Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Začíná Czech Cycling Tour, proti sobě stanou König, Štybar, Bárta i Vakoč

Archivní momentka z Czech Cycling Tour | foto: Tomáš Frait, MF DNES

13 2015
Před necelými třemi týdny dojeli Tour. Teď se tři ze čtyř českých aktérů nejslavnějšího závodu ukážou i doma. V Uničově dnes začíná čtyřetapová Czech Cycling Tour, nejkvalitněji obsazené etapové klání cyklistů v Česku od zániku Závodu míru v roce 2007.

„Těším se moc, i když hlavu ještě na další závody pořádně nastavenou nemám,“ říká Zdeněk Štybar z Etixxu, ve Francii vítěz etapy do Le Havru.

„Hned po Tour jsem jel klasiku San Sebastian a dodnes nejsem pořádně zregenerovaný,“ vysvětluje Štybar. „Náš malý přírůstek do rodiny mi odpočinek vůbec neusnadňuje, noci jsou s ním krátké. Ale takové to prostě je.“

Leopold König si po skončení Tour dopřál jen jednodenní pauzu bez kola. Pak na francouzské Riviéře střídavě trénoval a regeneroval.

Kdo také bude na Czech Cycling Tour?

Takřka kompletní česká špička:

Leopold König

Zdeněk Štybar

Jan Bárta

Petr Vakoč

Jan Hirt

Karel Hník

Josef Černý

František Paďour a další.

Worldtourový tým Etixx-QuickStep:
Kromě českého dua Štybar-Vakoč se v jeho barvách představí i Iljo Keisse, vítěz závěrečné etapy Gira, a Pieter Serry, loni bronzový na MS v týmové časovce.

Přední prokontinentální stáje:
CCC (Hirt, Černý, Schumacher, Szmyd, Mihailov), Bora (Bárta, Schillinger, Schorn), RusVelo.  

Přední české kontinentální týmy:
Whirlpool Author
(Polnický, Kaňkovský), AWT Greenway (farma Etixxu, mimo jiné Schlegel, Lehký).

Celkem startuje 23 stájí.

„Nejprve jsem jel hodinu denně, pak dvě hodiny, tři hodiny. Postupně jsem dávky navyšoval, abych z tréninku úplně nevypadl,“ popisuje.

Dnes stanou oba na startu. S nimi také Jan Bárta v dresu týmu Bora, 25. muž v pořadí Tour. Nebo Petr Vakoč z Etixxu, jenž říká: „Nemohu se dočkat. Pro mě jde o unikátní příležitost ukázat doma fanouškům můj dres českého mistra.“

Za polský tým CCC Sprandi Polkowice nastoupí Jan Hirt, senzačně třetí v závodě Kolem Rakouska. A ve stejném oranžovém dresu se ukáže Josef Černý.

Z české špičky chybí pouze Roman Kreuziger, jenž má týmové povinnosti na závodě USA Pro Challenge.

Czech Cycling Tour letos povýšila do kategorie 2.1 European Tour, čímž narostla i kvalita pole. Přední worldtourový tým Etixx-Quick Step je v něm perlou. „Jsme s našim závodem prvním rokem ve vyšší kategorii. Je dobré, že máme na startu i jeden worldtourový tým,“ říká ředitel závodu Ján Svorada. „Do budoucna proběhl například také kontakt s týmem Sky. Pomáhá, když za nás naši jezdci v zahraničí ztratí slovo.“

Účast týmů World Tour je samozřejmě rovněž záležitostí financí. „Je zvykem, že tyto týmy dostávají na podnicích této kategorie určité startovné,“ přitaká ředitel Czech Cycling Tour. 

Letos se zatím Leopold König nepředstaví v dresu stáje Sky, nýbrž coby lídr českého národního výběru, v němž jsou cyklisté ze stájí, které své samostatné týmy na Czech Cycling Tour nemají. „Pokud ale bude závod v pohodě a všechno tu bude klapat, mám od Dava Brailsforda (šéfa týmu Sky) příslib, že příští rok by přijel celý Sky.“

V národním dresu vedle Königa nastoupí například i Karel Hník z dánského Cult Energy, nebo František Paďour z italského Androni Giocatoli. Ten na poslední chvíli nahradil olympijského vítěze na horských kolech Jaroslava Kulhavého. „Jarda není po návratu z Ameriky stoprocentně fit, necítil se,“ vysvětloval Tomáš Konečný, sportovní ředitel českého výběru.

Paďourův profesionální tým Androni má od UCI na měsíc zastavenou činnost kvůli dopingovým případům. „Ale máme potvrzené od UCI, že Franta může jet. Sankce se stahují jen na tým, ne na samotné závodníky, pokud startují v národním výběru,“ vysvětluje Konečný.

V barvách Etixxu se představí kromě českého dua Zdeněk Štybar - Petr Vakoč také Iljo Keisse, vítěz závěrečné etapy na Giru, a Pieter Serry, loni bronzový na mistrovství světa v týmové časovce. Sestavu doplní mladý Polák Lukasz Wisniowski a dva kolumbijští stážisté Rodrigo Contreras a Fernando Gaviria, přičemž 21letý Contreras byl letos pátý v celkovém pořadí závodu Tour de San Louis.

Byla naděje, že v dresu Etixxu vyjede na trať i německá superstar Tony Martin, jenž původně na Czech Cycling Tour plánoval návrat do závodů po zlomenině klíční kosti na Tour. Ale z této možnosti posléze sešlo.

Královská etapa v sobotu

V úvodní týmové časovce mohou jezdci favorizovaného Etixxu na ostatní soky najet čas. „Ale když v ní s českým týmem neztratíme více než 30 nebo 40 vteřin, pořád budeme ve hře,“ věří nicméně Leopold König a ujišťuje: „Bylo by nefér startovat doma s jiným cílem, než že chci vyhrát.“

Závod ovládl už dvakrát v letech 2010 a 2013, kdy ještě patřila Czech Cycling Tour do nižších pater mezinárodního kalendáře. V roce 2011 tu triumfoval Stanislav Kozubek, v roce 2012 František Paďour a loni Dán Martin Mortensen z týmu Cult Energy.

Šéf Königova týmu Tomáš Konečný doufá: „I když to v časovce budeme mít těžké, tak věřím, že i ti kluci, které máme v týmu, ji umí zajet dobře. Etixx nemusí odskočit o moc. Tým Sky také prohrál v Trentinu s Borou, což tehdy nikdo nečekal.“

König má za sebou letos dva závody Grand Tour. „Z Gira a Tour může být unavený, ale už jen to, že se tady postaví na start, je pro fanoušky bomba. A jak Lea znám, na domácím závodě se stoprocentně bude chtít ukázat,“ říká Konečný.

Program závodu

1. etapa - čtvrtek 13. srpna od 17.00: Uničov-Uničov (týmová časovka na 20,4 km).
2. etapa - pátek 14. srpna od 13.30: Olomouc – Uničov (178 km).
3. etapa - sobota 15. srpna od 11.30: Mohelnice – Šternberk (199 km).

4. etapa - neděle 16. srpna od 10.00: Olomouc – Dolany (144,9 km).

Páteční 2. etapa z Olomouce do Uničova je sice kopcovitá, ale závěr by měl vyhovovat spíše sprinterům. „Po sjezdu z Drahanské vrchoviny bude ještě 50kilometrová rovina, kde týmy mohou sjíždět uprchlíky,“ říká ředitel závodu Ján Svorada.

Královská etapa čeká na peloton v sobotu, z Mohelnice přes Jeseníky do Šternberku. „Je v ní několik náročných kopců a pak ve Šternberku okruh, jehož součástí bude z automobilových závodů známé stoupání Ecce Homo,“ líčí Svorada. „Tady se asi bude rozhodovat i o celkovém vítězi, i když poslední etapa také není jednoduchá.“

Nedělní závěrečné dějství zavede cyklisty z Olomouce do Dolan.

„Rozhodne i to, zda vedoucí závodník po královské etapě bude mít dost silný tým, aby mohl poslední etapu kontrolovat,“ popisuje ředitel závodu. „V její druhé polovině totiž čeká několik nepříjemných stoupání a pak závěrečný okruh v Dolanech, který se pojede devětkrát. Jednotlivci bez silného týmu by se na takovém typu tratě závod kontroloval velmi obtížně.“

Každopádně diváci se mají na co těšit. Česko zažívá v posledních letech cyklistický boom. Odrazit by se měl i v divácké podpoře u tratí Czech Cycling Tour. 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze