské výkony Čechů v sériích World Tour a European Tour.

A protože nominační kritéria jsou poslední dobou tématem velmi diskutovaným a propíraným, zopakujme si raději, jaké jsou zásady nominace mužského týmu pro Rio, které v lednu schválil Český svaz cyklistiky.

Čtyři účastníci olympijských her budou vybráni ze čtyř českých závodníků týmů World Tour (Roman Kreuziger, Leopold König, Zdeněk Štybar, Petr Vakoč) a dále z mistra republiky v časovce a mistra republiky v silničním závodě, pokud by se šampiony stali jiní jezdci než čtyři zmínění.

Největším favoritem časovky bude její čtyřnásobný šampion z posledních čtyř let Jan Bárta, cyklista druhodivizní Bory.

A pozor, mistr republiky v časovce má podle svazových kritérií start na hrách zaručen! Naopak silniční mistr ne.

„Ten bude mít zaručeno mistrovství Evropy i světa, ale co se týče olympiády, ocitne se pouze v širším výběru,“ vysvětluje reprezentační kouč Tomáš Konečný.

Navíc byla v kritériích rovněž věta, že v případě dlouhodobě kvalitních výsledků si může Konečný vybrat do širšího výběru pro Rio ještě dalšího cyklistu mimo stáje World Tour. „To abychom dali šanci všem, proto je tam uvedena i taková klauzule.“

„Nevidím však nyní nikoho, u koho by to hrozilo,“ dodává Konečný. „V pořádku by měl být po pádu na závodě Kolem Švýcarska už i Karel Hník, ve Švýcarsku nejel špatně ani Honza Hirt, ale pro olympiádu jsou ti ostatní lepší.“

Teoreticky se tedy může stát, že pokud Jan Bárta nevyhraje časovku a pak ani silniční závod a pokud v těchto kláních naopak zvítězí někdo z prvodivizních jezdců, bude o sestavě pro hry rozhodnuto. Tvořili by ji Kreuziger, König, Štybar a Vakoč.

Naopak jestliže Bárta časovku opět ovládne, připraví tím s určitostí o olympiádu právě jednoho ze zmiňovaného kvarteta. Jenže koho?

Na kopcovité trati, vedoucí z Hodonína na slovenské území, se navíc bude dnes bojovat také o druhé účastnické místo na hrách v této disciplíně. Už v předposlední etapě Kolem Švýcarsku svedli velký souboj v časovce, po němž je dělila jedna jediná vteřina, Leopold König a Petr Vakoč. Oba chtějí ohrozit i mistrovské choutky Jana Bárty.

Český cyklista Jan Bárta během časovky na mistrovství světa v Ponfferadě
Petr Vakoč slaví vítězství na Brabantském šípu.

OBHÁJCE A JEDEN Z VYZYVATELŮ: Jan Bárta (vlevo) a Petr Vakoč.

Start v časovce dlouho zvažoval Zdeněk Štybar, jenž se ale po závodě Kolem Švýcarska necítil zdravotně nejlépe, a nakonec se rozhodl soustředit jen na nedělní silniční závod v Kyjově. Totéž platí pro Romana Kreuzigera.

Nominace na olympijské hry se bude řešit hned po skončení šampionátu. „Určitou vizi nyní mám, ale samozřejmě počkám na výsledky,“ ujišťuje Konečný. „Potom podám návrh, který by měla schválit silniční komise svazu.“

Co se týče mistrovství světa v Kataru, tam má každá země jistá dvě místa v časovce, zatímco o počtu cyklistů v hromadném závodě rozhoduje nově zavedený světový žebříček UCI (tedy nikoliv už žebříček World Tour) a ve druhém sledu potom žebříček European Tour.

Prvních deset zemí podle pořadí v letošním žebříčku UCI bude mít zajištěno devět míst na startu v Kataru. Česko je zatím čtrnácté.

Pro evropské země, umístěné za 10. místem, však už bude rozhodující ranking European Tour. Po proškrtání zemí z elitní desítky žebříčku UCI (těch je z Evropy osm) získá dalších sedm nejlepších zemí podle rankingu European Tour právo nasadit v Kataru šest cyklistů. A v této společnosti se nyní bezpečně drží i Česko.

Ze slovenských časovkářů se v Hodoníně v boji proti chronometru neukáží loňský národní mistr v této disciplíně Peter Sagan, ani jeho bratr Juraj Sagan a Erik Baška.

Z kvarteta Slováků v sestavě stáje Tinkoff by tudíž měl nastoupit jediný Michael Kolář. Kompletní čtveřice Tinkoffu se představí až v nedělním silničním závodě. Chybět mají naopak bratři Velitsové.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze