Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jižní Afriko, omlouvám se, hlesl kouč. Prohru ragbistů řešili politici

Jihoafrický rojník Schalk Burger gratuluje japonskému soupeři Shinyovi Makabemu k senzačnímu vítězství na mistrovství světa. | foto: Reuters

19 2015
Celá země je v šoku, porážku na ragbyovém světovém šampionátu s Japonskem řešili vrcholní představitelé Jihoafrické republiky. Lidé jsou nešťastní, diskutují o správnosti nominace, o složení mužstva, obyvatelům tmavé pleti v kádru chybí víc zástupců místní většiny...

„Musím se celému národu omluvit, i když tohle omluvit ani nelze. Je to nepřijatelné a je to moje zodpovědnost,“ řekl zastřeným hlasem trenér Heyneke Meyer.

Jižní Afrika, ragbyová velmoc, mistr světa z let 1995 a 2007, ve svém úvodním utkání na šampionátu v Anglii podlehla Japonsku 32:34.

Japonci zápas na vrcholném turnaji vyhráli po 24 letech, tenkrát zdolali slaboučké Zimbabwe. Tato africká země se na šampionát dostala i proto, že Jižní Afrika kvůli apartheidu na turnaj vpuštěna nebyla...

Na MS 1995 Japonci prohráli s Novým Zélandem 17:145, uplynulo dvacet let a porazili největšího rivala All Blacks. To je neuvěřitelný příběh.

Zvlášť když známý australský kouč Japonců Eddie Jones před zápasem řekl, že se utká David s Goliášem. Týmu prostě nedával šance ani on.

V historii světových šampionátů jde o největší senzaci. Je to mnohem víc, než vítězství Tongy nad Francií před čtyřmi lety.

„Položili jsme čtyři pětky, což není málo, ale naše disciplína byla špatná. Na mistrovství světa nepotkáte lehkého soupeře,“ poznamenal kouč.

Nedisciplinovaností nabídli Jihoafričané soupeři minimálně patnáct bodů, které z trestných kopů nakopal hrdina Goromaru, který přidal ještě dvě konverze a jednu pětku, čili 24 bodů.

Mlýnová spojka poražených Fourie du Preez porážku označil za nejhorší moment kariéry. „V Japonsku jsme hrál čtyři roky, takže jsem věděl, co nás čeká. Snažil jsem se spoluhráče na to upozornit, vím, že Japonci jsou hrdý národ, nikdy nic nevzdají. Byli líp připraveni než my, přečíslovali nás, líp hráli pozičně,“ vypočítával.

Fotogalerie

Kapitán Jean de Villiers si myslí, že Jižní Afrika se může vzpamatovat, že ještě není nic ztraceno. „Je to samozřejmě obrovské zklamání, ale pořád jsme schopní vyhrát zbývající tři zápasy a postoupit do čtvrtfinále. Není to beznadějné. Ukáže se, jaký máme charakter.“

Národní mužstvo ragbistů, sportovní chloubu země, podpořil ministr sportu Fikile Mbalula, jenž kdysi jihoafrický fotbalový tým nazval bandou ztroskotanců. Ragbistů se zastal. „Voják se nikdy nevzdá a naši ragbisté jsou jako vojáci. Národ dál za vámi stojí,“ prohlásil.

To místní ragbyová legenda a bývalý zadák Andre Joubert mužstvo tvrdě kritizoval. „Nemám slov, výborně Japonsko. Pro vedení našeho týmu to je obrovská ragbyová lekce. Ragby není o tom, jestli jste vyšší a silnější než protivníci, ale o dovednostech,“ prohlásil člen mistrů světa z roku 1995.

Bývalý trenér reprezentace Nick Mallett byl překvapen hrou obou týmů.

„Nečekal jsem, že Jižní Afrika bude tak bezmocná a že Japonci budou tak skvělí. Od Jižní Afriky to byl chabý výkon, naopak Japonci ukázali mnoho skvělých věcí, jejich rychlost byla úžasná.“

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze