Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Praha uvidí Světový pohár v lezení

2 2003
Praha - Mistr světa ve sportovním lezení Tomáš Mrázek se chce před domácím publikem ukázat v plné parádě a porazit i suveréna dosavadního průběhu Světového poháru Alexandra Chabota z Francie. "Znalost stěny v domácím prostředí bude znatelnou výhodou," je přesvědčen vedoucí české reprezentace Slávek Vomáčko.

Světový pohár se bude v Česku konat po šesti letech, v Praze od 11. do 12. října. "Uzávěrka přihlášek sice končí až o půlnoci, ovšem již nyní víme, že přijede absolutní špička. Konkurence bude stejná, jako na mistrovství světa ve Francii," prohlásil Vomáčko.

Mezi favority budou patřit reprezentanti Španělska, Německa, Rakouska a Ruska. Silné družstvo žen sestavilo Slovinsko. Podle pořadatelů by se mohl na poslední chvíli přihlásit i závodník z USA, Venezuely nebo Brazílie. Výkonnostní jádro sportovních lezců však zůstává v Evropě a nejlepších 30 borců Světový pohár pravidelně objíždí.

Mrázkovi, jenž cestuje k pátému podniku série do Itálie, se úvod Světových pohárů nevydařil a v Rakousku skončil až na 26. místě. Později však svoji výkonnost zlepšil a nyní mu v průběžném pořadí patří třetí pozice za suverenním Chabotem a druhým Puiglblanquem ze Španělka.

"Zatímco loni byl Mrázek věčně druhý za Chabotem, tentokrát jeho forma není stabilní. Ale na špičkové akce se připravit dokáže, což potvrdil prvenstvím na mistrovství světa," připomíná Vomáčko.

Výhoda domácího prostředí bude pro Mrázka, jenž je nyní na základní vojenské službě v pražské Dukle, velmi důležitá. Zná stavitele stěny i profily cest. Dokáže se koncentrovat, proto by mu mohla pomoci i podpora fanoušků.

Mezi ženami, kde je pořadí po pěti závodech vyrovnanější, vede Muriel Sarkanyová. Nejvýše postavenou českou závodnicí je juniorka Tereza Kysilková. Momentálně na 16. příčce.

Soutěžit se bude ve třech disciplínách. Pro diváky je atraktivní závod na rychlost, ale nejkomplexnějšína výkon vyžaduje lezení na obtížnost. Připraveno je i klání bez lana. "Také pro veřejnost chystáme závod. Mezi přestávkami je pozveme na velkou stěnu," tvrdí Vomáčko, hlavní organizátor Světového poháru.

Seriál už má za sebou poháry v Rakousku, Rusku, Itálii a Španělsku. O víkendu 4. až 5. října se bude bojovat opět v Itálii a o týden později v Praze. Na závěr se pojede do Francie a Číny. Pořadatelé v Německu závod odhlásili. Započítává se sedm nejlepších výsledků.

V listopadu je na programu mistrovství republiky v Brně, které se zřejmě bude ucházet o pořádání jednoho z podniků Světového poháru na příští rok.

Průběžné pořadí Světového poháru po 5. kole:
Muži:
1. Chabot (Francie) 400 bodů, 2. Puiglblanque (Španěko) 268, 3. Mrázek (Česko) 175, 4. Pouvreau (Francie) 156, 5. Lachat (Švýcarsko) 153, ... 53. Fojtík (Česko) 4.

Ženy: 1. Sarkanyová (Belgie) 355 bodů, 2. Minoretová (Francie) 224, 3. Čufarová (Slovensko)196, ... 16. Kysilková (Česko) 75, ... 29. Hnízdilová (Česko) 28.

Světový pohár v lezení na obtížnost, sportovní hala TJ Ruzyně:
Program:
Sobota 11. října: 8.00
kvalifikační kola, 19.00 semefinálové kolo žen
Neděle 12. října: 9.00 semifinálové kolo mužů, 17.00 finále mužů a žen

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze