Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dvojnásobný vítěz, mistr světa ploché dráhy. O Zlatou přilbu bude boj

ZLATÁ PŘILBA. Slavný závod se letos jede již po šestašedesáté. Na snímku předloňský vítěz Grzegorz Walasek. | foto: Michal Klíma, MAFRA

25 2014
Již za necelé dva týdny, v neděli 5. října, se na svítkovském plochodrážním oválu uskuteční již 66. ročník závodu o Zlatou přilbu. O slavnou trofej se ucházejí špičkoví zahraniční i čeští jezdci.

Když to klapne, mohli by si to letos o Zlatou přilbu rozdat i dva nedávní mistři světa, Australan Chris Holder (2012) a Brit Tai Woffinden (2013), plus dvojnásobný vítěz legendárního svítkovského závodu z let 2009 a 2011, Polák Rune Holta.

Holder s Holtou dorazí stoprocentně; u Woffindena bude jasno po víkendu. „Měl zlámané záprstní kůstky na rukou,“ vysvětluje ředitel závodu Evžen Erban. Kromě zmíněných borců opět na Přilbu pozval i řadu jiných jezdců se zkušenostmi z prestižních Velkých cen.

„Bude tu Adrian Miedzinski, který loni vyhrál závěrečnou Grand Prix v polské Toruni. Jednáme i o Macieji Janowském, jenž má místo v závodech Grand Prix pro příští rok,“ říká Erban na adresu tradičně silných Poláků. Dalším ostříleným jezdcem bude Švéd Fredrik Lindgren. „Chtěl bych tu i jiné Švédy, mám zájem hlavně o Antonia Lindbäcka,“ nastiňuje svítkovský manažer.

Češi budou mít v „osudí“ sedmičlennou legii jezdců v čele s pardubickým duem, které dokonale propojuje pomalu končící a nastupující generaci plochodrážního sportu: Aleš Dryml a Václav Milík. Zvlášť pardubický extraligový kapitán Dryml má velkou chuť se před domácím publikem pořádně ukázat.

 „Je tam dost známých jmen, ale ten závod je tak specifický, že bych z nich nikoho nevypichoval. I ti známí jezdci se nejprve musejí prokousat do finále. Jakmile člověk špatně nastaví motorku nebo startuje z horší pozice, často mu to nevyjde,“ konstatuje Dryml.

„Aleš by se měl pokusit o to, aby se poprvé od roku 1996 zase někdo z domácích vyhoupl na nejvyšší stupínek,“ tlačí Erban na Drymla, aby napodobil posledního českého vítěze Tomáše Topinku.

Svoje zástupce budou mít při Zlaté vedle Pardubic i další tuzemské kluby: Slaný, pražská Markéta a Mšeno. Do Svítkova se tak chystají též Eduard Krčmář, Josef Franc a Filip Šitera.

Z častých účastníků budou naopak chybět americký veterán Greg Hancock, Slovák Martin Vaculík či Slovinec Matej Žagar. Všichni tentokrát museli dát přednost klubovým povinnostem.

Milík je esem pro Zlatou stuhu a pro MS juniorů

Jestli mají Češi při plochodrážním víkendu 3. až 5. října, kdy se koná i slavná Zlatá přilba, někde opravdu velkou šanci zaútočit na medaili, pak jsou to soutěže mládežníků. I když - mládežníků - jezdci, kteří v nich nastoupí, už většinou nejsou žádnými „zelenáči“. Platí to i o pardubickém Václavu Milíkovi, jenž se představí jak v jubilejní 40. Zlaté stuze juniorů, tak v závěrečném závodě mistrovství světa jezdců do 21 let.

Motivaci bude mít Milík tím větší, že je v MS průběžně třetí (se druhým Polákem Gomolskim však dosud nasbírali shodně 23 bodů) a že v této věkové kategorii může závodit naposledy. Přestože se musel donedávna zotavovat po úrazu, ve Svítkově by měl být zcela fit.

„Když Vašek Zlatou stuhu nevyhraje, měl by být určitě na bedně. Cokoliv jiného by pro něj byla ostuda,“ míní ředitel závodu o Zlatou přilbu Evžen Erban. Ve světovém šampionátu juniorů má pak Milík podle Erbana reálnou naději vybojovat stříbro za průběžně vedoucím Piotrem Pawlickim z Polska.

„Pawlicki byl před rokem ve finále Zlaté přilby, s Gomolskim a Milíkem jsou všichni oporami seniorských týmů. Žádní nováčci nejsou ani Dán Mikkel Michelsen nebo další Polák Szymon Wozniak,“ upozorňuje Erban na to, že to Milík ani další český plochodrážník Eduard Krčmář, který pojede na divokou kartu, nebude mít nijak jednoduché.

Erbana těší, že o start ve Zlaté stuze je mezi talentovanými jezdci velký zájem. „Tenhle závod otvírá cestu mezi dospělé. Můžeme si vybírat,“ říká spokojeně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze