Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na Barum Rallye se po letech vrátí mistr Evropy Rossetti

Ital Luca Rossetti představí na Barum rallye vůz Toyota GT86 CS-R3. | foto: Toyota Motorsport

3 2016
Přestože termín pro uzávěrku přihlášek na Barum Czech Rallye Zlín (26.–28. srpna) vyprší teprve v pátek, první velké jméno ze zahraničí je jisté. Startovní listinu zpestří trojnásobný mistr Evropy Luca Rossetti z Itálie.

„Věřím, že si to fanoušci užijí,“ poznamenal Rossetti, který ve Zlíně startoval dvakrát, ale bez výraznějšího úspěchu. V roce 2008 dojel sedmý, o rok později desátý.

Italský mistr, jenž vyhrál i turecký titul, letos závodí jen nárazově. Dva starty ze tří přesto proměnil ve stupně vítězů. Ovšem ve Zlíně se tak vysoko zřejmě pohybovat nebude. Představí se s vozem Toyota GT86 CS-R3 s pohonem zadních kol, který by neměl stačit nejrychlejším modelům R5 a S2000 využívajícím obou poháněných náprav.

„Jsem si jistý, že vůz může dosáhnout kvalitního výsledku,“ nevzdává se Rossetti, který auto otestuje krátce před soutěží.

Toyota se s modelem WRC chystá vrátit do mistrovství světa a zároveň vyvíjí také auto pro nižší kategorie. Tím je varianta GT86 CS-R3, jež získala homologaci v závěru loňského roku.

„Těšíme se, co všechno Luca s autem dokáže,“ poznamenal Nic Ehlert, hlavní inženýr Toyoty pro motorsport. „Pro tuto rallye je ideálním řidičem. Velmi dobře zná mistrovství Evropy a ví, jak být konkurenceschopný.“

Kdo další na Barumku dorazí? Kompletní startovní listinu pořadatelé zveřejní až 15. srpna. Určitě v ní nebude chybět tovární jezdec Škody Motorsport Jan Kopecký, který loňským čtvrtým triumfem vytvořil rekord Barum rally. Pokud by letos uspěl popáté, získal by do trvalého vlastnictví putovní křišťálový pohár.

Rovněž ve Škodě Fabii R5 bude startovat mladý německý jezdec Fabian Kreim. Jeho vůz připraví tým Kresta Racing. Dorazit by mělo také vedoucí duo mistrovství Evropy Kajetan Kajetanowicz z Polska a Alexej Lukjaňuk z Ruska (oba Ford Fiesta R5). O startu uvažuje i průběžně třetí Lotyš Ralf Sirmacis ve fabii. Stejné auto osedlá také domácí Jaromír Tarabus, jenž je osmý.Najdete na iDNES.czmobilní verze