Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zrádná baráž v zemi kontrastů. Veselý: Vidíme, jak se doma máme skvěle

Jiří Veselý pří tréninku v Dillí. | foto: Česká sportovní / Karel Tejkal

17 2015
Dillí (Od našeho zpravodaje) - Hráli v horkém Chile i v divoké Argentině. Navštívili komunismem poznamenaný Kazachstán i moderními technologiemi zblázněné Japonsko. Přesto se čeští tenisté shodují, že největší exotiku zažívají v těchto dnech.

V indickém Dillí.

V metropoli, kde se tenisté chystají na víkendovou baráž o Světovou skupinu proti domácímu výběru.

V místě kontrastů, kde žijí na ulicích celé rodiny, přičemž jen kousek od nich stojí luxusní sídla boháčů.

Podobné rozpory lze najít i v dějišti daviscupového zápasu. V jeho útrobách jsou špinavé prostory plné prachu – a jen pár metrů vedle upravené místnosti sloužící oficiálním účelům barážového zápasu. U vchodu na centrální kurt vítá omšelá cedule, samotný dvorec však působí moderně.

„Byl jsem v Argentině, Kazachstánu či Paraguayi, ale tohle je určitě největší exotika,“ řekl kapitán Jaroslav Navrátil, který je u českého výběru desátou sezonu.

Nad centrálním kurtem v tenisovém komplexu Rádže Kumára Khánny, kde se utkání odehraje, občas přeletí papoušci. Na ulici lze potkat krávy či toulavé psy.

Do Indie už nikdy!

A i za zdmi areálu se rozléhá všudypřítomné troubení klaksonů. „Kdo ho nemá, jako by nebyl,“ shrnul nejmladší člen českého týmu Adam Pavlásek.

Ve městě, kde se dopravní předpisy berou jako nezávazná doporučení, je klakson zásadní pomůckou všech řidičů. „Je obdivuhodné, že se tu nikdo nenabourá,“ podivil se Jiří Veselý, který je poprvé v českém výběru jedničkou.

I proto jsou zážitky z místních silnic spíše úsměvné, to indická každodenní realita vzbuzuje větší chmury. „Člověk vidí na ulicích celé rodiny s malými dětmi pod mostem. Normálně tam bydlí. Až tady si uvědomíme, jak se u nás máme skvěle,“ vypráví Veselý.

INDICKÁ SPECIFIKA. Lukáš Rosol si společně s dalšími daviscupovými...

INDICKÁ SPECIFIKA. Lukáš Rosol si společně s dalšími daviscupovými reprezentanty stěžoval na horko a nezvyklou vlhkost.

Pavlásek navštívil Indii už loni v říjnu, kdy v zemi strávil 14 dnů kvůli dvěma menším turnajům. „Jezdili jsme školními autobusy. Nastupovali jsme na ulici mezi lidmi a psy, pak nás tam bylo dvacet tenistů, byli jsme narvaní,“ vzpomínal.

Tehdy rovněž opatrně volil z nabídky jídel, vyhýbal se exotickým pokrmům. „Byl jsem pořád na čtyřech jídlech. Špagety s kečupem, suché kuře s rýží a podobně. Trochu jsem zhubnul,“ ohlížel se.

Tehdy se zařekl: Do Indie už nikdy!

„No, časy se mění,“ pousmál se ve středu po tréninku.Najdete na iDNES.czmobilní verze