Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Posvátný pařez přinesl volejbalistům další úspěch. Do kamen nepůjde

Volejbalisté Českých Budějovic a v popředí jejich posvátný pařez, | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

6 2010
Letos chtěli formu jednu chvíli dokonce spálit. "Přece jen jsme se domluvili, že má tentokrát na to třetí místo," řekl o letošní formě její tvůrce a masér týmu Filip Hoch. "Nakonec jsme se při oslavách bronzové medaile v šatně shodli, že to třetí místo je jako zlatý."

Už se stalo tradicí, že na play-off vymyslí nějaký talisman, modlu, formu, ke které se pak všichni obracejí. Nebo ne všichni, ale ti, co na ni věří. "Nejvíce my s trenérem," pokyvoval masér hlavou. Letos byla forma velký samorost.

Na ní byla jedna velká forma z kovu a každý hráč měl se svojí fotografií uvnitř připevněnou jednu malou formičku. Vše na pařezu s kořeny, který našel Filip Hoch se svými dětmi loni v létě na houbách. Na jaře ji na střeše svého auta dovezl z chalupy do Českých Budějovic. Na hlavní část dal velkou formu.

"Standa Pochop ale řekl, že letos toho budeme potřebovat asi víc, a že by tam mělmít každý ještě nějakou osobní." A přibyly malé. "Letos splnily, na co měly," konstatoval. "Jak forma, tak tým." Hráči si stanovili pravidla. Formě se nesmělo ublížit. Kdo by dohodu porušil, platil do kasy 500 korun.

Při přípravě na druhý zápas semifinále play-off v hale Kladna míč formu zasáhl a utrpěla újmu. Jeden tenký kousek se zlomil. Možná právě v té chvíli bylo rozhodnuto o tom, že Kladno sérii vyhraje... V utkání pak neztratilo ani set.

"Říkám si, že kořen už by byl někde dávno shnilej a formy už by byly dávno někde roztavený," vyprávěl dále. Našel je vyhozené na skládce železného odpadu. "Takhle to pro nás, pro mě určitě, pro trenéra a možná i někoho z hráčů, znamenalo, že jsme mohli něčemu věřit, když se moc nedařilo."

Forma zase cestovala. V autobuse zabírala celý kufr, ale nevadilo to a nikdo si nestěžoval. Tým toho zase tolik nevozí. Na zápasy ji mladí donesli ke střídačce a pak ji přenášeli při každé změně stran. Po utkání putovala do šatny a hlídala se tam, aby neklesla.

Po splnění svých povinností zůstala v šatně. "Uvidíme, co s ní bude," není ještě rozhodnutý její autor. Loni byla aukce mistrovských dresů volejbalistů. Pokud bude i letos, mohla by se forma přidat a na charitu pro dětský domov by mohlo jít více peněz, míní.

"Když nás dotáhla ke třetímu místu, tak ji určitě pálit nebudeme," ujistil Filip Hoch. Loni si formu se jménem Kemr a s figurkou na špičce vyhlédl Diego Bonini. A nechal si ji nákladním letadlem celou i s podstavcem poslat do Argentiny. Odtud si vzal jen Kemra do Španělska, kde hraje.

"Loni na to hodně věřil a hrozně o ni stál," ujistil masér Hoch. "Takže loňská forma je na dovolené v zahraničí." I letos organizoval volejbalový ples. Klub se připomněl i těm, kteří na volejbal nechodí. Ples se povedl a nebyl výdělečný ani ztrátový. Vyšel akorát.

Na plese byl i pozdrav Diega Boniniho. Na břehu s mořem za zády ho natočila jeho manželka. 'Španěl' Stanislav Pochop nejdříve Argentince oslovil a pak jeho slova přeložil. Masérův otec připravil videoprojekci a účastníci plesu pak nadšeně tleskali, když projev skončil.

Všechno i tehdy bylo ve správné formě.Najdete na iDNES.czmobilní verze