Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Freestyle motokros po roce opět okouzlí Prahu, tahákem jsou Podmolovi

Libor Podmol, ilustrační snímek | foto: Patrik Procházka

3 2017
Pražská O2 arena bude v sobotu hostit další ročník FMX Gladiator Games, exhibiční závod ve freestyle motokrosu. Největší pozornost bude tentokrát upřena na bratry Libora a Filipa Podmolovy, kteří se chystají předvést unikátní skoky. Starší a zkušenější Libor front flip, tedy salto vpřed, a mladší Filip dvojité salto vzad. V obou případech by mělo jít o českou premiéru.

Velkou změnou na populární akci bude návrat ke klasické podobě dopadových prostorů. Loni se pořadatelé rozhodl umístit čtyři dopadiště do kříže, takže se motocyklisté měli míjet i ve vzduchu. Při samotné exhibici s tím ale byl velký problém.

„Bojovali jsme tady s produkcí. Vypadalo to jako na koncertu AC/DC a techniky bylo opravdu trochu moc. Letos jsme se vrátili k osvědčenému modelu,“ řekl hlavní pořadatel Marek Rejman na dnešní tiskové konferenci.

Ke svému loňskému nápadu by se ale rád jednou vrátil. „Beru to trochu jako osobní prohru. Pořád si myslím, že to show posune dopředu, nedá se na to ale připravovat během tří hodin tady přímo v hale. Je potřeba více času na trénink a přípravu,“ přiznal Rejman.

Rozhodnutí organizátorů uvítal i Libor Podmol. „Na Gladiátory jsme se těšili celý rok. Loni to bylo fajn, ale těžko zvládnutelné. Takhle bude pro nás jezdění lepší a bezpečnější,“ podotkl mistr světa z roku 2010. V Praze se chystá poprvé předvést salto vpřed. „Front flip je náročný v tom, že se budu točit dopředu. Celý život skáču dozadu, takže nejtěžší je pro mě teď přepnout, hlavně v hlavě,“ podotkl Libor Podmol.

Trénink salta vpřed (Libor Podmol):

Nezastaví jej prý ani menší nehoda, kterou měl při posledním tréninku ve středu. Kolenem se při saltu praštil do řidítek a má ho nyní nateklé. „Už se to ale pomalu zlepšuje. Mám ještě 24 hodin, takže věřím, že to bude dobré,“ řekl Libor Podmol, který bude mít speciálně upravený dopad. „Z Itálie jsme kvůli tomu přivezli nafukovačku. Kdyby se to nepovedlo, mohlo by nám to ulehčit,“ vysvětlil použití bezpečnostního prvku.

Na nový skok se chystá i jeho bratr Filip. „Je to nápor na psychiku. Hodně nebezpečné. Člověk se musí dostat do větší výšky a pak se z ní nechce rozplácnout do molitanu, natož na hlínu. Zatím to ale funguje dobře a snad to vyjde i v sobotu, abychom byli všichni happy,“ řekl Filip Podmol, jenž trik doposud stejně jako jeho bratr zkoušel je s dopadem do jámy s molitanem.

S bratry Podmolovými se v O2 areně představí i Petr Pilát, Martin Koreň, Daniel Bodin, Jason Cesco, Jamie Squibb, Brice Izzo nebo Julien Mannon. Po 17 letech se do Prahy vrátí i Edgar Torronteras, který byl v roce 2000 u zrodu akce.

Program začne v 17:30, ale stejně jako před rokem mají diváci možnost se od 14:30 přijít podívat do zázemí arény a prohlédnout si i plochu a rampy, na kterých budou poté jezdci skákat. Letos bude v aréně rekordní počet deseti ramp.

Trénink dvojitého salta (Filip Podmol):

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze