Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sportovní město Evropy? Praze stojí v cestě už jen Palermo

Bývalý hokejista a současný pražský zastupitel Petr Bříza | foto:  Petr Topič, MAFRA

2 2014
Získá Praha pro rok 2016 statut Evropského hlavního města sportu? Už brzy bude jasno - přesně 6. listopadu. „Jsme ve finále, soupeří s námi italské Palermo,“ potvrzuje bývalý hokejový brankář a nyní pražský zastupitel Petr Bříza. Zároveň však naznačuje, že městu nejde o vítězství za každou cenu.

„Rozhodně to musí být nízkonákladový projekt, nechtěli jsme jít do mnohamilionových investic. Antverpy při své kandidatuře investovaly miliony eur a udělaly z toho obrovskou reklamu. My jsme jen předložili analýzu toho, co v oblasti sportu děláme,“ vysvětluje Bříza.

Co by případný zisk ocenění Praze přinesl? Kromě prestiže třeba snadnější přístup k evropským dotacím. A s ním související rozvoj sportovní infrastruktury, na který dává Bříza velký důraz.

„V rámci republiky patří pražská sportoviště k těm zanedbanějším,“ upozorňuje. „Určitě by se mělo investovat jak do stadionů, tak i do oblastí, které nabízejí širší vyžití pro celé rodiny, jako jsou třeba parky,“ dodává.

Kdyby se Praze skutečně podařilo zvítězit, zřejmě by se zjednodušil proces žádání o dotace. To už by však byla práce pro příští zastupitelstvo. „Nám jde v tuhle chvíli o to, abychom nastartovali debatu,“ říká Bříza.

„Byl bych rád, kdyby se povedlo zařadit sport do normálního fungování společnosti, aby měl v diskusích o Praze své jasné místo.“

Titul Evropského hlavního města sportu by k tomu mohl pomoci.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze