Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stíhací závod českých biatlonistek. Po třech trestných kolech dojely šesté

V CÍLI. Veronika Vítková předvedla úžasnou stíhací jízdu. Z 13. příčky vyšvihla Češky až na šestou. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

17 2016
Loni to byla z českého pohledu Óda na radost. České biatlonistky tehdy ve štafetě Světového poháru v německém Ruhpoldingu upláchly světu o minutu a 13 sekund. Tentokrát k vítězství měly daleko, po trestných kolech Puskarčíkové a Charvátové to nakonec stačilo na šestou příčku. Závod vyhrály biatlonistky Ukrajiny.

Češky se tentokrát musely obejít bez vedoucí ženy Světového poháru, Gabriely Soukalové. „Štafeta je má srdcová záležitost, chci ji v neděli určitě jet,“ líčila biatlonistka hned po svém zlatém dojezdu v hromadném závodě. Ale rozhodli za ni jiní.

Trenéři Vítek s Rybářem stáhli českou jedničku ze sestavy už v sobotu večer. „Už v pátek byla Gábina lehce načatá a necítila se dobře. Byli jsme rádi, že nastoupila aspoň dneska,“ vysvětloval Vítek volbu.

Biatlonistky tak do závodu vstoupily ve složení: Puskarčíková, Landová, Charvátová, Vítková.

On-line reportáž

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži

Kromě Soukalové chyběla i druhá a třetí žena průběžného pořadí Světového poháru - Francouzka Dorinová-Habertová a Němka Hildebrandová.

Puskarčíková na prvním úseku musela na trestné kolo, Charvátová zase českou reprezentaci vytáhla zpět do elitní pětky, ale dvě trestná kola na stojce ji vrátila zpět do druhé desítky. Veronika Vítková pak stíhací závod českého kvarteta dokončila. Přestože dvakrát vestoje dobíjela, vytáhla českou vlajku z třináctého místa až na šesté.

Z výhry se radovaly Ukrajinky v sestavě: Varvynetsová, Džymová, Semerenková, Pidhrušná. Poslední jmenovaná bojovala o vítězství až do posledního metru s domácí Laurou Dahlmeierovou. Pidhrušná si ale v cílové rovince zkušeně první místo pohlídala a olympijské vítězky ze Soči tak mohly znovu slavit.

Spokojenost s šestým místem

Českou štafetu rozjížděla s šestkou na dresu Eva Puskarčíková. Té zatím tratě v německém Ruhpoldingu úplně nechutnaly, proto byla enormně důležitá čistá střelba, která při položce vleže vyšla. Češka odjížděla na druhém místě za Ruskou Šumilovovou se ztrátou tří vteřin. Na trestné kolo naopak zamířily Polky, jedny z favoritek závodu.

Fotogalerie

Puskarčíková se s tratí ale znovu prala, zuby nehty držela kontakt s vedoucí pětičlennou skupinkou. Možná i proto pak stojku nezvládla a šla na trestné kolo. Předávala jako třináctá se ztrátou 58 vteřin na vedoucí trio - Norsko, Ukrajina, Bělorusko.

Neběželo to ani Jitce Landové, která se hned po startu propadla na patnácté místo a ztrácela už přes minutu. I přes dvě dobíjení vleže ale českou reprezentaci posunula na 12. místo, ostatní štafety totiž chybovaly. Při střelbě vestoje dobíjela jednou a Lucii Charvátové předávala jako dvanáctá s velkou ztrátou minuty a 52 sekund.

Na vedoucí trio se v druhém úseku snažila dotáhnout domácí Miriam Gössnerová, ta ale poslala Německo hned na první střelbě na dvě trestná kola, na jedno šla i Chevalierová z Francie. V čele zůstávaly čisté Ukrajinky s pětisekundovým náskokem na zatím fantasticky jedoucí Bělorusko. Ten se každým metrem zvyšoval, a když Džymová vybílila všechny terče i na stojce, Ukrajinky v polovině závodu předávaly na prvním místě s 24vteřinovým náskokem na Bělorusky. Při střelbě vestoje se naopak trápily Norky, které šly na trestné kolo, Rusky dokonce na dvě!

Valj Semerenková z Ukrajiny ale nezvládla svou střelbu vleže a po trestném kole se propadla na druhé místo za Bělorusky.

To už po trati znovu letěla Lucie Charvátová. Zajela nejrychlejší první kolo a čistou a druhou nejrychlejší střelbou poslala českou reprezentaci zpátky do elitní desítky na sedmé místo. Zároveň smazala bezmála minutové manko na vedoucí biatlonistky, teď už ztrácela na Bělorusku jen minutu a 7 sekund!

Zatímco Lucie Charvátová jde na dvě trestná kola po střelbě vestoje, Němka...
Česká předávka. Veronika Vítková přebírá štafetu na třináctém místě. Do cíle...

Lucie Charvátová vyráží na dvě trestná kola, aby Veronice Vítkové předala štafetu na 13. místě. Ta poté zahájí úžasnou stíhací jízdu.


Ve druhém běžeckém kole stáhla Charvátová na Bělorusku dalších neuvěřitelných 17 sekund. Dvě trestná kola české kvarteto ale znovu odsunula pořadím dolů, po třetím úseku až na třinácté místo s mankem minuty a 39 sekund.

„Lucka ještě není úplně vyzrálá závodnice. První položka byla perfektní, posouvala se dopředu a pak se holt nechala unést atmosférou. To samé se podle mě stalo i Evě a zrovna u ní bych nečekal, že nechá ránu vestoje,“ komentoval pro Českou televizi trenér Zdeněk Vítek.

Běloruska Pisarevová odjížděla ze střelnice o devět sekund před Ukrajinkou, Pisarevové ale na trati úplně došly síly, chvíli se zdálo, že svůj úsek vůbec nedojede a Semerenková tak i s jedním trestným kolem předávala jako první před Německem a Norskem o 27 sekund. Za Němky ale v posledním úseku běžela Laura Dahlmeierová, za Norky zase Tiril Eckhoffová...

Dahlmeierová, hnána německým publikem si poradila s ležkou, na trati Pidhrušnou předběhla, ale na stojce musela dobíjet, zatímco Ukrajinka střílela čistě. Dahlmeierová vyjížděla ze střelnice o 9 sekund pozadu, přesto všichni čekali, že Pidhrušnou co nevidět docvakne. Ale Ukrajinka si držela strojové tempo, Němka se na ni dotáhla až těsně před cílem. V cílové rovince si už devětadvacetiletá Pidhrušná zkušeně pohlídala vnitřní koridor. „Všechno bylo korektní. Ukrajinka najížděla do koridoru jako první, takže měla právo volby. Minulý týden finišoval úplně stejně Martin Fourcade s Michalem Šlesingrem,“ říkal Vítek.

FINIŠ. Pidhrušná si pohlídá vnitřní koridor a Dahlmeierová už ji objet...

FINIŠ. Pidhrušná si pohlídá vnitřní koridor a Dahlmeierová už ji objet nestihne. Ukrajina slaví.


Veronika Vítková
předvedla v posledním úseku skvělý stíhací výkon. Z třináctého místa vyšvihla českou štafetu po dvou dobíjeních na střelbě vestoje až na šestou příčku. „Dneska to bylo hodně o nervech, ale šesté místo je v tomhle složení krásný výsledek. I když tam bylo spoustu momentů, na které bych radši zapomněl,“ smál se po dojezdu trenér.

Světový pohár biatlonistů pokračuje už ve čtvrtek, kdy ženy čeká v italské Anterselvě sprint.

Závod SP v biatlonu v Ruhpoldingu (Německo)

Ženy - štafeta (4x6 km): 1. Ukrajina (Varvynecová, Džymová, Valj Semerenková, Pidhrušná) 1:16:14,2 (1 tr. okruh + 4 dobíjení), 2. Německo (Horchlerová, Gössnerová, Hammerschmidtová, Dahlmeierová) -1,2 (2+11), 3. Itálie (Vittozziová, Oberhoferová, Runggaldierová, Wiererová) -43,8 (0+10), 4. Rusko -44,9 (2+7), 5. Norsko -1:11,5 (1+13), 6. Česko (Puskarčíková, Landová, Charvátová, Vítková) -1:47,7 (3+11).Najdete na iDNES.czmobilní verze