Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sportovci už počítají povodňové škody. Ránu dostali vodáci i atleti

Zaplavené golfové hřište na pražské Zbraslavi. (4. června 2013) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

4 2013
Česká unie sportu, tedy někdejší Český svaz tělesné výchovy, koordinuje mapování škod způsobených povodní na sportovištích. Tvrdě voda udeřila především v Praze, počítalo se však i v dalších krajích. A ohrožena je například i Rallye Krkonoše.

Výsledek sčítání ČUS předloží Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a požádá o finanční prostředky na odstranění škod, sama totiž nemá žádné vlastní zdroje. Naopak peníze chce uvolnit Český olympijský výbor.

ČOV chce pomoci

Vedení Českého olympijského výboru zřídilo speciální internetovou stránku, kam mohou sportovní kluby posílat žádosti o pomoc. Na tu bude z fondů ČOV vyčleněn milion korun. "V první řadě chceme zjistit rozsah škod a zmapovat i škody v nejmenších obcích, kde peníze na opravu budou sami jen těžko hledat," uvedl předseda ČOV Jiří Kejval. "Je ale jasné, že částka, kterou může ČOV poskytnout, na pokrytí škod zdaleka nestačí," dodal.

Škody půjdou do milionů, ale jejich výši si ČUS zatím netroufá ani odhadnout. "Zatím je moc brzy, nemáme ještě žádné komplexní údaje, pracujeme na tom," řekl generální sekretář ČUS Jan Boháč.

Největší dosud známé škody jsou v Praze v areálu Olympu Praha a tamní atletické hale Otakara Jandery ve Stromovce a na kanálu pro vodní slalom v Troji, kde by se v září mělo konat mistrovství světa.

Voda sahá až do druhého patra loděnice, kanoisté se obávají o elektroinstalaci u kanálu, o závěsný systém branek i o tribuny pro diváky. Po povodních v roce 2002 odklízeli metrové vrstvy bahna buldozerem a areál nebylo možné pojistit.

"Teď se můžeme kopat akorát do zadku. Co se dalo, to jsme zachránili, teď čekáme, až to opadne, abychom viděli škody," poznamenal trenér USK Praha Milan Bílý. "Problém je, že to bude klesat pomalu, jak budou vypouštět kaskádu na Vltavě," tušil další problémy. O osudu MS se tak rozhodne nejdříve příští týden.

Fotogalerie

Potíže mají i ostatní kanály na vodní slalom. Nejhůř je na tom trať ve Veltrusích a v Roudnici, kde je kanál navíc v rekonstrukci. Trnávka na Želivi přečkala situaci bez větší úhony, stejně jako zbrusu nový kanál v Českých Budějovicích. "Máme ho zaplaven zdola, ale zatím to vypadá, že to nebude nijak fatální," oddech si předseda tamního oddílu Jakub Prüher. "Na tu hrůzu to snad bude v pohodě, samozřejmě bude třeba uklidit," dodal.

Lépe jsou na tom rychlostní kanoisté, jejichž areál v Račicích je čtyři metry nad hladinou Labe a voda se tam nedostala ani v roce 2002. "Tehdy stoupla voda do dolní části obce. Letos to je zatím nižší," řekl generální sekretář rychlostních kanoistů Petr Mokrý.

Dostihy do Mostu

České derby, klasický rovinový dostih, se letos uskuteční podle plánu 23. června. Místo na zaplavené chuchelské dráze se poběží v Mostu.

"Derby je dostih, který má svoji velkou historii a cenu pro veřejnost, proto si myslíme, že je povinnost Jockey Clubu i nás jako pořadatele ho uspořádat a jeho termín dodržet," nechal se slyšet ředitel chuchelského závodiště Petr Drahoš.

Závodiště ve Velké Chuchli je pod vodou a není jisté, jestli se ještě letos otevře. Po srpnových povodních před 11 lety byla dráha otevřena až další rok na jaře. O konání derby na podzim proto pořadatelé ani neuvažovali a dohodli se na přesunu do Mostu.

Závod pro tříleté koně, který se poprvé konal v roce 1921 a je druhým dílem Trojkoruny, se poběží na 2400 metrů a s dotací 2,5 milionu korun.

Bazén v Praze-Podolí, který je v majetku ČUS, v pondělí ještě fungoval, ale dnes už zůstal uzavřen. Do suterénu nateklo 170 centimetrů vody, která poničila technologii kotelny. "Máme tam čerpadla a intenzivně odčerpáváme vodu ven," řekl sekretář ČUS Jan Boháč. Škody na plaveckém areálu podle předběžných odhadů půjdou do milionů, ale nedosáhnou výše po povodních v roce 2002, kdy obnova trvala více než půl roku.

Ze sportovního prostředí ale nepřicházejí jen špatné zprávy, bez větších škod velkou vodu na Labi přečkal sportovní areál v Nymburce, který je rovněž v majetku ČUS a z něhož chce ČOV udělat špičkové sportovní centrum pro přípravu reprezentantů.

Zatímco v roce 2002 při povodních utrpěla dramatické škody sportovní střelnice v Plzni, tentokrát ji od vody uchránila protipovodňová stěna. "Voda nakonec zůstala v řece, i když to bylo na hraně. Vyhnulo se nám to, naštěstí," uvedl předseda střeleckého svazu Petr Baroch.

Také tenisové kurty na pražské Štvanici zůstaly před vodou uchráněny, k jejich zaplavení chybělo pouhých 60 centimetrů. "Z nejhoršího jsme snad venku a zatopeny nejsou kurty ani vnitřní prostory," nechal se slyšet po krátké návštěvě areálu Vladislav Šavrda, manažer I. ČLTK Praha.

Otázkou zůstává, jestli se bude příští týden hrát challenger. "Zatím nás na ostrov nechtějí pustit a je to na hraně. Na kurtech se dá hrát hned, ale jde o zázemí, takže budeme teprve řešit, jestli to stihneme," řekla Šavrda.

Golfisté si oddechli, motoristé ne

Povodně 2013 ve fotografiích

Ohrožen by neměl být srpnový golfový turnaj evropské série žen LET Pilsen Golf Masters. Hřiště v Dýšině u Plzně zasáhla rozvodněná Klabava, která se prohnala přes jamky dvě až pět a pod vodou byl ostrovní green jedenáctky.

"Voda opadává rychle a zdá se, že naplavila jenom dřevo. Ještě uvidíme, jestli proud nepoškodil některá odpaliště a greeny, ale vypadá to relativně dobře. Turnaj by to nemělo ohrozit," řekla Martina Tvarůžková, ředitelka areálu.

Záplavy zcela jistě poznamenají sobotní Rallye Krkonoše, čtvrtý díl MČR v jednodenních automobilových soutěžích. Pořadatelé uvažují, že místo osmi rychlostních zkoušek by v programu zůstalo šest. Existuje i možnost, že rallye bude zrušena, rozhodnutí padne ve středu.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze