Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Povedený návrat Krále: první český bod v historii GP2

Josef Král při testech ve francouzském Le Castelletu. | foto: Roman Klemm

13 2010
V Abú Zabí se psaly české motoristické dějiny. Josef Král oslavil návrat snů. Bezchybnou jízdou dojel osmý a získal první bod v sezoně. Předposlední závod seriálu GP2 vyhrál Sergio Perez, který příští rok pojede v Sauberu formuli 1.

Tak jako ve formuli 1, měla již páteční kvalifikace velký vliv na výsledek závodu. V nejlepší formě se předvedl Oliver Turvey: zrzavý Brit z týmu iSport si dojel pro první pole-position s náskokem půl sekundy na druhého Close. Za nimi se klasifikovali Perez, Leimer, Valsecchi a Bianchi. Josef Král započal svůj návrat mezi mezinárodní elitu nenápadným 17. časem, rovné dvě sekundy za vítězem.

Nedobře vykročil do svého posledního víkendu GP2 novopečený mistr Pastor Maldonado, který byl jen o dvě místa před Čechem. Pro pilota z Venezuely však mělo být ještě hůře, tak jako i pro pět dalších kolegů: neschopnost arabských maršálků totiž výsledkem kvalifikace pěkně zamíchala.

Krátce před koncem tréninku opustilo několik špičkových pilotů na pokyn komisařů na konci boxové uličky trať. Semafor výjezdu ale ukazoval červenou a tito jezdci za to byli potrestáni posunutím o deset míst nazpět! Clos, Bianchi, Maldonado, Bird, d´Ambrosio a Van der Garde se tedy propadli polem. Josefa Krále toto neprofesionální rozhodnutí ovšem vyneslo na 13. startovní místo.

Start v osm hodin ráno našeho času vyšel nejlépe Perezovi, který od prvních metrů nezadržitelně pádil za svým pátým vítězstvím. Mladý Mexičan jasně potvrdil, že příští rok nebude ve formuli 1 pouze díky milionům Telmexu. Za ním se seřadili Turvey, Grosjean, Leimer a Razia. Král se se štěstím vyhnul všem strkanicím úvodu a držel 13. místo.

Výměny pneumatik absolvovalo celé pole relativně brzy a po třetině závodu vedl Perez jasně před Turveyem a Birdem.

Z absolutní špičky se mezitím rozloučil po nehodě s Bianchim Leimer. Grosjean ztratil mnoho času nepovedenou zastávkou v boxech a Razia s Valsecchim bojovali se špatně nastavenými vozy.

O vzrušení se staral především Pastor Maldonado. Na starých pneumatikách zůstal nejdéle ze všech a do boxů nezavítal, ani když mu vedení závodu přikázalo "Drive Through Penalty". Tu dostal neprávem za předjetí Crestaniho za žluté vlajky a příkazu nedbal. Ředitelství mu brzy ukázalo černou vlajku diskvalifikace. Tu ale také ignoroval a dále bojoval s Perezem o fiktivní vedení. Až tři kola před cílem si "odseděl" trest a vyměnil pneumatiky. Na mistra sezony 2010 pravděpodobně čeká tvrdé potrestání FIA...

To vše nedokázalo Josefa Krále rozrušit. Brendon Hartley se na něj sice nepříjemně tlačil, pilot Super Novy ale konečně mohl ukázat, že je v GP2 právem a těsně za Grosjeanem a Raziu si dojel pro první bod kariéry.

Osmé sobotní místo je o to sladší, že znamená pole-position pro nedělní sprint. V neděli v 10:30 se má český sport nač těšit!

Výsledky:

1. Sergio Perez (Mex.) Barwa-Addax
2. Oliver Turvey (Brit.) iSport
3. Sam Bird (Brit.) ART
4. Dani Clos (Šp.) Racing Engineering
5. Davide Valsecchi (It.) iSport
6. Romain Grosjean (Fr.) DAMS
7. Luiz Razia (Br.) Rapax
8. Josef Král (Čech) Super Nova

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze