Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražský Olymp aneb medaile, kam se podíváš. Ženský bronz pozlatila mládež

Trenér Olympu Stanislav Mitáč se před utkáním zdraví se svými svěřenkyněmi | foto: PVK Olymp Praha

5 2010
Po roční pauze se volejbalistky Olympu Praha vrátily v české nejvyšší soutěži na stupně vítězů. Spokojenost se sezonou? Půl na půl, řekl by jejich kouč Stanislav Mitáč. Když ale přijde řeč na pražskou mládež, je trenérova radost nezakalená.

"Konec ale šťastný a dobrý. Tak bych nakonec řekl, že to byla dobrá sezona," kloní se poslední Mitáčovo slovo směrem k pozitivnímu hodnocení. Jeho svěřenkyně si ale na cestě k pochvale pár výtek vysloužily.

Ligová bilance Olympu? Bronz po třízápasové sérii nad Frýdkem-Místkem. Předcházela mu semifinálová prohra se suverénkami z Prostějova, čtvrtfinálový postup přes Olomouc v pěti zápasech a čtvrtá příčka po nadstavbové části.

"Totálně jsme zmastili závěr nadstavby. Přitom jsme se nadechli, abychom šli do play-off ze druhého místa," mrzí ještě dnes trenéra Mitáče dva nezdary těsně před startem play-off.

Týmovou formu v bojích o české medaile si přitom na Olympu chválí. "Předvedli jsme i dobré zápasy s Prostějovem, dvakrát se nám podařilo sebrat jim set," upozorňuje Mitáč. Připomeňme, že finále Hanačky ovládly třikrát 3:0.

I proto si na Olympu myslí, že: "Roztrénované to bylo dobře, dělali jsme si ambice jít až do finále. Bylo to zklamání."

Stanislav Mitáč, kouč Olympu PrahaTrenér Olympu Stanislav Mitáč se před utkáním zdraví se svými svěřenkyněmi

Jedno slovo je teď, krátce po sezoně, na Olympu zapovězené. Málem hrozí, že vás za ně z haly vyprovodí policejní eskortou. Tím slovem je tie-break.

Mitáčovy svěřenkyně se v ligové sezoně dostaly do pátého setu ve dvanácti případech. Vyhrát ale dokázaly jen čtyřikrát. Prohrané tie-breaky v Olomouci a ve Frýdku znamenaly pád ze druhého místa tabulky na čtvrté.

"Přičítám to tomu, že kolektiv teprve zraje a je mladý. Byť tedy v českých podmínkách úplně mladý není. Loni jsme vybojovali čtvrtý místo, dostávali jsme klády, világoše jeden za druhým," vzpomíná Mitáč s nadsázkou.

"Letos jsme taky prohrávali, to zůstává, ale prohrávali jsme v tie-breacích. V tom posun vidím, ale jako trenér prohrávat nechci a předpokládám, že ani mé svěřenkyně prohrávat nechtějí," pokračuje kouč Pražanek a v jeho slovech je cítit výzva: Za rok chceme být ještě výš.

K úspěšnému směřování klubu alespoň ke stříbru by měla pomoci mládežnická základna. Na tomhle poli byl Olymp českou jedničkou. Juniorky vybojovaly zlato, kadetky stříbro a starší žákyně pro změnu zlato.

Stanislav Mitáč se svými svěřenkyněmi z Olympu Praha

"Výsledky říkají, že tu práci děláme dobře. Půjdeme v těchto šlépějích, budeme hledat a vylepšovat. To je zavazující pro celý klub," dme se Mitáč pýchou. "Čtyři medaile v jednom roce nejsou unikát. Už se to podařilo nám a podařilo se to i Brnu, ale přesto to stojí za zmínku."

Mezi juniorkami se Pražankám proti Brnu podařila odveta za seniorské umístění. Třetí, rozhodující, zápas Olymp otáčel ze stavu 0:2 na 3:2. Tak alespoň nějaký povedený tie-break...

"Trenér Mirek Horáček má tolik stříbra, že by jím mohl dláždit. Proto mu zlato přeju dvojnásob. Tým pro finále byl složený ze dvou hráček základního týmu - Vanžurové a Preslové - a tří hráček, které si plnily povinnosti v juniorském týmu v rámci extraligy. Je tam pár typů, které chceme co nejrychleji zabudovat do prvního mančaftu," říká jeho trenér.

A třeba šestnáctileté Andrea Kossányiová se Zuzanou Mudrovou si vysloužily bronz v ženské extralize už letos.

"Tyto dvě mají výrazný podíl i na tom, že kadetky vybojovaly finále," přechází Mitáč k dalšímu úspěchu svého klubu, o který se zasloužily "stříbrné" svěřenkyně Rostlislava Vorálka. "Tým je perspektivní. Má pět či šest reprezentantek, ale jsou to všechno loňské žákyně. Ani jsme neočekávali, že mohou uspět."

A žákovské zlato? "To je takový bonbónek nejpříjemnější," cení si Mitáč týmu Radky a Martina Mihaličkových, který během závěrečného turnaje neztratil ani set.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze