Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z Jeseníků na Vueltu? České etapy povýšily, mohou přijet i Sky nebo Omega

Loni šlapal ve žlutém dresu lídra závodu na Czech Cycling Tour i Leopold König. | foto: Tomáš FraitMAFRA

3 2014
Nejprve na Hanou a do Jeseníků a potom na Vueltu. I tak by mohl v příští sezoně vypadat program některých předních cyklistických profesionálů. Závod Czech Cycling Tour totiž ve schváleném kalendáři pro rok 2015 změnil termín a hlavně - povýšil do kategorie UCI 2.1.

Závod bude nadále součástí European Tour, tedy druhého nejvýznamnějšího cyklistického seriálu hned po World Tour, ale z dosavadní kategorie 2.2 se posunul do 2.1. Výše už jsou v European Tour pouze podniky HC (high category).

Do stejné kategorie 2.1 spadají etapová klání Kolem Pikardie, Kolem Kastilie a Leonu či Kolem Chorvatska.

Nejdůležitější změna, spojená s povýšením Czech Cycling Tour, se odrazí v kvalitě startovního pole. Od této chvíle tu totiž mohou startovat také stáje elitní společnosti World Tour, pro něž jsou naopak podniky kategorie 2.2 uzavřeny. Na Hanou tudíž klidně mohou přijet Sky, Tinkoff-Saxo nebo Omega.

Podle pravidel UCI může být startovní pole závodů kategorie 2.1 tvořeno z poloviny týmy World Tour, což v případě Czech Cycling Tour znamená, že by šlo o jedenáct týmů World Tour. „A termín je pro ně určitě výhodný, některé stáje mohou závod jet jako přípravu na španělskou Vueltu,“ připomíná slavný sprinter Ján Svorada, který se předloni stal ředitelem závodu.

Čtyřetapové klání se v příštím roce uskuteční od 13. do 16. srpna po skončení worldtourových etap Kolem Polska. Jeho konkurencí budou ve stejném termínu z kalendáře World Tour etapové Eneco Tour a v European Tour závody Tour de l´Ain a Arctic Race of Norway.

Po zahajovací týmové časovce v Uničově následují etapy Olomouc-Mohelnice, Zábřeh-Šternberk a Olomouc-Dolany. Závod s centrem v Olomouci je pro přední stáje přitažlivý také tím, že v jeho průběhu bydlí na jednom místě. Letos byli všichni ubytováni v nově zrekonstruovaných hotelech Clarion a S-port Véska, kde mají bydlet i v příštím roce.

Půjde o sedmý ročník Czech Cycling Tour. Úvodních pět ovládli čeští cyklisté Hebík, König, Kozubek, Paďour a znovu König. Teprve letos narušil tuto šňůru Martin Mortensen z dánského Cult Energy.

V termínově listině UCI povýšil i další podnik, jehož pořadatelem je společnost TTV Sport Group, a to Závod míru do 23 let. Ten se v této věkové kategorii posunul do Nations Cupu, v němž figuruje pouze šest závodů na světě.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze