Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bitva Keňanů, útok na rekord, české naděje. Pražský půlmaraton se blíží

OBHÁJÍ TRIUMF? Keňan Peter Kirui ovládl pražský půlmaraton loni. Odolá letos svým silným vyzyvatelům? | foto:  Michal Sváček, MAFRA

26 2015
Od halového mistrovství Evropy uběhly pouhé tři týdny - a Praha vyhlíží další velkou atletickou akci. V sobotu se už posedmnácté v jejích ulicích poběží půlmaraton a na start se chystá 12 500 účastníků. Ze silného startovního pole vyčnívají hvězdní Keňané i české naděje.

„Letošní startovní pole je nejsilnější, jaké jsme kdy v Praze měli. Ještě nikdy tu nebylo 12 běžců, kteří umí zaběhnout půlmaraton pod 61 minut. Myslím, že se můžeme těšit na hodně zajímavý závod,“ prohlásil Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru.

O kom mluví? Mezi favority patří hlavně tři Keňané: Leonard Komon, Peter Kirui a Geoffrey Ronoh. Poslední jmenovaný překvapivě loni ovládl olomoucký půlmaraton, Kirui zase obhajuje loňské vítězství.

Plno už od prosince

Popularitu běhání v Česku dokazuje skutečnost, že Sportisimo 1/2Maraton Praha naplnil kapacitu 12 500 běžců už na začátku prosince. 

A Komon? Ten loni udivil v Berlíně časem 59:14, nejrychlejším půlmaratonským debutem všech dob. V Praze poběží 27letý Keňan na této trati teprve podruhé v životě, přesto bude patřit k favoritům, však je světovým rekordmanem na tratích 10 i 15 kilometrů.

„Komon se zdá být ve velmi dobré formě a plánuje běžet rychleji než při svém debutu v Berlíně,“ řekla Jana Moberly, koordinátorka elitních atletů.

Silná konkurence by mohla atlety vyhecovat k překonání rekordu závodu 58:47, díky němuž zůstává Pražský půlmaraton od roku 2012 celosvětově nejrychlejším. „Rád bych běžel pod 59 minut a rekord pokořil,“ vyhlásil Komon.

Hlavní favoritky mezi ženami rovněž pochází z Afriky: ať už Keňanky Lucy Kabuuová a Edna Kiplagatová nebo Etiopanka Worknesh Degefaová.

Rekordy

Světový rekord - muži: 0:58:23 Zersenay Tadese

Světový rekord - ženy: 1:05:09 Florence Kiplagatová

Rekord závodu - muži: 0:58:47 Atsedu Tsegay

Rekord závodu - ženy: 1:06:19 Joyce Chepkiruiová

Nejrychlejší Čech: 1:03:04 Róbert Štefko

Nejrychlejší Češka: 1:14:17 Jana Klimešová

Co Češi? Největší šance se mezi muži dávají Jiřímu Homoláčovi či Petru Pechekovi, ženskou favoritkou je zase Anežka Drahotová, která loni překvapila rychlým časem 1:14:25 a letos by ráda zaútočila i na český rekord Jany Klimešové. „Snad zvládnu čas pod 1:14:10,“ doufá.

Jako tradičně se závodu zúčastní i řada známých osobností. Nechybí kardiochirurg Jan Pirk, bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma, kuchař Emanuele Ridi, oštěpařka Barbora Špotáková, na start se chystá i fotbalová štafeta s Pavlem Nedvědem, Vratislavem Lokvencem, Tomášem Hübschmanem a Českou Miss World 2014 Terezou Skoumalovou.

„Když mi toto pozvání přišlo, tak jsem dlouho neváhala. Běh je pro mě hrozně příjemné odreagování, v mládí jsem dělala atletiku, odmala jsem sportovala, snad klukům neudělám ostudu,“ říkala.

Závod odstartuje v sobotu v poledne.Najdete na iDNES.czmobilní verze