Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pražský půlmaraton bez rekordu? Keňská běžkyně je proti

Snímek z loňského Pražského půlmaratonu | foto:  Michal Sváček, MAFRA

4 2014
Jedním rekordem se 16. ročník Pražského půlmaratonu může chlubit již delší čas. Vlastně už od Vánoc. Právě od té doby pořadatelé vědí, že vyprodali kapacitu 12 500 startovních čísel. "A to je o pár stovek víc než loni, i tehdy to bylo historické maximum," oznámil Václav Skřivánek, ředitel závodu, který odstartuje v sobotu v pravé poledne u Rudolfína.

A další rekordy? Favoritem a hlavním adeptem mezi muži měl být předloňský vítěz Tsegay z Etiopie, jehož traťový rekord 58:47 je stále čtvrtým nejlepším časem historie. Ten ale nedorazí. "Namísto něho dnes dorazila zpráva, že ulehl s podezřením na břišní tyfus," oznámila Jana Moberly, koordinátorka hvězd na pražských běžeckých akcích.

O traťový rekord však mohou usilovat keňští běžci v čele s Philemonem Limo, vítězem z roku 2011, jehož doplní Peter Kirui a Henry Kiplagat. "Nejsem si ale jistý, protože má být až osmnáctistupňové teplo, a to je na takové super výkony příliš," zapochyboval šéf organizátorů Carlo Capalbo. Čas těsně nad 59 minut je ještě reálný, ale jinak... Nevím," zakroutil hlavou.

Traťové rekordy pražského podniku jsou na tak vysoké úrovni (loňský čas Keňanky Cheronové 1:06:48 je 9. ve světovém pořadí), že se překonávají velmi těžko. Jana Moberly ale přesto soudí, že se na listině mohou objevit nové hodnoty. "Podle mých informací má být v sobotu 15 stupňů, což je příznivější. Důležité je, aby se k teplotě nepřidala vysoká vlhkost - ta je vražedná. Ovšem jinak traťové rekordy mohou vzít za své," myslí si.

Podobně uvažuje další Keňanka Joyce Chepkiruiová, vítězka z roku 2012. Tehdy se stal traťovým rekordem její čas 1:07:03 hodiny, díky její zmíněné krajance však platil pouze rok. "A právě návrat k nejlepšímu času Pražského půlmaratonu je jedním z mých cílů, dokonce bych ráda běžela pod 66 minut," prohlásila v Praze. "Když jí pár soupeřek podpoří, může uspět," pokývala hlavou koordinátorka Moberly.

O prvenství mezi českými běžci budou usilovat Jan Kreisinger, Jiří Homoláč a Robert Krupička, mezi ženami svedou boj zkušená Ivana Sekyrová (42 let) a o rok mladší Petra Kamínková s mladými běžkyněmi Anežkou Drahotovou (18 let) a Lucií Sekanovou, která bude ve 24 letech debutovat.

Pozoruhodné je, že 31 procent za startovního pole tvoří ženy, které tak vysoké zastoupení dosud neměly. Pražský půlmaraton se už pošesté pyšní Zlatou známkou Mezinárodní atletické federace IAAF, toto ocenění patří i květnovému Pražskému maratonu a zářijové GP na deset kilometrů. "Takovým zlatým trojlístkem se může chlubit pouze Praha, žádné jiné město na světě," pravil Libor Varhaník, předseda atletického svazu.

Na odměnách bude vyplaceno v každé kategorii celkem 9000 eur, vítěz získá 4000 eur. Za traťový rekord je 5000 eur, za světový 60 000 eur.Najdete na iDNES.czmobilní verze