Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražský půlmaraton ovládli keňští běžci

Pražský půlmaraton - Účastníci osmého ročníku Pražského půlmaratonu opět zaplavili ulice české metropole. | foto: Michal DoležalČTK

1 2006
Praha - V osmém ročníku Pražského půlmaratonu tradičně dominovali Keňané. Mezi muži triumfoval v kvalitním čase 1:01:15 hodiny Stephen Kibiwott, když za traťovým rekordem zaostal o pouhých osm vteřin. V kategorii žen se rekordní listiny měnily: favorizovaná Caroline Kwambaiová dosáhla času 1:10:08 a překonala dva roky staré maximum krajanky Susan Kuruiové.

Keňané s jedinou výjimkou opanovali stupně vítězů, jako druhý se v závodu mužů dostal do cíle Stanley Kipkosgei Salil, třetí byl už se značným odstupem vodič Justus
Kipchirchir Kiprono. Kwambaiová rozhodla o svém vítězství až v dramatickém finiši, krajanku Hellen Jemaiyo Kimutaiovou za sebou nechala o pouhé tři sekundy. Třetí skončila Maďarka Simona Staicuová, pro kterou byl Pražský půlmaraton prvním závodem po mateřské přestávce. Nejlepšími z českých běžců byli shodně na pátých místech Pavel Faschingbauer a Jana Klimešová.

Klíčové okamžiky závodu mužů přišly v závěru. "Na třetím kilometru mě Salil dostihl a držel se mě až do dvacátého kilometru, pak se mi ale podařilo ho setřást a vyhrát. I když nepadl traťový rekord, jsem s výsledkem velmi spokojen," popsal průběh závodu vítězný Kibiwott.

Faschingbauer byl s umístěním spokojen, s časem už méně. "Foukal ale docela hodně vítr," řekl novinářům. V závěsu za ním doběhli další čtyři Češi. "Utrhli jsme se s Honzou Kreisingrem a Róbertem Štefkem, ale na Palackého mostě začal Róbert ztrácet. Myslel jsem, že nás ještě začne dotahovat, ale nestalo se tak," dodal Faschinbauer, který pro sebe rozhodl souboj domácích běžců trhákem u Rudolfina.

Faschingbauer celou zimu nemohl kvůli zdravotním problémům zaviněným podvrknutým kotníkem při Velké Kunratické trénovat, znovu běhat začal až na počátku března. Jeho cílem je nyní příprava na Pražský maraton, kde se pokusí splnit limit na mistrovství Evropy v Göteborgu.

Mnohem dramatičtější byl finiš žen. "Běžely jsme společně s Hellen (Kimutaiovou), od patnáctého kilometru to už vypadalo dobře a na dvacátém jsem již doufala, že vyhraju," prohlásila Kwambaiová. "Za páté místo jsem ráda. Začala jsem s respektem k favoritkám, v průběhu závodu jsem začala myslet i na čtvrté místo, nakonec to ale nevyšlo. Trať patří mezi ty těžší," uvedla Klimešová.

Půlmaraton v Praze byl v roce 2006 rekordní nejen v ohledu časů. Na start se postavilo přes 4000 běžců, nejvíc z dosavadních osmi ročníků.

Pražský půlmaraton
Muži:
1. Kibiwott 1:01:15, 2. Salil 1:01:38, 3. Kiprono (všichni Keňa) 1:05:08, 4. Ornelas (Portug.) 1:06:21, 5. Faschinbauer 1:06:35, 6. Kreisinger 1:06:48, 7. Štefko (všichni AK Kroměříž) 1:06:59, 8. Novák (Atletika Jihlava) 1:07:38, 9. Gerych (AK Kroměříž) 1:08:22.
Ženy: 1. Kwambaiová 1:10:08, 2. Kimutaiová (obě Keňa) 1:10:11, 3. Staicuová (Maď.) 1:13:24, 4. Kiruiová (Keňa) 1:16:16, 5. Klimešová (USK Praha) 1:17:00, 6. Milesová (Kovošrot Praha) 1:21:11.

Autoři: ,


Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze