Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poslední tři pokusy se mi bolestí motala hlava, přiznala Špotáková

Barbora Špotáková | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

30 2010
Barcelona (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Popáté v řadě má Barbora Špotáková z velké akce medaili. Dvě byly v minulosti zlaté, ostatní jiné. Tahle je první bronzová. "Ale má cenu zlata," říkal Jan Železný. "Však si jí taky hodně vážím," ujistila. "Hlavně že to cinká." Už se opět usmívala.

Byla nejvydřenější?
Ona je každá vydřená. Fakt, to nejde říct. Neměla jsem v životě žádnou lehkou soutěž, že bych si hodila 69 prvním a stačilo mi to. Ale třeba někdy se toho dočkám a budu mít závod, kdy se budu jen smát, než abych se šklebila a držela lokte.

Co s ním teď provedete?
Je zralý na pořádné vyšetření. Za 14 dní bych mohla zase házet. Doufám. Pokud tam tedy není nějaká ruptura vazu, musím se ujistit.

Nešlo dnes o přehnané riziko?
Vždycky je to riziko.

Kdybyste o všem víc přemýšlela, šla byste do toho znovu?
Kdyby, kdyby... Když to trochu jde, jdu do toho vždycky, hážu všechny hody a bojuju naplno. A vybojovala jsem bronz! Skvělé!

Zažila jste už takovou bolest?
Zažila. Daleko horší. Na mistrovství světa juniorů 2000 při víceboji, když jsem ho šla s únavovou zlomeninou. Doběhla jsem půlku a měla kost v nártu úplně tehdy zlomenou. Ta štěrbina se rozšiřovala, až na poslední stovce praskla dočista.

Mnozí čekali, že veškeré síly vložíte do prvního pokusu. Nebylo to tak?
To nejde, to neumím. Ten první jsem netrefila, jak bych si představovala. Chtěla jsem se rvát dál.

Ale vedla jste. Neuvažovala jste, že některé pokusy pak vynecháte?
Jenže na začátku máte ještě síly, až ty poslední hody už je smrtelná křeč. Myslela jsem si, že druhý pokus trefim líp, pak že třetí. Jenže ani jeden neuletěl. Já to prostě neumím, že bych tam jen seděla a čekala. I Honza Železný mi říkal: Ještě na to máš, zkus to. Věděla jsem, že 65,50 na zlato nebude stačit, to bych byla naivní, kdybych si to myslela.

Po čtvrtém hodu jste se za loket chytila, tehdy už bylo zle?
Poslední tři pokusy už se mi udělalo úplně špatně. Jako když si zvrtneš kotník, začne se ti motat hlava a udělá se ti na zvracení.

Ještě jste věřila ve zvrat?
Ne. Říkala jsem si: Musel by se stát nějaký zázrak jak v Pekingu. Ale s tím loktem to nešlo. Šla jsem házet poslední pokus, doufala v ten zázrak... ale... opravdu jen malinko.

Potřetí vás o zlato obraly Němky.
To už je fakt asi prokletí...

Překvapila vás Stahlová?
Hezky to trefila. Ani ne, nepřekvapila. Zaslouží si to. Ale na druhou stranu,ona ani Obergföllová nechodí Diamantovou ligu. Já ano. Být její ambasadorkou byla pro mě příležitost jako prase. Věděla jsem, že to bude náročné, že nepošetřím síly na Evropu.

Takže žádná lítost? Bude oslava?
Žádná. Oslava bude. Velká.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze