Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


České basketbalistky na začátek Prague Open udolaly Slovensko

Česká basketbalistka Michaela Stejskalová (vpravo) útočí na koš Slovenska. | foto: ČBF / Václav Mudra

22 2016
České basketbalistky vstoupily vítězně do přípravného turnaje Prague Open. V hale Královka přehrály Slovensko 66:62 a připojily se tak k Japonsku, které ve středečním prvním utkání nedalo šanci Kanadě v poměru 81:49. Oba vítězné celky si ve čtvrtek od 19 hodin zahrají o neporazitelnost na turnaji.

„Na turnaji jde o holky. My jim dáváme šanci, aby na sebe v takovém bezvadném turnaji upozornily. Je to nahoru dolů. Někdy už to vypadá hezky a pak přijde zase plno chyb. Je to hodně syrový výkon. Chybí nám někdy správné načasování věcí,“ shrnul své očekávání od třídenního klání trenér českého výběru Ivan Beneš.

Češky se totiž při svém vstupu do Prague Open se Slovenkami velmi trápily. Mladý český celek čekal téměř čtyři minuty na první střelecký úspěch v utkání. Soupeřky ale za tu dobu zaznamenaly pouze dva body, takže domácí nemusely dotahovat žádnou zásadní ztrátu. V závěru čtvrtiny se konečně chytly a rychle si vypracovaly mírný náskok.

Jenže Slovenky předvedly v Praze velmi houževnatý výkon. Na každý úspěch domácího celku dokázaly odpovědět a stále se držely v závěsu.

Domácí celek alespoň kraloval na doskoku, ale svou převahu pod košem ne a ne zužitkovat. Přesto se po krátkém oživení a úspěsně zakončených útocích zdálo, že si domácí hráčky dojdou pro vítězství. Dvojciferné vedení k tomu mělo být dostatečným základem.

Jenže Slovenky opět zabojovaly a po technické chybě pro Alenu Hanušovou z trestného hodu snížily na rozdíl jediného bodu. To přineslo nervozitu na obě strany a hráčky jako by se předháněly v tom, kdo udělá víc ztrát a mine více střel.

Z této nepřehledné fáze se dřív oklepaly české basketbalistky a udělaly rozhodující krok k vítězství, i když ho potvrdily až ve svém posledním útoku zakončeným 12 sekund před závěrečným hvizdem.

Česká basketbalistka Alena Hanušová v duelu se  Slovenskem

Česká basketbalistka Alena Hanušová v duelu se Slovenskem

„S výhrou jsme spokojení. Slovenky mají mladé družstvo, které se připravuje na akci a je soudržné. To bylo vidět. My zkoušíme... Naše hra byla rozháraná. Nejsme na sebe zvyklí, zase se nám vyměnilo pět hráček. Nebylo to z našeho pohledu učesané,“ našel alespoň nějaké pozitivum na dnešním utkání trenér Ivan Beneš.

Toho navíc potěšilo, že Češky v závěru utkání nepustily Slovenky do vedení. To by pak měly značně složitější úlohu: „Kdybychom šli do závěru v pozici Slovenek, tak by to bylo obtížné. Je to o tom, že se musí najít hrdina, který to trefí. Jsem rád, že jsme ho nemuseli hledat my, ale Slovenky, které ho nenašly. Holky v konci neudělaly chybu v obraně. To bylo důležité.“

Prague Open, přípravný turnaj basketbalistek

Česko - Slovensko 66:62 (12:13; 29:29; 52:40)

Body: Stejskalová 15, Kušlitová 12, Kar. Elhotová 8, Hanušová a Verlíková po 7, Švrdlíková 6, Pudláková a Záplatová po 4, K. Hošková 3, Vondráčková, Kašpárková a Adamcová 0 - Mištinová 14, Remenárová 12, Kelčíková 11. Trestné hody: 20/17 - 25/14. Trojky: 3 - 4. Doskoky: 52 - 31. Ztráty: 20 - 8. Asistence: 14 - 9.Fauly: 24 - 24.

Japonsko - Kanada 81:49 (44:17).


Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze