Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Do Nového Města míří Světový pohár. Dorazí Johaugová, Sundby nebo Northug

Martin Jakš během závodu Světového poháru v Davosu | foto: Svaz lyžařů ČR

20 2016
Po dvou letech se do Vysočina Arény vrací běžkařská světová špička. V Novém Městě na Moravě se o víkendu koná Světový pohár - v sobotu jsou na programu distanční závody, v neděli pak štafety. Kromě české běžkařské špičky se na Vysočině představí i lídři prestižního seriálu - Martin Jonhnsrud Sundby a Therese Johaugová.

„Snad jen Dario Cologna má nějaké zdravotní trable, jinak by nejlepší mužská i ženská patnáctka ze Světového poháru měla dorazit,“ prozradil na tiskové konferenci místopředseda organizačního výboru Vlastimil Jakeš.

Kromě největších hvězd běžeckého lyžování se v Novém Městě představí i početná skupina domácích závodníků, kteří mají možnost startovat v tzv. národní skupině. V české nominaci je tak dohromady dvacet jmen, u některých ale ještě visí otazník. „Všechno probíhalo na základě nominačních kritérií, kdy závodníci museli zajet určitý výkon,“ prozradil trenér žen Petr Steinbach.

Fotogalerie

V nominaci nechybí kromě Martina Jakše s Petrou Novákovou ani se zraněním laborující Lukáš Bauer s Evou Vrabcovou-Nývltovou. U poslední jmenované už je ale jisté, že si startovní číslo na Vysočině nepřipne. „Vyšetření dopadlo dobře, přesto jí doktoři nedoporučili start na lyžích, takže Evu neuvidíme,“ řekl sportovní ředitel Úseku běžeckých disciplín Aleš Máslo.

Naopak u Lukáše Bauera se rozhodne až v pátek po tréninku. „Včera jsem s Lukášem mluvil, do Nového Města chce přijet závodit a já věřím, že přijede. Vidím to pozitivně,“ uvedl trenér mužů Lukáš Krejčí. „Šance, že bych startoval je malá, což mě strašně mrzí. Ale chybět tam nebudu, Nové Město řadím mezi závody s nejlepší atmosférou, je vidět, že lidé na Vysočině lyžováním žijí,“ prozradil Lukáš Bauer.

I Evu Vrabcovou-Nývltovou budou moct diváci na novoměstských tratích vidět, i když ne v pozici závodnice. „Bude připravena autogramiáda, na kterou bych všechny ráda pozvala. Doufám, že si fanoušci do Nového Města najdou cestu, vždycky tam byla fantastická atmosféra. Vidět na vlastní oči špičkové závodníky stojí za to!“

Českou ženskou jedničkou tak bude Petra Nováková. V posledních dnech se léčila ze zánětu horních cest dýchacích, který ji postihl během Tour de Ski. „Cítím se dobře, ale ještě jsem nejela moc rychlých tréninků, protože jsem dobírala antibiotika. Nechci si nějak vsugerovat do hlavy, že budu ovlivněná nemocí, budu se snažit podat co nejlepší výkon, chci bodovat a dvacítka by mě potěšila,“ řekla tři dny před startem dvaadvacetiletá česká reprezentantka.

Ani u Martina Jakše neproběhla regenerace po etapovém závodě úplně podle plánu. „Byla trochu delší, než je obvyklé, týden jsem byl bez lyží, potýkal jsem se i s nějakým kašlem. Ale do Nového Města se těším, vždycky je tam výborná kulisa. Už jako malý jsem tam byl fandit, když Lukáš (Bauer) bojoval o vítězství. V některých kopcích člověk ani neslyší, jak dýchá, to je až mrazící,“ vzpomínal lyžař na novoměstskou kulisu.

Pětikilometrový okruh je téměř připraven, podle slov Vlastimila Jakeše chybí posledních 100 metrů. „Je to boj až do posledních okamžiků. Ale pětka bude už dneska večer připravená, aby zítra mohl proběhnout trénink před Světovým pohárem tak, jak má vypadat.“

Sobotní program začíná ve 12:45 závodem žen na 10 kilometrů, ve 14:15 odstartují muži svých 15 kilometrů. Nedělní štafety odstartují v 10:30 ženy a o hodinu a půl později se na trať vydají muži. Vstup je po oba dva dny zdarma.Najdete na iDNES.czmobilní verze