Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Schody, spadlé řetězy a cyklistická dřina. Bikeři dobývali Hrad

Fabian Giger při exhibičním závodě Pražské schody. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

20 2014
Nejdřív střemhlav dolů, 128 stupínků Zámeckých schodů bylo první prověrkou bikerů-kamikadze. Jen zavřít oči a držet řídítka. Pak zase z nejnižšího bodu, z Malostranského náměstí na plný plyn vzhůru, ke Hradu, pod bránu šampionů. Hodinu kroužili cyklisté po staré Praze, dvacet okruhů objeli, než vítěz exhibice Pražské schody zvedl ruce nad hlavu. Fabian Giger, Švýcar, dobyvatel Pražského hradu.

Pot mu kapal z tváře, jeho hrudník se vzdouval a pak vypouštěl únavu z hodinového pekla. "Jenom hodina, ale možná nejtěžší závod této sezony," tvrdil nejlepší z nejlepších, když ho na Hradčanském náměstí oslavovali jako krále závodu.

"Předvedl, že je naprostá světová elita," chválil taky Kristián Hynek, druhý muž závodu. On, svým povoláním maratonec a vítěz nejdrsnějšího etapového závodu Cape Epic, si vysloužil uznání. Za sebou nechal všechna domácí esa cross-country okruhů.

Jaroslav Kulhavý při exhibičním závodě Pražské schody.
Momentka z exhibičního závodu Pražské schody.
Momentka z exhibičního závodu Pražské schody.

"Přitom jsem měl zhruba v polovině závodu technický problém, spadl mi řetěz," prozradil. "Ale ani tak bych s Fabianem nedokázal jet. Možná bych s ním vydržel malinko dýl, ale výsledek by byl stejný. On je o třídu jinde. A já jsem spokojený."

Když Hynek kroužil po Malé Straně ke svému podílu slávy, Jaroslav Kulhavý, olympijský šampion a největší hvězda pelotonu, už stál za zábranami a na jeho pravém lýtku svítil černý otisk řetězu.

"Už v druhém kole mi spadl," zalitoval. "Musel jsem zastavit. A pak ještě třikrát. Nemělo to cenu. V jednu chvíli jsem myslel, že to dojedu, ale řetěz zase spadl. Nemělo to prostě smysl."

Fotogalerie

Olympijský vítěz má totiž před sebou jiný a mnohem důležitější cíl - v neděli ho v Novém Městě na Moravě čeká třetí závod Světového poháru. V domácím závodě chce dát zapomenout na trable, co ho letos provázejí. "Tam nechci jezdit mezi pátým a desátým místem, chci bojovat o vítězství."

Ve stínu sídla českých králů a prezidentů však po odstoupení smutnil: "Mrzí mě to, mohl jsem jet vpředu, cítil jsem se docela dobře. Tady na Pražských schodech výjimečně."

Jestliže Kulhavý bojoval s bolestí a schody 45 minut, nováček v závodě a bývalý silničář František Raboň vydržel sotva polovinu. "Na první ročník víc než dost," oddechl si a na dálku se klaněl před Hynkem. "Já už tady povídám a on jezdí vepředu. Ale já doufám, že těch svých 23 minut příště vylepším."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze