Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Soukalová znovu na stupních vítězů. Ve vytrvalostním závodu dojela třetí

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová v cíli vytrvalostního závodu v Ruhpoldingu. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

14 2016
Sázka na jistotu? Gabriela Soukalová v elitní desítce. I ve dvanáctém individuálním závodu sezony Světového poháru dojela česká biatlonistka v Top 10. Z dvaceti ran minula jen jednou a ve vytrvalostním závodu v německém Ruhpoldingu dojela třetí. Veronika Vítková skončila čtrnáctá. Zvítězila stejně jako v prvním vytrvalostním závodu sezony Italka Dorothea Wiererová.

Ta konstantnost výkonů Gabriely Soukalové je až neuvěřitelná. Pokaždé, když se v letošní sezoně Světového poháru postaví na start individuálního závodu, dojede nejhůř osmá. Ba co víc, v každém z dosavadních pěti dílů SP se alespoň jednou podívala na stupně vítězů.

Potvrdila to i v pátém kole v německém Ruhpoldingu, kdy nestačila pouze na čistě střílející Dorotheu Wiererovou a Kaisu Mäkäräinenovou.

„Dneska se to zase hodnotí pěkně, tentokrát to na bednu vyšlo. Škoda té jedné rány, ale byl to výsledek, který Gábina potřebovala. Rozhodovaly poslední položky, a tu si dokázala pohlídat, což bylo hodně důležité,“ řekl pro Českou televizi Ondřej Rybář.

On-line

závod jsme sledovali minutu po minutě

Italka Wiererová vyhrála hned úvodní vytrvalostní závod sezony ve švédském Östersundu a že je specialistka na nejdelší trať pak potvrdila i ve čtvrtek.

To Mäkärainenová musela o stupně vítězů tvrdě bojovat. Po čtvrté střelbě ztrácela na českou biatlonistku 10 sekund, v cíli ale byla o 15 sekund dřív! Po trati opět jednou letěla.

Gabriela Soukalová s bronzovou medailí z vytrvalostního závodu v Ruhpoldingu.

Absolutně nejrychlejší běžecký čas si připsala Francouzka Dorinová-Habertová, byla o 21 sekund rychlejší než Mäkäräinenová. Soukalové patřil sedmý nejrychlejší čas.

Druhou nejlepší českou biatlonistkou byla čtrnáctá Veronika Vítková, která zaznamenala jednu trestnou minutu. Pomalejší běžecký čas jí ale nedovolil pomýšlet na umístění v nejlepší desítce.

„U Verči asi úplná spokojenost není. Říkala, že se úplně necítila. Ale je zase v nejlepší patnáctce, body do svěťáku to jsou slušné. Snad se dá do hromadného závodu do pořádku,“ komentoval výkon Vítkové Rybář.

Žádná další česká biatlonistka na body nedosáhla. Eva Puskarčíková dobře rozjetý závod pohřbila na poslední střelbě vestoje, kdy minula dva terče. Nakonec skončila na 49. místě. „Eva litovala té poslední položky, protože body by potřebovala,“ povídal Rybář s ohledem na hromadný závod, do kterého postupuje nejlepší 25 biatlonistek z celkového pořadí Světového poháru. Puskarčíková nakonec sklouzla jen na jednadvacáté místo, takže v sobotu bude na startu.

Lucie Charvátová s celkově sedmi trestnými minutami na žádný dobrý výsledek ani pomyslet nemohla, stejně jako Jitka Landová, která na střelnici minula šestkrát. Výsledek? První osmdesátá, druhá jednaosmdesátá.

Už příští týden by české biatlonistky v italské Anterselvě měla posílit i šestá žena. „S největší pravděpodobností to bude Jessica Jislová,“ prozradil Rybář po dojezdu.

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová v cíli vytrvalostního závodu v...
Vyčerpaná Gabriela Soukalová v cíli vytrvalostního závodu v Ruhpoldingu.

Pádící Mäkäräinenová a ostrostřelkyně Wiererová

Nebylo to jako ve středečním vytrvalostním závodě mužů, kdy počasí hrálo zásadní roli. Takové chumelení jako ve středu už biatlonisté dlouho nezažili. Čím později jste se na trať dostali, tím rychlejší byla. „Od nějakého startovního čísla 70 to bylo tak nějak ideální,“ popisoval mužské klání čtvrtý Ondřej Moravec.

Gabriela Soukalová ve čtvrtek hned na první čisté střelbě nastavila laťku, se kterou se další biatlonistky musely měřit. V čele tu vydržela až do příjezdu Dorothey Wierorové, která díky rychlopalbě a solidnímu běhu vedla o čtyři sekundy.

Na druhé položce už si Soukalová připsala trestnou minutu a věděla, že nesmí chybovat, pokud chce bojovat o stupně vítězů.

Všech deset následujících ran ale našlo svůj cíl a šestadvacetiletá vedoucí závodnice Světového poháru spěchala do cíle.

Veronika Vítková na trati vytrvalostního závodu v Ruhpoldingu.
Gabriela Soukalová na trati vytrvalostního závodu v Ruhpoldingu.

Držela se zde na prvním místě, zatímco se blížila Němka Hildebrandová. Té se ještě Češka o 9 desetin ubránila, Fince Mäkäräinenové už ne. Tu v posledním kole jakoby honil medvěd, protože ho zajela o neuvěřitelných 25 sekund rychleji!

Na trati ale pořád byly i Wiererová, Eckhoffová, Dahlmeierová, nebo Sanfilippová.

Poslední tři jmenované se na střelnici neubránily chybám, zato Wiererová, stejně jako v Östersundu, vyčistila všech 20 terčů a běžela si pro druhé vítězství sezony.

Soukalová třetím místem znovu navýšila náskok v čele celkového hodnocení Světového poháru. Ten aktuálně činí 45 bodů na druhou v pořadí Francouzku Dorinovou-Habertovou. Přidat další body do hodnocení bude mít česká biatlonistka šanci už v sobotu, kdy se jede hromadný závod. Kromě Soukalové budou na startu i Vítková s Puskarčíkovou.

Světový pohár v biatlonu

Ruhpolding (Německo)

Ženy - vytrvalostní závod (15 km): 1. Wiererová (It.) 40:19,9 (0 tr. minut), 2. Mäkäräinenová (Fin.) -54,8 (1), 3. Soukalová (ČR) -1:09,9 (1), 4. Hildebrandová (Něm.) -1:10,8 (1), 5. S. Gasparinová (Švýc.) -1:23,8 (0), 6. Dorinová Habertová (Fr.) -1:25,6 (2), 7. Fialková (SR) -1:37,8 (1), 8. Sanfilippová (It.) -1:41,2 (1), 9. Dahlmeierová (Něm.) -1:41,6 (2), 10. Podčufarovová (Rus.) -1:55,9 (0), ...14. Vítková -2:24,5 (1), 49. Puskarčíková -5:10,3 (3), 80. Charvátová -8:03,1 (7), 81. Landová (všechny ČR) -8:09,7 (6).

Průběžné pořadí SP (po 12 z 26 závodů): 1. Soukalová 551, 2. Dorinová Habertová 506, 3. Hildebrandová 466, 4. Dahlmeierová 437, 5. Mäkäräinenová 436, 6. Wiererová 428, 7. Vítková 366, ...21. Puskarčíková 195, 29. Charvátová 144, 59. Landová 22.Najdete na iDNES.czmobilní verze