Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poslední test GP2 v Bahrajnu vyšel především Caterhamu

Nejrychlejší testů, Rio Haryanto z Indonézie pojede svou třetí sezonu GP2 za tým Caterham | foto: Roman Klemm

24 2014
Ke startu desátého ročníku šampionátu GP2 je vše připraveno. Posledním testem 26 nadějných mladíků byl třídenní test v Bahrajnu. Ve formuli 1 je stáj Caterham jen zametačem pole, její farma v GP2 je ale na sezonu 2014 výborně připravena: Rossi a Haryanto zářili nejlepšími časy.

Ve středu přivítala týmy zaneřáděná (protože není příliš používaná) trať a dopoledne proto jejich Dallary-Renault sloužily spíše jako vysavače, nebo oprašovače. Časy se na bahrajnském okruhu se však během dopoledne pravidelně lepšily. V posledních minutách session odsunul Němec Daniel Abt za sebe doposud nejrychlejšího Arthura Pica. Za nimi se seřadili Abtův týmový kolega Regalia, Williamsova trojka Nasr a oba zelené monoposty Caterham-Dallara s Haryantem a Rossim.

Odpolední časy zůstaly kupodivu na úrovni dopoledne. O pozici v čele tabulky se nejdříve přetahovali Richelmi, Marciello, Nasr a Evans. Třicet minut před koncem ale udeřil Američan Conor Daly, jehož čas krátce poté dokázali zlepšit krajan Alexander Rossi, znovu výborně naladěný Abt a Mitch Evans. Nejrychlejší z testů minulého týdne, Jolyon Palmer, se spokojil s pátým časem. Celé pole se vešlo do 1,6 sekundy, což znovu vyzvedlo vyrovnanost letošního ročníku.

Druhý den testů měl pro jezdce připravenou nejen čistší vozovku, ale i chladnější počasí, což slibovalo zrychlení. To se skutečně dostavilo, a to i díky použití měkčí směsi pneumatik Pirelli. O nejlepší čas se dlouho přeli Američané Rossi a Daly, po  krátké a lehké dešťové přeháňce se ale prosadil Rio Haryanto. Indonézan z týmu Caterham zajel o dvě sekundy rychlejší čas, než ve středu. Na jeho výkonu, který byl dokonce o tři desetiny rychlejší, než pole-position minulé sezony, si později vylámal zuby nejen týmový kolega Rossi, ale i Leal a Marciello. Raffaelle Marciello, úřadující mistr Evropy F3 a junior Ferrari, se tedy poprvé dokázal umístit mezi nejrychlejšími borci GP2.

Po polední přestávce slunce znovu naplno rozehřálo bahrajnský asfalt. Nejrychlejší byl De Jong před Cecottem, dopoledních časů se však nedařilo dosáhnout.

V pátek se na závěr testu očividně nejvíce snažili jezdci, kteří ještě pro sezonu 2014 nemají smlouvu. Brit Jon Lancaster vyzdvihl za zamračeného počasí své schopnosti a zajel hned dopoledne nejlepší čas dne. Lze jen vyčkávat, zda mu pan De Jong, majitel stáje MP dá letos šanci. Za Lancasterem se seřadili Rossi, Nasr, Vandoorne a Abt.

Dokud týmy simulovaly delší úseky závodu a cvičily zastávky v boxech, byl to odpoledne Jolyon Palmer, kdo se držel na špičce tabulky časů. I když trať v poměru k dopoledni asi o sekundu zpomalila, vyzkoušela většina jezdců koncem testu rychlá kvalifikační kola. Nejlépe to tentokrát vyšlo Abtovi před Evansem a Cecottem.

Materiál a mechanici v Bahrajnu zůstali: První závod mistrovství se tam pojede v rámci velké ceny 5. dubna.

Nejrychlejší časy testů GP2 v Bahrajnu:

Středa:
1.Alexander Rossi(USA)Caterham1:40,604
2.Daniel Abt(Něm.)Hilmer1:40,616
3.Mitch Evans(NZ)Russian Time1:40,680
4.Conor Daly(USA)Lazarus1:40,734
5.Jolyon Palmer(Brit.)DAMS1:40,769
Čtvrtek:
1.Rio Haryanto(Indon.)Caterham1:39,129
2.Alxander Rossi(USA)Caterham1:39,173
3.Julian Leal(Kol)Carlin1:39,538
4.Raffaele Marciello(It.)Racing Engineering1:39,704
5.Jolyon Palmer(Brit.)DAMS1:39,854
Pátek:
1.Jon Lancaster(Brit.)MP1:39,647
2.Alexander Rossi(USA)Caterham1:39,693
3.Felipa Nasr(Br.)Carlin1:39,829
4.Stoffel Vandoorne(Bel.)ART1:39,920
5.Daniel Abt(Něm.)Hilmer1:39,931
Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze