Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Topinková Knapková i univerzita z LA. Takové budou pražské Primátorky

Posádka osmiveslice Dukly Praha, vítězové Primátorek pro rok 2015 | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

1 2016
K tomu roku se ve své nejslavnější písni vrátili američtí Smashing Pumpkins. V Československu prezidentoval Gustáv Husák, jel se vůbec první Paříž-Dakar a Oscara za nejlepší snímek získal Lovec jelenů. Kromě toho od roku 1979 vládne pražským Primátorkám osmiveslice Dukly. A letos bude na 103. Primátorkách Skupiny ČEZ útočit už na 37. výhru za sebou.

Poprvé se hlavní závod celého programu jel v roce 1910 a pauzu měl pouze během první světové války.

„Je to naše rodinné stříbro, nejvýznamnější akce. Podobnou tradici mají i v Británii, kde se jezdí ještě o pár desetiletí déle,“ říká předseda Českého veslařského svazu Dušan Macháček.

V posledních desítkách let je to přitom spíše souboj o druhé místo. Armádní Dukla má za sebou neuvěřitelnou sérii 36 výher za sebou a letos bude útočit na další.

Fotogalerie

„Mám z toho trochu sevřené hrdlo, nechci být ten první, který Primátorky nevyhraje. Beru to jako tradici a tradice je zodpovědnost. Snad se nám to povede,“ přeje si trenér Pavel Knob.

A i tentokrát bude sestava Dukly velice silná. Kromě olympijských reprezentantů Jakuba Podrazila s Lukášem Helešicem pojede i matador David Jirka nebo legendární kormidelník Oldřich Hejdušek.

Proti nim bude v rozjížďkách stát třináct soupeřů včetně jedné německé posádky.

Na Vltavě se v neděli představí i olympijská vítězka Miroslava Topinková Knapková. Ta ani letos nezůstane věrná své disciplíně. Místo skifařského závodu usedne do osmiveslice Veslařského klubu Slavia.

„Je to větší zábava, jsme jeden tým, člověk si to víc užije. Včera jsme poprvé trénovali a když jsme se dívali na startovku, tak jsme si říkali, že to nesmíme podcenit. Chceme udržet vítěznou sérii Slavie. Pro mě je to spíš takové zpestření, i zodpovědnost je menší, protože se v posádce rozprostře,“ říká pětatřicetiletá veslařka.

Celkem se od pátku do neděle v Praze představí 1274 veslařů a 175 posádek ze čtyř zemí. „Těší nás stále rostoucí počet účastníků Primátorek. Letos se představí o několik veslařů více než loni. Stejně tak přicházejí tisíce fanoušků sledovat dění na Vltavě z pražských náplavek a nábřeží.“ říká za pořadatele David Douša z marketingové agentury RAUL, která je dlouholetým partnerem závodu.

Na které škole studují nejlepší veslaři?

Na tuhle otázku odpovídají Primátorky už šestým rokem. Čtyři z pěti dosavadních ročníků Univerzitních osem, které se pojedou v pátek, vyhrála osmiveslice ČVUT a velkým favoritem bude i letos. „Nebereme nic jiného než vítězství,“ říká kapitán Jakub Paroulek.

Proti nim bude stát třináct posádek z vysokých škol. „Třeba jich jednou bude víc než v hlavním závodě,“ predikuje Macháček.

Kromě pražských vysokých škol pojedou i zástupci z Pardubic, Zlína, Ostravy a premiérově i z Brna. Přijedou dokonce i akademické posádky z německých Drážďan, které přivezou i čistě ženskou osmiveslici.

I proto budou letos poprvé vyhlášeny i vítězky v ženské soutěži. Proti studentkám z Drážďan se představí posádka až z Los Angeles.

Páteční program začíná v 16:00, kdy se náplavka Rašínova nábřeží promění v zónu plnou sportovních i nesportovních aktivit a soutěží. V sobotu pak přijdou rozjížďky, v neděli finálové jízdy i s kláním o Primátorský štít v pravé poledne.Najdete na iDNES.czmobilní verze