Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha chystá trať pro formule

Formule 1: Velká cena Francie - ODSTARTOVÁNO. Z prvního místa do Velké ceny Francie vyrazil Michael Schumacher. | foto: Regis DuvignauReuters

16 2006
Praha - Za pár let by se v Praze mohla jet Velká cena formule 1. Ano, zní to bláznivě, ale už za pár let to může být pravda. V hlavním městě se totiž velmi vážně uvažuje o stavbě moderního okruhu, který by splňoval podmínky i pro závody "efjedniček". "Ano, máme už zpracovanou studii a návrh leží na stole," přiznal starosta Prahy 10 Milan Richter.

Právě v téhle městské části, v nezastavěné oblasti na rohu ulic Průmyslová a Černokostelecká, by měl areál vyrůst.

Návrh trati i okolí, kde chce investor vybudovat hotely a další nutné zázemí, vypracoval věhlasný architekt Hermmann Tilke. Ten v minulosti vytvořil okruhy pro formuli 1 v Sepangu, Šanghaji, Bahrajnu či Istanbulu.

Nyní je tento muž opět v Praze, na dnešek s primátorem Prahy Pavlem Bémem svolal tiskovou konferenci, kde ideu zveřejní.

"Jedná se o projekt, který je hrazen soukromými investory a v žádném případě se nedotýká historického jádra," říká Bém.

Zatím není příliš jasné, kdo má být investorem. Podle všeho za myšlenkou stojí podnikatel a automobilový závodník Antonín Charouz.

Plánovaná stavba však ještě neprošla žádným schvalováním ani žádostí o stavební povolení. Dá se tedy očekávat, že se teprve nyní začnou ozývat první odpůrci.

Podobně tomu bylo s Masarykovým okruhem v Brně, kde jeho výstavbu ekologové svými protesty o několik let protáhli. Odmítavě se lidé tvářili na záměr zbudovat závodní trať u Jihlavy.

"Čekám, že nastane širší diskuse," uvedl starosta Richter.

Navíc i když v Praze okruh skutečně vyroste, seriál formule 1 zůstane hodně vzdálen. F1 se totiž snaží expandovat na mimoevropské trhy a závody na starém kontinentu kvůli zákazu tabákové reklamy omezuje. Přesto by se v Praze mohly konat podniky seriálu A1 Grand Prix či šampionátu cestovních vozů DTM.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze