Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přece jen je králem sezony Els, vyhrál Grand Slam of Golf

Ernie Els, vítěz dvou letošních klasických turnajů a uzavřeného Grand Slam of Golf | foto: europeantour.com

20 2010
Vedl letos evropskou i zámořskou profisérii, pak se ale před něj dostali jiní, hlavně vítězové major turnajů. Ernie Els neměl Grand Slam of Golf hrát, protože je určen právě pro ně. Ale zasáhla zranění, on byl pozván jako náhradník a po třinácti letech získal trofej podruhé pro sebe.

Čtyřicetiletý Jihoafričan tak znovu dokázal, že tohle byl jeho rok. Tak vysoko už dlouho nebyl a přestože na Bermudách šlo v úterý a ve středu víceméně o exhibiční akci, porazit tři špičkové konkurenty má svou váhu.

Els sám tvrdí, že je obtížné udržet formu po celý rok, zvlášť v jeho věku. Netají se zároveň tím, že víc než dlouhodobé soutěže jej zajímají nové destinace a turnaje v různých koutech světa, kde může propagovat golf jako hru.

Ernie Els, vítěz Arnold Palmer Invitational 2010, a hostitel turnaje A. Palmer.

Ernie Els, vítěz Arnold Palmer Invitational 2010, a hostitel turnaje A. Palmer.

Samozřejmě velkým smyslem profesionální kariéry je to, že těm nejlepším skýtá dobré živobytí. Na hřišti Port Royal Golf Clubu v atlantickém souostroví přidal nestor světového golfu na své konto 600 tisíc dolarů z celkové dotace 1,35 milionu.

Turnaj velké čtyřky vyhrál Els v roce 1997, kdy bylo dějištěm hřiště Poipu Bay na Havaji.

Jeho vítězství se zrodilo ve druhém, finálovém kole. Vstupoval do něj jako druhý o ránu za dalším náhradníkem, Američanem Davidem Tomsem. Ten ale k úternímu skóre -4 přidal jen even par a Elsovi stačily ve středeční osmnáctce dvě rány pod.

David Toms, čtvrté kolo The McGladrey Classic 2010.

David Toms.

Rozhodující nástup přišel mezi 14. a 16. jamkou, kde pozdější vítěz zahrál pokaždé birdie a svou pozici si dvěma pary už ohlídal. Jednoduché to nebylo, protože na bermudský links padaly kapky deště a od oceánu to pekelně foukalo. "Spadly mi tam úžasné putty, které jsem potřeboval. Oni pak začali ztrácet," vystihl vítěz.

Možná i proto, že se jim nedařilo na greenech, dva vítězové letošních majorů, mladší než jejich "náhradní" protivníci, skončili jako poražení.

O třetí místo se podělili Graeme McDowell ze Severního Irska a Němec Martin Kaymer, jimž zdravotní stav dovolil startovat na Grand Slam of Golf. Oba skončili se shodnou bilancí +3.

To, že vítěze US Upen a PGA Championship Els zdolal v přímém souboji, z něj dělá nekorunovaného krále sezony. Letos se mu podařilo zvítězit ještě na Arnold Palmer Invitational a CA Championship ze série World Golf Championship.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze