Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Berdych se znovu pokusí přeprat osud. Může Valach skolit Skota?

SEMIFINÁLE. Tomáš Berdych se raduje z vítězství nad Lucase Pouillem. | foto: Reuters

8 2016
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Klidně korzující dav náhle rozčísla svižně pochodující skupinka. Mířila od břečťanem porostlého centrkurtu k menšímu dvorci číslo 9. Držela stále stejný útvar. V něm - obklopen strážci ve tmavých oblecích - kráčel chlapík v bílém. To Andy Murray chvátal na čtvrteční trénink před pátečním semifinále Wimbledonu. V něm nastoupí coby jasný favorit proti Tomáši Berdychovi.

Nejslavnější tenisový stadion této planety se v pátek stane jevištěm pro dva trháky. Ve 14 hodin středoevropského času se utkají slovutný Švýcar Federer a kanadský bomber Raonic.

Po nich se na kratičkém a již poněkud poničeném pažitu předvedou Skot a Valach. Světová dvojka a devítka. Domácí favorit a muž ze stínu. Dvojnásobný grandslamový šampion a čekatel na vzácný titul. Murray a Berdych.

Poslední naděje národa

Kocovinu z brexitu provázejí pikle na politické scéně. Rozpaky vzbudilo vystoupení anglických fotbalistů na Euru. Opět se hledá nový moderátor zbožňovaného motoristického pořadu Top Gear. Také proto se o řadu Britů pokouší splín.

„Jaké to je, být poslední nadějí celého národa?“ ptal se Murrayho jeden z reportérů na čtvrteční tiskovce.

„Ono s námi není tak zle. Nebo ano?“ odvětil tenista.

„Ale ano, je to vážně špatné. Jsi naše poslední naděje, Andy.“

Fotogalerie

Berdych a Murray ve Wimbledonu

Murray se smál a sliboval, že se pokusí potěšit lidi, kteří mu přejí. Po vypadnutí Djokoviče se stal nejvážnějším kandidátem na nablýskaný pohár. Potřebuje ještě dvě výhry. S tou první se v Londýně počítá téměř jistě.

V All England Clubu totiž smetl výbojného Australana Kyrgiose, přemohl i francouzského válečníka Tsongu, kdežto Berdych nepotkal ani jednoho člena Top 20. Murraymu pomáhají rady mazaného kouče Lendla a mocná podpora obecenstva.

Například sázková kancelář Tipsport ve čtvrtek vypsala následující kurzy na celkový triumf: Murray 1,55 : 1. Federer 3,75 : 1. Raonic 7 : 1. Berdych 20 : 1.

Murray má letos výrazně lepší zápasovou bilanci (38–6) než jeho páteční sok (28–12). Čtyřikrát za sebou Berdycha porazil. Získal posledních devět setů.

Dřív se dlouhánem z Valašského Meziříčí často nechával zatlačit a zoufale honil míče za základní čárou. „To se mi líbilo, mohl jsem ve výměnách diktovat,“ řekl Berdych. „Jenže pak přidal na agresivitě, je tvořivější, našel cestu, jak se zlepšit.“

Rodák ze skotského Dunblane, ač je o necelé dva roky mladší, posbíral víc zkušeností v závěrečných fázích nejsledovanějších akcí. V grandslamovém semifinále se ocitl podvacáté a zatím desetkrát z něj postoupil.

Berdych je tak daleko pošesté a dosud pouze jednou, na Wimbledonu 2010, pronikl do finále.

Dvě semifinálové porážky mu uštědřil právě Murray. Nejprve v září 2012 na US Open v ukrutném větru. A pak ve vyhecované řeži v lednu 2015 na Australian Open, kde Britova snoubenka a nyní choť Kim na českého hráče z lóže sprostě pokřikovala.

SEMIFINÁLE. Tomáš Berdych se raduje z vítězství nad Lucase Pouillem.
PĚKNÝ ZÁPAS. Spokojený Tomáš Berdych se raduje z postupu.

Tomáš Berdych a jeho radost z postupu do semifinále Wimbledonu.

Ani Berdych už ovšem není v posledních kolech zelenáčem. Ví, že je brzy na křepčení. Že se nesmí nechat rozptylovat.

I proto ve středu před novináři tvrdil: „Lendl odmítl mou žádost o pomoc a pak se dohodl s Andym. Ale necítím nějaké zklamání. Vůbec ne.“

A co incident z Melbourne, ty nadávky Murrayho partnerky?

„To je minulost. S Andym vycházíme úplně v pohodě.“

Je mu dobře v roli muže ve stínu, který ve Wimbledonu tiše přežívá a nepřitahuje pozornost jako Murray, Federer a Raonic. Nepotřebuje větší motivaci.

Soustředil se na první zápas s Murraym na trávě. Na strategii, kterou by jej mohl vykolejit.

Prohrál všech patnáct předchozích mačů s rivaly z Top 5. Takže se dá očekávat, že opráší dávnou taktiku „všechno, nebo nic“. Že bude riskovat a zkusí Murrayho „vystřílet“.

„Obecně je agresivita účinný recept,“ řekl Berdychův prozatímní trenér Luka Kutanjac. „Jenže snadno se o ní mluví a hůř se k ní na kurtu dostává. Všichni víme, že Andy dokáže reagovat na různé strategie.“

Ať si kluci zahrajou

Na kurtu číslo 9 to včera odpoledne vypadalo trochu jako v laboratoři. Stovky diváků sledovaly, kterak v ní šest chlapíků v bílých úborech obletuje Murrayho. Jedním z nich byl Lendl.

Chodil s raketou za zády, drbal se rámem na lýtku, sbíral míče, vydával rozkazy a chválil: „Velmi dobře, Andy. Excelentně!“

Na stejném jevišti předtím podstoupil svou přípravu Berdych, samozřejmě mnohem nenápadněji, s výrazně méně početným publikem.

Když se mu předloni nepodařilo angažovat Lendla, najal Murrayho kamaráda a pomocníka Vallverdua. I proto byl vztah mezi dnešními protivníky vznětlivější. V květnu se po matném startu do sezony s Venezuelanem rozešel.

Zatímco většina hvězd coby ctěné rádce zaměstnává legendy, on ve Wimbledonu využívá neznámého Chorvata Kutanjace. Nového kouče by rád našel do US Open.

„Záleží na tom, co který hráč potřebuje a co mu vyhovuje,“ řekl ve středu. „Přemýšlím, co pro mě bude nejlepší. Ale jak vidíte, i takhle to funguje.“

Britský tenista Andy Murray hraje 1. kolo domácího Wimbledonu.

Andy Murray v 1. kole Wimbledonu

Berdych i Murray se ve čtvrtek schovali do svých bublin. V nich je prostor jen pro odpočinek, soustředění a osnování plánů na páteční klání před neobyčejně zdvořilým, leč zároveň nadšeně povzbuzujícím obecenstvem.

Murray má za úkol vrátit Britům dobrou náladu. Berdych znovu zkusí přeprat osud, který mu dosud nepřál vysněný titul.

Se žurnalisty už se nebavili. Rovněž Lendl, jinak vesele šprýmující s turnajovým personálem, se omluvil. Těžko mohl prozradit něco zásadního.

A než by se oháněl prázdnými frázemi, raději s úsměvem a kouzelným nadhledem pravil: „Ať si kluci zahrajou!“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze