Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pověst pošpiněna, žlutý dres ohrožen. Zvažuju konec kariéry, tvrdí Contador

PŘIJDE SVLÉKÁNÍ? Albertu Contadorovi hrozí, že o svůj třetí žlutý dres z Tour přijde. | foto: Reuters

5 2010
Nedokázali ho z něj svléct v kopcích, v časovce. Teď možná bude muset žlutý dres pro šampiona cyklistické Tour de France sundat u soudu. Albertu Contadorovi hrozí, že už nebude trojnásobným vítězem Tour, letošní Španělův titul je kvůli jeho dopingovému podezření na vážkách.

Že snědl kontaminované maso? Na tomto argumentu asi svoji obhajobu nepostaví. V článku 2.1.1 kodexu WADA, světové antidopingové agentury, totiž stojí: sportovec je odpovědný za to, co se dostane do jeho těla, je jedno jak nebo kdy, záměrné nebo nevědomky.

A paragraf má i jasné vyústění: pokud byl závodník pozitivní v soutěžním testu, pak jsou výsledky daného závodu automaticky neplatné. Sportovec má ovšem šanci vyhnout se úplně, nebo aspoň zkrátit délku trestu, pokud prokáže, že nešlo o vlastní chybu, nebo neměl v úmyslu zlepšit výkon.

Podezřelé hodnoty vykázal test vzorku odebraného během volného dne Tour v Pau. Pak by měl Contador jasně o svůj žlutý dres přijít. Standardní sankce za první dopingový prohřešek jsou dva roky zákazu startů. Pokud prokáže (a tento úkol leží na něm, nikoliv na WADA nebo cyklistické federaci UCI) svoji nevinu, trest by mohl být snížen nebo úplně zrušen.

Jenže španělský cyklista to nebude mít tak jednoduché. Americká plavkyně Jessica Hardyová dokázala, že clenbuterol se do jejího těla dostal z povolených doplňků a i když vědci prokázali, že si látku nevzala záměrně, dostala roční distanc.

Contador na tour zřejmě dopoval

"Tahle kauza vážně poškozuje moji reputaci a důvěryhodnost," postěžoval si Contador. A bez ohledu na výsledek vyšetřování a verdikty soudů bude jeho obraz u spousty lidí nadobro ušpiněn.

"Všechno, co jsem obětoval cyklistice, bylo za dva dny smeteno na zem," posteskl si Španěl. "Budu bojovat, aby všichni poznali pravdu, ale škoda, která mi byla způsobena, je nevyčíslitelná. Dokonce jsem si řekl: Odcházím od cyklistiky. Pokud se to nevyřeší spravedlivě, udělám to. Já ale doufám v opak," citovala ho AFP.

27letý cyklista se bude obhajovat před národní nebo mezinárodní federací, pak budou mít Contador i WADA právo odvolat se proti verdiktu ke sportovní arbitráži v Lausanne.

CAS musel loni řešit podobný případ: španělská atletka Josephine Onyiaová se bránila tím, že minimální množství clenbuterolu, které v její moči objevila laboratoř v Kolíně, by jinde nebylo odhaleno. Dostala dva roky.

CAS pak svůj verdikt obhajoval: "Zloděje přece taky nemůžete pustit jen proto, že dokázal utéct pomalému policistovi."

Organizátoři Tour ze společnosti ASO čekají, než se definitivně o odejmutí titulu Contadorovi rozhodnou. Jediný, kdo zatím o svůj žlutý dres přišel, byl Floyd Landis, který v roce 2006 dostal distanc za užití testosteronu. Tehdy druhý Španěl Oscar Pereiro byl dodatečně, čtrnáct měsíců poté, vyhlášen vítězem.

Andy Schleck, korunní princ ročníku 2010, přes Twitter vzkázal: "Doufám, že Alberto je nevinný, a měl by mít právo obhájit se." Přesto asi cítí, že ve hře je toho hodně. Lucemburčan tak má teď jediný úkol - zůstat trpělivý.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze