Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Galejníci kostek. Přátelé Paříž-Roubaix vezmou i kartáč a opravují trať

O slavné kostky, které jsou symbolem závodu, pečují Přátelé Paříž-Roubaix s až dojemnou něhou. | foto: Profimedia.cz

11 2016
Po složení příspěvku 25 eur se můžete stát členem i vy. Taková je totiž vstupní taxa do společnosti Les Amis de Paris-Roubaix. Neboli Přátelé závodu Paříž-Roubaix.

Nejde rozhodně o tuctový fanklub. Naopak.

Tahle parta nadšenců ochraňuje Královnu klasik.

Přezdívají si i Galejníci kostek. Pečují o ně, nahrazují chybějící, dokázali prosadit některé úseky „pavé“ i na seznam národních kulturních památek. Ročně vynaloží za pomoci místních úřadů až 15 tisíc eur na jejich údržbu.

„Největší problém máme s belgickými fanoušky. Odvážejí si domů kostky jako suvenýry, dokonce berou i patníky. Z toho máme bolení hlavy,“ podotkl Alain Bernard, výkonný ředitel společnosti.

Ročně je jen v nejslavnějším sektoru Arenberg podle Bernardových údajů rozkradeno až 60 kostek, některé dokonce těsně před průjezdem pelotonu. „To je pak kriminální čin,“ rozčiluje se prezident společnosti François Doulcier. „Jezdci mohou vjet do takto vzniklých děr, upadnout, zranit se.“

Fotogalerie

V roce 1973, když kostky mizely z trasy závodu i kvůli starostům obcí, dávajícím přednost asfaltu, Jean Claude Vallaeys tuto společnost založil. „Přesvědčovali jsme majitele pozemků a místní úřady o historickém, kulturním i ekonomickém benefitu pavé v regionu.“

Později se sami aktivně pustili do oprav dlážděných úseků. „Ale vždy se snažíme zachovat velikost i tvar původních kostek,“ říká Doulcier.

Společnost má přispěvatele z 35 zemí světa, nejtvrdší jádro však čítá zhruba tucet mužů. Ti za pomoci dobrovolníků každoročně provádějí opravy výtluků, nánosů i vyjetých kolejí.

Hrdě hlásí: „Pomohli jsme změnit image závodu. Lidé severní Francie nyní své kostky milují a chrání.“

Po inspekci před ročníkem 2012 chtěli organizátoři vypustit legendární Arenberg, nacházející se v zoufalém stavu, pokrytý bahnem a mechem.

Tehdy zasáhli Přátelé Paříž-Roubaix a renovovali nejvíc postižené pasáže i za pomoci čisticího prostředku na podlahy, vybaveni kovovými kartáči. Poté si objednali službu společnosti, starající se o čištění silnic.

A Arenberg byl zachráněn.

„Je to často nekonečná, úmorná práce,“ vypráví Doulcier. „My to však jako práci nebereme. Je to naše vášeň.“

Jeho parta má nepopiratelný podíl na tom, že Peklo severu je stále takovým, jakým jsme ho dlouhá léta znali.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze