Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Primátorky budou letos bez Synka. Ohrozí Duklu němečtí siláci?

A TEĎ NA PRIMÁTORKY. Na ME v Poznani se dvojka „bez“ Jakub Podrazil (vlevo), Lukáš Helešic nedělním čtvrtým místem postarala o příjemné překvapení, na Primátorkách usednou talentovaní mladíci do favorizované osmy Dukly. Helešic bude veslovodem, Podrazil usedne za něj. | foto: Ivana Roháčková

4 2015
Veslařské primátorky napíší o víkendu 102. kapitolu. Sportovní skvost světového formátu přitahuje, i když se jej tentokrát nezúčastní skifařská hvězda Ondřej Synek.

Dojede si pro 36. triumf v řadě osma pražské Dukly? Jak obstojí domácí špičky v souboji s posádkou ze Stuttgartu, ošlehanou boji v bundeslize? To jsou hlavní otázky, na které dá odpověď následující víkend v Praze na Vltavě.

Favoritem je sestava Dukly složená převážně z nepárových reprezentantů v sestavě Jan Vetešník, Ondřej Vetešník, Jakub Paroulek, Jan Andrle, Matyáš Klang, Jakub Podrazil, Lukáš Helešic a nestárnoucí kormidelník Oldřich Hejdušek.

Tato loď bude na obvyklé trati se zatáčkou pod Vyšehradem útočit na další vítězství Dukly, konkurovat by jí měla osma skifařů Dukly v čele se zkušeným veslovodem Davidem Jirkou. „Vyhrát ale chceme my, byť to nebude snadné,“ očekává trenér favoritů Petr Blecha. „Zvlášť když přijede osma Stuttgartu, což jsou nepochybně výborní veslaři,“ doplnil.

Sestava Stuttgartu je poněkud zahalena rouškou tajemství. Také proto, že jde o „sprintery“, neboť bundesligu jezdí na trati 350 metrů. Jak obstojí na dvou kilometrech?

„To zvládnou. Jako sprinteři jsou to svalovci, kteří musí v bundeslize během jednoho dne absolvovat i osm postupových kol. Proto je považuji za černého koně primátorek,“ vysvětlil šéf veslařského svazu Dušan Macháček.

Jeden rekord mají primátorky už před startem, od pátku do neděle se jich ve všech kategoriích zúčastní 1 268 veslařů ze sedmi zemí. O stovku víc než při jubilejním, 100. ročníku, který byl dosud rekordní.

„To nás těší také proto, že letos náš klub, druhý nejstarší v republice za Bleskem, oslaví 130. výročí založení,“ uvedl předseda pořádajícího VK Slavia Praha Jiří Poláček.

„Proto se o budoucnost nebojím. Mezi kluby je velký zájem, a slova, že primátorky jsou svátkem všech veslařů, tak získávají na váze,“ dodal svazový šéf Macháček.

Proč bude chybět Synek

V závodě osmiveslic žen se představí čerstvá mistryně Evropy na skifu Mirka Knapková, jež pojede v lodi „své“ Slavie. „Budeme útočit na vítězství,“ pravila.

Primátorek Skupiny ČEZ se po stříbru z ME v Poznani nezúčastní mistr světa na skifu Ondřej Synek. „V Poznani mu to nešlo ideálně kvůli špatnému seřízení krakorců, jež drží vesla. Teď bude trénovat. Za dva týdny ve Varese, kam přijede i Novozélanďan Drysdale, chce dokázat, že to umí líp,“ přiblížil trenér Blecha.

Program začne v pátek závodem univerzitních a žákovských osem, kolem 18. hodiny dojde na ukázku lodí pro mořské veslování. Sobota patří rozjížďkám a nedělní finálový program od 10.30 vysílá ČT sport.Najdete na iDNES.czmobilní verze