Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Posedlost, která pronikla až na Měsíc

22 2000
P r a h a - Deset let svobody je dost na to, abychom přestali vnímat golf jako podivnou elitářskou zábavu obtloustlých zbohatlíků a kdysi proskribovanou zvrhlost, o které se ani nesluší psát. Golf je sport. Klade velké nároky na fyzickou koordinaci a výdrž při čtyřhodinovém výšlapu i na psychickou odolnost. Jedno rčení praví, že všechen golf se odehrává v místech mezi vašima ušima.
Další zajímavosti o golfu se dočtete v sobotní příloze MF DNES
Golf se prý zrodil ve Skotsku, kde středověcí pasáci ovcí honili oblázky po loukách, ale možná vznikl v Holandsku nebo Francii. Jako jediný sport se dostal až na Měsíc, kde americký astronaut Alan Shephard roku 1971 odpálil míček železem číslo šest. Ale to není tak důležité. Podstatné je,že golf existuje. Ve světě švihají holemi do míčků miliony lidí, kteří si už za málo peněz mohou dopřát potěšení ze sportovní procházky po nádherné přírodě.

V českých zemích, kde byla golfová tradice přerušena minulým režimem, je to zatím pár tisíc povětšinou nadšenců. T i se musí vyrovnávat s malým počtem hřišť, navíc neveřejných, někdy finančně nedostupným členstvím v klubech i přemrštěnou cenou golfových potřeb. Zadarmo si však dnes ani nezaházíte šipkami v hospodě a dítě vám také jen tak nevezmou do hokejové přípravky. Golfové možnosti v Česku se naštěstí rok od roku lepší a dostupnost hry se díky přibývajícím klubům a konkurenci v obchodě rychle zvětšuje. Ač se to možná nezdá, je golf jedním z nejdemokratičtějších sportů.

Nejste tu diskriminováni kvůli pohlaví - ženy mají odpaliště blíž jamce - ani tělesným nedostatkům. Můžete měřit jen 170 centimetrů jako Jihoafričan Gary Player, jeden z nejlepších hráčů všech dob,vážit přes metrák jako Angličan Russell Claydon nebo kulhat jako Skot Sam Torrance. Nezáleží na tom, kdo jste a odkud přicházíte. Americký profesionál Tom W atson vystudoval filozofii, ale Ital Costantino Rocca dělal u pásu v továrně,než se dal na turnajový golf. Jak už zpíval John Lennon, jediné,co potřebujete,je láska. Ke hře, pro kterou jste ztraceni v okamžiku, kdy se vám poprvé podaří odpálit míček do vzduchu. Nemusíte být přitom tolik posedlí jako jeden Američan, který se nechal pohřbít vedle svého oblíbeného hřiště v Irsku. Golf vám vydrží na celý život. Špatnou zprávou je,že se ho do smrti nenaučíte, protože pokaždé se dá přece hrát lépe.

Dobrá zpráva ale zní: potěšení z golfu můžete zažít velmi brzy. Nebuďte nervózní z toho, jak u golfu vypadáte. V Anglii se říká, že pouze začátečník hraje stylově. Projděte krušnými začátky na cvičné louce. Dočkáte se pak opojného pocitu, když si s přáteli poprvé potřesete rukou na hřišti, popřejete si "hezkou hru" a vydáte se vstříc první jamce.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze